FINISZ REMONTÓW NIEUKOŃCZONYCH

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Prace na Trakcie Królewskim mocno dawały się we znaki pasażerom i kierowcom wŚródmieściu. Korki były tak duże, że ZTM musiał korygować objazdy autobusów. Przez cały miesiąc kursowały Nowym Światem tylko wjednym kierunku – powodem był remont zatok przystankowych przy Foksal iOrdynackiej. Całkowicie zamknięto zaś odcinek Krakowskiego Przedmieścia przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego, by ponownie wzmocnić kamienny bruk mocno sfatygowany pod naciskiem przeciążonych przegubowców.

Ponownie sprowadzono z Chin granitowe bloki. Na jezdni zostały ułożone szarożółte, awzatokach przystankowych – jasnobeżowe. Jednak tym razem – jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich – robotnicy zastosowali specjalne spoiwo na bazie żywicy epoksydowej, które schło przez ostatnie dni. Dzięki temu nawierzchnia ma być bardziej wytrzymała.

Niestety, Krakowskie Przedmieścia pod koniec trwającego miesiąc re- montu nie wygląda idealnie. Nadal zostało tu wiele wyszczerbionych kostek granitowych. – Tak naprawdę mieliśmy tylko kilka dni bez deszczu i prace były często przerywane – przyznaje Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM. – Zależy nam na dobrej jakości, anie chcieliśmy przedłużać remontu, bo zaczyna się rok akademicki. Dlatego znowu zamkniemy ten odcinek, prawdopodobnie wwakacje przyszłego roku.

Niewykluczone, że objazdy uda się wtedy skoordynować z pracami na skrzyżowaniach Miodowej z Senatorską i pl. Krasińskich ze Świętojerską. Ten remontowany od niedawna odcinek ma być przedłużeniem „salonu Warszawy” na Trakcie Królewskim.

Na razie od poniedziałku na stare trasy przez Trakt Królewski zobjazdów wrócą wszystkie autobusy. Dodatko- wo Wiktor Paul zbiura prasowego ZTM zapowiada, że szykuje się zmiana dla linii która teraz kursuje zNowodworów iTarchomina przez Żoliborz na Krakowskie Przedmieście i Świętokrzyską wstronę Dworca Centralnego. Jeszcze tej jesieni autobusy mają być stąd wycofane i jak dawniej jeździć prosto przez Nowy Świat do pl. Trzech Krzyży. Ztą korektą urzędnicy czekają tylko na zakończenie niewielkiej przebudowy skrzyżowania ul. Światowida iMehoffera na Tarchominie i koniec sezonu spacerowego wweekendy, gdy z ruchu wyłączany jest odcinek między rondem de Gaulle’a i Miodową.

Tramwaje Warszawskie zapowiedziały z kolei koniec prac na rondzie Starzyńskiego. Od wakacji trwała tu wymiana rozjazdów. Powstał dodatkowy skręt między ul. Starzyńskiego aJa- giellońską. Kierowcy ipasażerowie autobusów zyskali równiejsze przejazdy przez torowisko. Od poniedziałku na ulice wyjadą zawieszone od dłuższego czasu linie (Gocławek – most Gdański – Metro Młociny) i (Dworzec Wschodni – Piaski – Bemowo – Górczewska). Jedynka wróci zaś z mostu Śląsko-Dąbrowskiego na ul. Starzyńskiego, most Gdański, Słomińskiego i Okopową. Nawet do połowy listopada ma być jeszcze zamknięty odcinek torów na ul. Jagiellońskiej do pętli Żerań FSO. Dlatego linie Służewca i20 zBoernerowa będą zawracały na pętli awaryjnej przy ul. Ratuszowej koło zoo.

Remont na Pradze też będzie miał dalszy ciąg w przyszłym roku. Wtedy tramwajarze przymierzają się m.in. do zamknięcia wcałości mostu Gdańskiego iwymiany drewnianych desek między torami.

Kończą się uciążliwe remonty, które utrudniały jazdę po wakacjach. Jednak Krakowskie Przedmieście trzeba będzie znów zamknąć w przyszłym roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.