TRASA GOTOWA, ALE ZAMKNIĘTA

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Połączeniem Pragi z Targówkiem kierowcy mieli pojechać do końca września. Jednak nie pojadą

Warszawiacy czekają na tę trasę prawie 70 lat, poczekają jeszcze przynajmniej kilka dni. Ratusz zapowiadał, że mierzącym 1,2 km odcinkiem od Dworca Wschodniego do Zabranieckiej kierowcy pojadą we wrześniu. Termin mija w sobotę, ale wjazd na trasę wciąż odgradzają barierki, choć wszystko jest gotowe od kilku tygodni. Już wsierpniu przejechaliśmy nowy odcinek na rowerze. Wtedy trwały kosmetyczne prace wykończeniowe. Dlaczego wciąż ulica jest zamknięta?

– Wystąpiliśmy o pozwolenie na użytkowanie i czekamy na odpowiedź Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego – mówi Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, który prowadził inwestycję wimieniu ratusza. Wniosek wpłynął 1 września, ale był niekompletny. Jak podaje Gajewska, ulica nie może być oddana do użytku bez naniesienia jej na mapę zasadniczą. To szczegółowy dokument, na którym zaznaczone są dokładnie nawet najmniejsze elementy, jak znaki drogowe czy studzienki. Wtym celu przeprowadzana jest inwentaryzacja, której wyniki na mapę nanosi Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Wtym przypadku naniesień dokonują aż dwa ośrodki: miejski i kolejowy na odcinku trasy przebiegającym pod torami. Stąd opóźnienia.

Próbowaliśmy ustalić termin otwarcia w biurze Mazowieckiego Inspektora Budowlanego, ale wpiątek nikt nie potrafił nam odpowiedzieć. Z końcem września z pracy odchodzi dotychczasowy p.o. inspektora Adam Jędraś, który jest na urlopie. Jego następca jeszcze nie objął urzędu.

Gotowy na otwarcie trasy nie jest też Zarząd Transportu Miejskiego. Jak informuje jego rzecznik Igor Krajnow, nową trasą pojedzie linia 156 zBródna przez Targówek Mieszkaniowy, Fabryczny (gen. Rozwadowskiego – Ziemowita – Naczelnikowska – Zabraniecka), ale nie dojedzie nawet do metra przy Stadionie Narodowym, bo skończy bieg już przy Dworcu Wschodnim. A i to do- piero wtedy, gdy ZTM uruchomi przystanki wrejonie skrzyżowania ul. Ziemowita i Naczelnikowskiej. Obecnie ich projekt jest dopiero na etapie uzgodnień.

Trasa Świętokrzyska wytyczona została przez planistów tuż po wojnie, ale przez pół wieku pozostawała tylko na papierze. Pierwszym jej odcinkiem była budowa mostu Świętokrzyskiego wlatach 90., potem powstał jeszcze odcinek wzdłuż ul. Sokolej. Inwestycja wróciła już jako zwykła ulica, a nie trasa przelotowa, kilka lat temu, gdy okazało się, że ratusz planuje rozbudowę spalarni śmieci na Targówku. Stąd budowa najtrudniejszego odcinka wymagającego aż trzech wiaduktów pod torami kolejowymi. Równolegle powstaje też krótki odcinek między Targową a Zamoyskiego. Ma być gotowy wlistopadzie.

Trasa ułatwi nie tylko dojazd śmieciarkom, ale też choć trochę odkorkuje Targową, przynajmniej popołudniami. Teraz samochody jadące z Pragi–Południe przebijają się nią aż do al. „Solidarności”, wkrótce będą mogły skręcić wprawo już wKijowską i szybciej wyjechać z miasta. Za to rano można się spodziewać korka na Kijowskiej przed Targową.

Pierwotnie Trasa Świętokrzyska miała prowadzić do centrum. Na razie powstał tylko odcinek do Dworca Wschodniego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.