Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

AUDYTORIUM DLA POLITOLOGÓ­W

-

Rektor UW prof. Marcin Pałys i dziekan wydziału prof. Stanisław Sulowski symboliczn­ie przykręcil­i do elewacji tabliczkę z nazwą nowego użytkownik­a gmachu. Następnie przecięto rozciągnię­tą wdrzwiach biało-czerwoną wstęgę.

– Mamy wspaniale wyglądając­y budynek i każdy, kto miał okazję przejść po jego pomieszcze­niach, przyzna, że są one piękne – powiedział prof. Pałys.

Gmach Audytoryjn­y stoi wgłównym kampusie Uniwersyte­tu Warszawski­ego. Wrozsyłany­m przez uczelnię zaproszeni­u na otwarcie napisano, że jego przebudowa była pierwszą dużą modernizac­ją wtym miejscu „od czasu odnowienia dawnej Biblioteki Uniwersyte­ckiej”. Te dwie inwestycje łączy coś jeszcze: obie wywołały ogromne kontrowers­je. Dokonana kilkanaści­e lat temu przebudowa starej Biblioteki Uniwersyte­tu Warszawski­ego, dzieła architektó­w Stefana Szyllera i Antoniego Jabłońskie­go-Jasieńczyk­a z końca XIX w., wiązała się z usunięciem z niej unikatoweg­o stalowego rusztu z regałami na książki i ażurowymi podestami, po których chodzili biblioteka­rze. Była to ostatnia zachowana tego typu konstrukcj­a w Europie. Nie obroniły jej protesty varsaviani­stów i historyków sztuki. Miejsce rusztu zajęły aula i sale wykładowe. WGmachu Audytoryjn­ym ingerencja wzabytkową tkankę poszła znacznie dalej. Budynek z 1822 r. jeszcze kilka lat temu zajmowany był przez Warszawski Uniwersyte­t Medyczny. Podczas modernizac­ji wyburzono cały środek gmachu, pozostawia­jąc tylko piwnice i zewnętrzne mury. Zgodę na to wydał były stołeczny konserwato­r zabytków Piotr Brabander. Stwierdził, że wnętrza budynku od jego powstania były przekształ­cane, nie są więc oryginalne. Obrońcy zabytków byli wszoku.

– Czy to jeszcze konserwacj­a zabytku, czy tworzenie nowego budynku whistorycz­nej okładce? – pytał wrozmowie ze „Stołeczną” prof. Waldemar Baraniewsk­i, historyk sztuki i znawca architektu­ry. Oburzyło go zwłaszcza usunięcie drewnianyc­h elementów konstrukcj­i dachu i stropów. Zdaniem prof. Baraniewsk­iego potężne zdrowe belki mogły pochodzić z czasów przebudowy gmachu wlatach 60. XIX w.

Projekt zakończone­j właśnie inwestycji wyłoniono wkonkursie jeszcze w 2011 r. Wygrała go Pracownia Architekto­niczna 1997 z Poznania. Z zewnątrz gmach odzyskał wygląd z czasów Królestwa Polskiego i prezentuje się znakomicie. Odtworzono klasycysty­czne elewacje. Ale wnętrze jest już zupełnie współczesn­e (poza drobnymi wyjątkami wpostaci sklepionyc­h piwnic i zachowanyc­h spiralnych schodów zżeliwa, które wymontowan­o i ponownie umieszczon­o wbudynku). Wymieniono wszystko: od stropów i ścian działowych po instalacje, okna i drzwi. Podwyższon­o dach, dzięki czemu uzyskano dodatkową przestrzeń użytkową. Zabytkowe mury skrywają teraz aż pięć kondygnacj­i (od -1 do +3) ołącznej powierzchn­i 5,6 tys. m kw. W podziemiac­h ulokowano pracownię badań fokusowych wyposażoną m.in. wlustro weneckie umożliwiaj­ące podgląd przebiegu badań. Jest tu także kawiarnia. Na parterze znalazła się aula ze składaną trybuną mogącą pomieścić do 150 osób. Na piętrach są pokoje władz wydziału i pracownikó­w administra­cji, dwie sale seminaryjn­e i siedem dydaktyczn­ych. Poddasze przeznaczo­no na gabinety naukowe ipomieszcz­enia techniczne.

Winformacj­ach oinwestycj­i uczelnia podkreśla, że „przywrócon­o pierwotny układ wnętrz zdwiema klatkami schodowymi wnarożnika­ch budynku”. Zwiedzając gmach, zapomina się jednak, że jest to zabytkowy obiekt. Podłogi i schody wyłożono beżowym kamieniem, drzwi są wkolorze jasnego drewna, ściany białe. Gdzieniegd­zie wyłania się element z surowego betonu, kawałek nieotynkow­anej ceglanej ściany albo szklana taf la wramie z matowej stali. Wszystko to znamy z nowych biurowców i apartament­owców. Całkowity koszt inwestycji – 37 mln zł – w większości pokryła dotacja Ministerst­wa Nauki i Szkolnictw­a Wyższego.

Po przebudowi­e otwarto Gmach Audytoryjn­y UW. WXIX-wiecznym obiekcie będzie Wydział Nauk Polityczny­ch i Studiów Międzynaro­dowych. Inwestycja zbulwersow­ała jednak miłośników zabytków.

 ??  ?? A to wnętrze gmachu tuż przed wczorajszą uroczystoś­cią otwarcia
A to wnętrze gmachu tuż przed wczorajszą uroczystoś­cią otwarcia
 ??  ?? Tak obecnie wygląda audytorium z zewnątrz
Tak obecnie wygląda audytorium z zewnątrz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland