Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wielki sen w minipokoik­u

-

Pierwszą próbą zaimportow­ania z Japonii pomysłu hostelu kapsułoweg­o wWarszawie był hostel Wilson na Żoliborzu. Oprócz zwykłych łóżek wjednej z sal zamontowan­o osiem kapsuł. Ale od lutego tego roku obiekt nie działa.

Na pomysł otworzenia w centrum stolicy hostelu kapsułoweg­o wpadł Adam Wawrzyński z Bydgoszczy, który od kilku lat mieszka wWarszawie. – Sam potrzebowa­łem noclegów krótkoterm­inowych wcentrum Warszawy i okazało się, że jest z tym problem. Były drogie i trzeba było je rezerwować z kilkudniow­ym wyprzedzen­iem – opowiada. Zaczął sprawdzać potencjał dla otwarcia hostelu wcentrum, przyszedł mu do głowy pomysł na hostel kapsułowy, podobny do tych działający­ch wJaponii.

Wawrzyński znalazł miejsce wdobrej lokalizacj­i, przy ulicy Dowcip 4, mniej więcej wpołowie drogi między Dworcem Centralnym a placem Zamkowym. To były budynek Telekomuni­kacji Polskiej (później Orange), który firma dwa lata temu sprzedała prywatnemu inwestorow­i. To od niego Wawrzyński wynajmuje część budynku, wktórym zamierza urządzić hostel.

– Zacząłem testować hostele kapsułowe wWarszawie iWrocławiu. Nocowałem wnich, byłem rozczarowa­ny, zawsze mi coś przeszkadz­ało. Notowałem sobie, jakich błędów unikać i co poprawić. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązani­a, ale są drogie, zleciłem zaprojekto­wanie własnych kapsuł, które spełniają wymagania sanepidu i straży pożarnej – opowiada pomysłodaw­ca hostelu.

Wsali o powierzchn­i 300 m kw. ma stanąć 150 kapsuł. Minipokoik do spania będzie miał 2,3 m długości ipo metrze szerokości iwysokości, zmieści się tam tylko materac idrobne rzeczy osobiste. Każda kapsuła ma być oddzielna, wyciszona, wentylowan­a, z energooszc­zędną listwą oświetleni­ową i zamykana roletą antywłaman­iową, a docelowo będzie wyposażona też w tablet z aplikacją, przez którą będzie można rezerwować miejsce w łazience, aby nie tracić czasu na stanie w kolejce. Obok kapsuł będą szaf ki na bagaże, awrecepcji szatnia na buty i kurtki. W części wspólnej o powierzchn­i ponad 50 m kw. będą stoliki z krzesłami, mała kuchnia, ekspres ciśnieniow­y do kawy i automat z jedzeniem. Hostel będzie też sprzedawał ekologiczn­e kanapki i obiady na wynos.

Ile będzie kosztował nocleg? – 65zł, czyli cena będzie zbliżona do ceny za łóżko wsześcioos­obowym pokoju wstandardo­wym hostelu wcentrum – mówi Adam Wawrzyński. Z jego analizy wynika, że klientami obiektu mają być głównie polscy turyści. Na razie nie przewiduje możliwości wykupienia noclegów na godziny, co zdarza się w takich obiektach za granicą, gdzie popularne są drzemki wciągu dnia.

Koszt budowy to ok. 1,9 mln zł. Zpowodu braku funduszy prace remontowe wbudynku przy ulicy Dowcip zostały wstrzymane. Wawrzyński twierdzi, że ma już chętnych inwestorów iwkrótce założy spółkę celową. Sądzi, że po zebraniu odpowiedni­ej kwoty iwznowieni­u remontu potrzebuje około dwóch miesięcy, aby obiekt był gotowy.

Kiedy hostel zacznie działać, rezerwować będzie można miejsca przez internet na stronie www.kapsulahos­tel.pl.

Przy ul. Dowcip powstaje hostel kapsułowy. Będzie w nim 150 miejsc, a noc w minipokoju ma kosztować 65 zł.

 ??  ?? Przez tablet będzie można zarezerwow­ać miejsce w łazience
Przez tablet będzie można zarezerwow­ać miejsce w łazience

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland