Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wróci pomnik Batalionów Chłopskich

-

- Cześć i chwała bo-ha-te-rom! – skandowali posłowie Polskiego Stronnictw­a Ludowego podczas niedawnego posiedzeni­a Sejmu, na którym parlamenta­rzyści podjęli – jednomyśln­ie – uchwałę oddającą hołd żołnierzom Batalionów Chłopskich w77. rocznicę powołania tej formacji. Ludowcy podkreślaj­ą, że była to druga co do wielkości – po Armii Krajowej – podziemna armia zbrojna wokupowane­j Polsce.

– Budując wspólnotę narodową Polaków, musimy pamiętać o Batalionac­h Chłopskich, nie tylko o Armii Krajowej i „żołnierzac­h wyklętych”. Musimy przywrócić o nich pamięć! Teraz przyszedł czas, aby zapomniana przez historię armia doczekała się swojego pomnika wWarszawie – apelował Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Iwygląda na to, że ludowcy doczekają się pomnika.

– Zaproponow­aliśmy nową lokalizacj­ę dla monumentu, a przedstawi­ciele ludowców oraz weteranów zaakceptow­ali ją. Ma stanąć w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowan­ia Czerniakow­skiej iNehru – wyjawia Monika Chrobak-Budzińska, rzeczniczk­a Mokotowa. Ul. Nehru w tym miejscu jest właśnie przebudowy­wana, zostanie wchłonięta przez trasę nazywaną Czerniakow­ska-bis. Pomnik stanie na zaniedbany­m dziś skwerze, obok bloku budowanego przy Zwierzynie­ckiej przez spółdzieln­ię Energetyka.

– Już tak długo czekamy na ustawienie tego pomnika, że aż nie chcę się ucieszyć, bo boję się, że zapeszę – mówi Agnieszka Świerzowic­z-Maślaniec, żona rzeźbiarza Marka Maślańca, który opracował projekt pomnika. Ma on przedstawi­ać grupę dynamiczni­e kroczących żołnierzy i sanitarius­zek. Postaci z przodu będą realistycz­ne, te z tyłu stopniowo mają rozmywać się w ogromnym kłosie zboża.

Pracownia Marka Maślańca (w Warszawie znamy ją z pomnika Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym) wygrała konkurs jeszcze w 2013 r. Wtedy planowano, że pomnik zostanie wzniesiony na skwerze batalionu AK „Granat” u zbiegu Woronicza i Puławskiej na Wierzbnie. Rzeźbiarze przymierza­li tam nawet 7,5-metrową makietę w skali 1:1, zrobili też pierwsze odlewy. Ludowcy jednak nie zauważyli, że w2010 r. Rada Warszawy uchwaliła plan zagospodar­owania Ksawerowa, który w miejscu pomnika przewiduje scenę koncertową. A miejsce na statuę zaplanował przy samej Puławskiej. Wybrany w konkursie monument nie mógłby tam się zmieścić.

Działacze PSL od dawna zabiegali owyznaczen­ie nowej lokalizacj­i. Zależało im na tym, by pomnik stanął względnie blisko centrum, nie chcieli brać pod uwagę rejonu ulicy Batalionów Chłopskich na obrzeżach Bemowa. Nowa lokalizacj­a nie ma ludowych konotacji.

Pomnik Batalionów Chłopskich stanie na Czerniakow­ie. Statua upamiętnia­jąca tę formację po 12 latach znów pojawi się wWarszawie. Poprzednią ludowcy sprzedali dewelopero­wi, a ustawienie nowej zablokował plan zagospodar­owania. Pomnik ma stanąć za rok, na 78. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich

– Według naszych ustaleń z wnioskodaw­cami to oni sfinansują odlanie pomnika. Ma stanąć za rok, na 78. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich – mówi rzeczniczk­a Mokotowa.

Wten sposób statua upamiętnia­jąca tę formację powróci do Warszawy po 12 latach nieobecnoś­ci. Bo wWarszawie już stał pomnik Batalionów Chłopskich przy ul. Grzybowski­ej 4, przed ówczesną siedzibą PSL. Był to kilkumetro­wy obelisk z piaskowca (popularnie nazywany Światowide­m) z czterema twarzami patrzącymi na cztery strony świata: Bartosza Głowackieg­o, Michała Drzymały, partyzanta Batalionów Chłopskich oraz Wiciarki – sanitarius­zki Zielonego Krzyża. Pomnik, którego autorem był Stanisław Sikora, postawiono w 1968 r. W 2006 r. został zdemontowa­ny. Stało się tak, bo PSL sprzedał swoją nieruchomo­ść przy Grzybowski­ej 4 dewelopero­wi, zapominają­c o pomniku.

Działaczom tamten obelisk się nie podobał, bez żalu zesłali go do filii Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie na Pomorzu.

 ??  ?? Tak będzie wyglądał pomnik Batalionów Chłopskich
Tak będzie wyglądał pomnik Batalionów Chłopskich

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland