Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KREW WMUZEUM POLIN

-

Krążący w żyłach czerwony płyn jest nie tylko życiodajną cieczą fizjologic­zną – przekonują autorzy nowej wystawy „Krew. Łączy i dzieli” wMuzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Przygotowa­li wielowątko­wą opowieść o znaczeniu krwi w religii, kulturze, sztuce, polityce, życiu społecznym imedycynie.

Wholu muzeum na tle olbrzymieg­o okna z widokiem na skwer stanęła rzeźba wformie kręgu z czerwonego akrylu oprawioneg­o wmasywną ramę. Oglądana z bliska okazuje się soczewką, wktórej można zobaczyć odbicie swojej twarzy, ale też powiększon­y obraz świata znajdujące­go się po drugiej stronie instalacji. To „Blood Cinema” („Kino krwi”) autorstwa Anisha Kapoora, światowej sławy brytyjskie­go artysty pochodzące­go z Indii. – Ta soczewka skupia idee wystawy. Poprzez pryzmat symboliki krwi przyglądam­y się człowiekow­i. Wychodząc od fizjologii, od płynu, który warunkuje nasze życie, mówimy o rzeczach ogólnoludz­kich, jak religia czy kultura – tłumaczy Natalia Andrzejews­ka odpowiedzi­alna za sztukę współczesn­ą na wystawie „Krew. Łączy i dzieli”.

Punktem wyjścia była ekspozycja „Blood: Uniting and Dividing” pokazywana w Muzeum Żydowskim wLondynie. WWarszawie została powiększon­a i wzbogacona o dzieła współczesn­e. Dr Małgorzata Stolarska-Fronia, kuratorka ekspozycji: – Zależy mi, aby pokazać, że dla judaizmu, podobnie jak dla innych kultur, krew jest ważna, stanowi część życia nie tylko religijneg­o, ale też codzienneg­o. Stosunek do niej wynika zzasad etycznych, duchowych, wiąże się też zpraktykam­i medycznymi, które wśród Żydów były bardzo podobne jak uchrześcij­an. Jest to wyzwanie tej wystawy: ukazanie faktów i obalenie stereotypó­w, zwłaszcza wkontekści­e relacji chrześcija­ńsko-żydowskich.

Wystawa składa się z pięciu części. Są to: „Wiara i rytuał”, „Krew żydowska – krew chrześcija­ńska”, „Krew i rasa”, „Medycyna i genetyka” oraz „Krew i tożsamość”. Wpierwszej części zwiedzając­y dowiadują się o znaczeniu krwi wjudaizmie. Pokazano tu m.in. cytaty z Biblii, a wśród nich kluczowy fragment z Księgi Kapłańskie­j: „Albowiem dusza ciała we krwi jest”. Tłumaczy on podstawowe znaczenie krwi wreligii żydowskiej jako źródła życia. Pierwsza biblijna wzmianka o krwi pochodzi z historii Kaina i Abla. Scenę bratobójst­wa przedstawi­a litografia Marca Chagalla wypożyczon­a ze zbiorów muzeum tego artysty w Nicei. Krew to także symbol przymierza Żydów z Bogiem. Scenę tę obrazuje ilustracja ze średniowie­cznego modlitewni­ka. Przedstawi­a Mojżesza składające­go ofiarę zwołu na górze Synaj i kropiącego Izraelitów krwią zwierzęcia. Pokazano także przedmioty służące do obrzezania i uboju koszernego.

O symbolice krwi w judaizmie i chrześcija­ństwie opowiada druga część wystawy. Zobaczymy tu pracę izraelskie­go artysty Moshe Gershunieg­o, łączącą gwiazdę Dawida z krzyżem Chrystusa i krwawymi stygmatami. Ikonografi­ę chrześcija­ńską reprezentu­je m.in. XVII-wieczny obraz „Tłoczni mistycznej” z Lelowa ukazujący Chrystusa z krzyżem na plecach, który stopami ugniata wbeczce winogrona, awypływają­cy sok zmienia w krew zbieraną do kielicha przez aniołów. Dalsza opowieść poświęcona jest stereotypo­m dzielącym obie społecznoś­ci, zwłaszcza fałszywemu oskarżaniu Żydów omordy rytualne na chrześcija­ńskich dzieciach.

Wczęści „Krew i rasa” zaprezento­wano badania rasowe, które podsyciły antysemity­zm. Ich efektem było m.in. uznanie w III Rzeszy krwi żydowskiej za gorszą. Prócz propagando­wych plakatów i publikacji zobaczymy tu tablicę ilustrując­ą podział rasowy według ustaw norymbersk­ich. Dział „Medycyna i genetyka” poświęcono żydowskim lekarzom i felczerom, m.in. Hannie iLudwikowi Hirszfeldo­m, którzy wpracy naukowej zajmowali się właśnie krwią. Ostatnią przestrzeń wystawy – „Krew i tożsamość” – podsumowuj­ą odtwarzane na monitorach rozmowy zosobami pochodzeni­a żydowskieg­o. Odpowiadaj­ą na pytania: „Kim jesteś?”, „Czy krew określa twoją tożsamość?”, „Co znaczą dla ciebie więzy krwi?”.

Wystawę „Krew. Łączy i dzieli” można oglądać w muzeum Polin do 29 stycznia 2018 r.

 ??  ?? Rzeźba „Blood Cinema” („Kino krwi”) autorstwa Anisha Kapoora, brytyjskie­go artysty pochodzące­go z Indii
Rzeźba „Blood Cinema” („Kino krwi”) autorstwa Anisha Kapoora, brytyjskie­go artysty pochodzące­go z Indii

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland