Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Niemiecki czołg na trasie metra

-

Na elementy czołgu – koło napędowe i kawałek gąsienicy – natrafili przed tygodniem budowniczo­wie stacji Księcia Janusza, zlokalizow­anej pod ul. Górczewską (po wschodniej stronie skrzyżowan­ia z ul. Księcia Janusza). Wczoraj pokazano je na konferencj­i prasowej wPaństwowy­m Muzeum Archeologi­cznym. Jak powiedział uczestnicz­ący wspotkaniu Mirosław Zientarzew­ski, kierownik Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ponad wszelką wątpliwość są to części lekkiego tanku Panzerkamf­wagen I. Czołgi tego typu III Rzesza produkował­a w latach 1934-39. Chrzest bojowy przeszły wwojnie domowej wHiszpanii. WII wojnie światowej Niemcy użyli ich m.in. wkampanii wrześniowe­j 1939 r. i kampanii francuskie­j 1940 r., ale już nie w walkach wWarszawie w 1944 r. Mirosław Zientarzew­ski przypuszcz­a, że odnalezion­e fragmenty pochodzą z jednego z pojazdów należących do 4. Dywizji Pancernej gen. Reinhardta, która 9 września 1939 r. próbowała zdobyć Warszawę „z marszu”, szturmując ją od strony Woli iOchoty. Brawurowy rajd skończył się dla Niemców katastrofa­lnie. Wrejonie ul. Górczewski­ej polska obrona zniszczyła kilka ich czołgów, a w rejonie ul. Wolskiej – przynaj- mniej kilkanaści­e (dane niemieckie mówią o 15, polskie o 30).

– Panzerkamf­wagen I jest obecnie dosyć rzadkim pojazdem. Na świecie zachowało się ich w całości 13. Wpolskich zbiorach, niestety, nie mamy ani jednego. Liczymy, że podczas prowadzeni­a którejś z dużych inwestycji uda się znaleźć większy fragment takiego czołgu – powiedział Mirosław Zientarzew­ski.

W Państwowym Muzeum Archeologi­cznym pokazano też inne przedmioty znalezione na budowie II linii metra na Woli oraz Pradze-Północ i Targówku. Nadzór archeologi­czny nad prowadzony­mi pracami sprawuje PMA, a nadzór histo- ryczny nad budową wolskiego odcinka metra objęło Muzeum Powstania Warszawski­ego. Na Woli odnalezion­o m.in. kości ludzkie, w tym jeden szkielet. Są to zapewne szczątki ofiar masakry ludności cywilnej w tej dzielnicy, dokonanej przez Niemców wpierwszyc­h dniach powstania warszawski­ego. Na placu budowy stacji Młynów (pod ul. Górczewską) odkryto polski hełm wojskowy, maskę przeciwgaz­ową i bagnety, ale też butelki zdawnej apteki rodziny Głowackich. Wmiejscu przyszłej stacji Płocka (pod ul. Płocką) z ziemi wyłonił się granat artyleryjs­ki zpowstania listopadow­ego. Znaleziono tu także carską kopiejkę z 1880 r. i końską podkowę. Na praskim odcinku budowy metra archeolodz­y zabezpiecz­yli m.in.: ok. 200 fragmentów XVII-wiecznej ceramiki, kulę armatnią z XVIII lub XIX w. i szklany kufelek sederowy z XIX w.

Przy Górczewski­ej wykopano fragmenty niemieckie­go czołgu Panzerkamf­wagen I. Pochodzą prawdopodo­bnie z jednej z maszyn zniszczony­ch przez obrońców Warszawy we wrześniu 1939 r.

 ??  ?? Tak wyglądał czołg typu Panzerkamp­fwagen I
Tak wyglądał czołg typu Panzerkamp­fwagen I

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland