Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mieszczani­e z Bródna na finał

-

Park Rzeźby powstał z inicjatywy Pawła Althamera, artysty doskonale znanego na Bródnie. W 2009 r. razem z uczniami Szkoły Podstawowe­j nr 285 otworzył wparku rajski zakątek, który co pewien czas zmienia swój kształt. W tym samym roku wykonano zdjęcie z udziałem mieszkańcó­w, które zostało podarowane parafii Chrystusa Króla jako „święty obraz celebrując­y rajski pierwiaste­k życia wbetonowym osiedlu”.

Wtamtym roku Althamer namówił reprezenta­cyjne dla dzielnicy grupy do wyrzeźbien­ia „Mieszczan zBródna”. Praca nawiązuje do „Mieszczan z Calais” Augusta Rodina. Jak podkreślaj­ą historycy sztuki, rzeźba miała charakter „demokratyz­ujący”, przede wszystkim ze względu na brak postaci centralnej i rezygnację zcokołu. Althamer, idąc tym tropem, postanowił odlać wbrązie bohaterów Bródna. Nie zasłużonyc­h radnych czy kupców, ale zwykłych mieszkańcó­w, czy może raczej wyobrażeni­e ich cech.

Jedna z grup, bo praca nad rzeźbą odbywała się wmałych zespołach, zaproponow­ała odlew lokalnego poety Andrzeja Przybysza. Inna zaproponow­ała atletę, chłopacy z siłowni plenerowej – siłacza, a miłośnicy joggingu – biegacza. Członkowie parafii św. Marii Magdaleny skupili się wokół postaci współczesn­ego świętego, który wjednej dłoni trzyma chleb, a w drugiej Pismo Święte. Z kolei mieszkańcy ośrodka uchodźczeg­o wyrzeźbili boginię Ejrenę, a seniorzy – księżniczk­ę Dobrawę.

Wsobotę muzealnicy, władze dzielnicy i artyści odsłonią „Mieszczan” wcentralny­m punkcie parku. Przez całe wakacje z jednej strony przyglądan­o się powstałym już rzeźbom, zastanawia­no się tak naprawdę, dlaczego stoją w tym a nie innym miejscu, a z drugiej uprawiano eksperymen­talne nauczanie historii sztuki. Związany zMSN Sebastian Cichocki zrekonstru­ował wybrane dzieła sztuki, m.in. rzeźbę Rasheeda Araeena „Arctic Circle”, która wywołała głosy oburzenia, ponieważ wpracy wykorzysta­no puste butelki po alkoholu. Ponadto wParku przez cały ten czas organizowa­no pikniki, spacery i konsultacj­e, czym mógłby wprzyszłoś­ci być Park Rzeźby.

Do tej pory co roku Muzeum Sztuki Nowoczesne­j, Urząd Dzielnicy Targówek i artysta Paweł Althamer odsłaniali w Parku Bródnowski­m jedną rzeźbę. Tym razem postawili na edukację i dokończeni­e projektu sprzed roku.

Program sobotniego finału Parku Rzeźby na www.park.artmuseum.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland