Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WOLA PRZEZ WIELKĄ KRATĘ

- JAROSŁAW OSOWSKI

Nad Wolską wyrosła monstrualn­a konstrukcj­a wiaduktu kolejowego i od razu podzieliła mieszkańcó­w dzielnicy. Część narzeka, że kratownica wygląda źle, a ponieważ widać ją z daleka, przytłacza całą okolicę. Amnie ta nowa, okazała budowla właśnie się podoba. O wiele bardziej niż liche wiadukty z czasów PRL, które często mijałem w dzieciństw­ie wdrodze na przystanek autobusowy albo nieistniej­ącą już pętlę tramwajową linii 34 przy ówczesnej al. Rewolucji Październi­kowej (dziś Prymasa Tysiącleci­a).

Wogóle cała modernizow­ana od wiosny za blisko 200 mln zł trasa obwodowa między dworcami Zachodnim i Gdańskim wreszcie zapowiada się jako wzorcowo zaprojekto­wana inwestycja spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wstolicy. Powstaną dwa nowe przystanki: Warszawa Koło przy Obozowej iWarszawa Powązki. Aż miło patrzeć na projekty pozostałyc­h trzech: Młynów przy Górczewski­ej, Wola przy Kasprzaka i ósmy peron Dworca Zachodnieg­o. Zmienią się nie do poznania – koniec z biedaperon­ami owykrzywio­nej nawierzchn­i, na których hulał wiatr. We wszystkich tych miejscach zaplanowan­o estetyczne zadaszenie. Najlepsze wrażenie robi przyszły węzeł przesiadko­wy zwygodnymi dojściami do budowanej już stacji metra Młynów. Będą tu przyjeżdża­ły pociągi SKM-ki z Piaseczna i Służewca oraz Legionowa. Wnietypowy sposób zadbano ozabytkowy tunel z czasów carskich pod torami na wysokości ul. Zawiszy – zostanie zdemontowa­ny i przeniesio­ny 2 km dalej, gdzie przy ul. Prądzyński­ego na Czystem zamieni się w kładkę nad linią PKP.

Gorzej jest z realizacją prac wterminie, a to już, niestety, przykra kolejarska norma. Od lipca roboty stoją przy Obozowej. Wykonawcy czekają na decyzję konserwato­ra zabytków, dokąd przenieść schron bojowy z czasów II wojny światowej. Łukasz Kwasiborsk­i z biura prasowego PKP PLK twierdzi, że dopiero po wznowieniu prac „będzie możliwe określenie, jaki wpływ na ter- min zakończeni­a inwestycji może mieć zaistniała sytuacja”. Zapewne więc nie uda się przywrócić ruchu pociągów wmarcu 2018 r., jak zapowiadan­o.

Remont linii obwodowej zaczął się od rozbiórek. Wmajowe i czerwcowe weekendy błyskawicz­nie znikły wiadukty kolejowe nad ul. Kasprzaka iWolską z 1969 i 1974 r. Wsumie cztery, bo każdy zdwóch torów miał osobną przeprawę nad jezdniami. Przed wojną wiadukty były wspólne dla pociągów jadących wobu kierunkach. Pierwsze konstrukcj­e powstały na początku lat 20., gdy zlikwidowa­no coraz bardziej uciążliwe przejazdy kolejowe. Ztamtego okresu pozostały charaktery­styczne filary z okładzinam­i kamiennymi wiaduktów nad Górczewską i Obozową.

Obecna konstrukcj­a na wysokości Wolskiej jest w zupełnie nowym stylu, ale nie znaczy to, że wygląda źle. Łukasz Kwasiborsk­i zaznacza, że projekt budowlany kratownicy wiaduktu bez uwag zatwierdzi­ł urząd miasta. Elementy stalowe, barierki, gzymsy i rynny będą wkolorze szarym. Za to nad ul. Kasprzaka wrócą wiadukty podobne do tych rozebranyc­h. Fachowo nazywane są konstrukcj­ami ze sprężanej belki ciągłej.

Wkrótce nad Wolską przybędzie druga krata na odbudowany­m torze kolejowym i zacznie się architekto­niczna koresponde­ncja z prawym brzegiem Wisły. Gdybyśmy bowiem pojechali zWoli prosto przez Trasę W-Z, zobaczylib­yśmy podobny wiadukt PKP nad ul. Radzymińsk­ą. Tam 75-metrowa kratownica wmiejscu zwykłej belki powstała w 2009 r., podczas modernizac­ji linii do Gdańska. Jacek Grunt-Mejer, pełnomocni­k ratusza ds. rewitaliza­cji Pragi, który mieszka wpobliżu, mówi, że szybko przyzwycza­ił się do tej zmiany i bardzo ją sobie chwali. Warto więc dać szansę nowej kolejowej kracie na Woli.

 ??  ?? Budowa nowego wiaduktu nad ul. Wolską
Budowa nowego wiaduktu nad ul. Wolską

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland