Mieszczanie z Bródna na finał

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - KULTURA -

Park Rzeźby powstał z inicjatywy Pawła Althamera, artysty doskonale znanego na Bródnie. W 2009 r. razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 285 otworzył wparku rajski zakątek, który co pewien czas zmienia swój kształt. W tym samym roku wykonano zdjęcie z udziałem mieszkańców, które zostało podarowane parafii Chrystusa Króla jako „święty obraz celebrujący rajski pierwiastek życia wbetonowym osiedlu”.

Wtamtym roku Althamer namówił reprezentacyjne dla dzielnicy grupy do wyrzeźbienia „Mieszczan zBródna”. Praca nawiązuje do „Mieszczan z Calais” Augusta Rodina. Jak podkreślają historycy sztuki, rzeźba miała charakter „demokratyzujący”, przede wszystkim ze względu na brak postaci centralnej i rezygnację zcokołu. Althamer, idąc tym tropem, postanowił odlać wbrązie bohaterów Bródna. Nie zasłużonych radnych czy kupców, ale zwykłych mieszkańców, czy może raczej wyobrażenie ich cech.

Jedna z grup, bo praca nad rzeźbą odbywała się wmałych zespołach, zaproponowała odlew lokalnego poety Andrzeja Przybysza. Inna zaproponowała atletę, chłopacy z siłowni plenerowej – siłacza, a miłośnicy joggingu – biegacza. Członkowie parafii św. Marii Magdaleny skupili się wokół postaci współczesnego świętego, który wjednej dłoni trzyma chleb, a w drugiej Pismo Święte. Z kolei mieszkańcy ośrodka uchodźczego wyrzeźbili boginię Ejrenę, a seniorzy – księżniczkę Dobrawę.

Wsobotę muzealnicy, władze dzielnicy i artyści odsłonią „Mieszczan” wcentralnym punkcie parku. Przez całe wakacje z jednej strony przyglądano się powstałym już rzeźbom, zastanawiano się tak naprawdę, dlaczego stoją w tym a nie innym miejscu, a z drugiej uprawiano eksperymentalne nauczanie historii sztuki. Związany zMSN Sebastian Cichocki zrekonstruował wybrane dzieła sztuki, m.in. rzeźbę Rasheeda Araeena „Arctic Circle”, która wywołała głosy oburzenia, ponieważ wpracy wykorzystano puste butelki po alkoholu. Ponadto wParku przez cały ten czas organizowano pikniki, spacery i konsultacje, czym mógłby wprzyszłości być Park Rzeźby.

Do tej pory co roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Urząd Dzielnicy Targówek i artysta Paweł Althamer odsłaniali w Parku Bródnowskim jedną rzeźbę. Tym razem postawili na edukację i dokończenie projektu sprzed roku.

Program sobotniego finału Parku Rzeźby na www.park.artmuseum.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.