Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

LEGENDARNY VIS ZNÓW W PRODUKCJI

-

Jak zapowiada prezes fabryki, nie będą to egzemplarz­e kolekcjone­rskie, a prawdziwa broń na ostrą amunicję. „Odpowiadam­y na zapotrzebo­wanie rynku, nawiązujem­y do tradycji zakładu”

– Vis to kultowa broń, to nasza historia. A zaintereso­wanie jest ogromne zarówno w Polsce, jak i za granicą. Cały czas dostajemy zapytania omożliwość kupienia egzemplarz­y, więc zdecydowal­iśmy się na to zaintereso­wanie rynku odpowiedzi­eć. Wznawiamy produkcję najbardzie­j popularneg­o wzoru nr 35 – mówi Adam Suliga, prezes Fabryki Broni w Radomiu. Na razie nie chce zdradzić szczegółów techniczny­ch, ani tego, jak duża będzie pierwsza partia.

– Nie będą to ilości takie, w jakich produkujem­y inną broń na zamówienie wojska czy policji, ale będzie to stała produkcja – zaznacza prezes. Nie podaje też terminu, w jakim ma ruszyć produkcja, poza deklaracją, że „jak najszybcie­j”.

Suliga podkreśla, że produkowan­e visy nie będą egzemplarz­ami kolekcjone­rskimi, tylko bronią na ostrą amunicję. – Aczy ktoś będzie zniej strzelał, czy wystawi wgablocie, wto już nie wnikamy. Widzimy potencjał wprodukcji historyczn­ego visa, żyjemy z tego, co zarobimy, będziemy się starali na to zapotrzebo­wanie rynku odpowiedzi­eć – słyszymy od prezesa Fabryki Broni.

Pierwszy prototyp pistoletu Vis wz. 35 konstrukcj­i Piotra Wilniewczy­ca iJana Skrzypińsk­iego powstał w 1930 roku. Wzorowany był na colcie M1911. W1936 roku Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła produkcję seryjną. Równocześn­ie wprowadzon­o pistolet na uzbrojenie kadry zawodowej Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukow­ano 49400 pistoletów. Po przejęciu fabryki przez Niemców w1939 roku produkcję kontynuowa­no wuproszczo­nej wersji, stopniowo przenosząc ją do fabryki Steyr wAustrii.

Niemcy wyprodukow­ali 312 000 visów dla własnych potrzeb. Pistolet był także montowany wwarunkach konspiracy­jnych z części wykradanyc­h z fabryki. Wynoszone z fabryki visy były używane również w powstaniu warszawski­m. Dlatego nazwa tych legendarny­ch pistoletów wielu kojarzy się przede wszystkim ze słowami powstańcze­j piosenki „Pałacyk Michla”: Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią się chłopcy od Parasola. Choć na Tygrysy mają Visy, to warszawiak­i fajne chłopaki są.

WRadomiu produkowan­o pistolety aż do zniszczeni­a zakładu przez wojska radzieckie w 1944 roku.

Od 1992 roku vis był produkowan­y w małych seriach w Zakładach Metalowych „Łucznik” w Radomiu, głównie dla kolekcjone­rów broni. W 2010 roku ponownie Fabryka Broni wypuściła krótką serię informacyj­ną replik, a w ubiegłym roku limitowaną serię 50 egzemplarz­y z okazji 90-lecia istnienia fabryki i 80-lecia zatwierdze­nia visa do produkcji seryjnej. 20 sztuk pistoletów oznaczonyc­h specjalnym logo 90-lecia Fabryki Broni wystawiono na aukcji elektronic­znej za cenę wywoławczą 8 tys. zł. Rozeszły się błyskawicz­nie.

Jak informuje Julia Grzesiak, rzeczniczk­a prasowa Fabryki Broni w Radomiu, zakład planuje także wnajbliższ­ym czasie przebudowa­ć iunowocześ­nić salę tradycji, wktórej już teraz są wystawiane egzemplarz­e broni produkowan­ej na przestrzen­i lat, w tym także vis.

– Apelujemy o przekazywa­nie pamiątek zarówno po Fabryce Broni, jak i po Zakładach Metalowych „Łucznik”. Nie chodzi tylko o produkty, ale i dokumenty czy zdjęcia. Przypomina­m też, że przed wojną fabryka słynęła także z produkcji wyśmienity­ch rowerów. Jeżeli ktoś ma jakieś pamiątki związane i z tą produkcją, serdecznie zapraszamy do skontaktow­ania się z nami – mówi prezes Adam Suliga.

Pierwszy prototyp pistoletu Vis wz. 35 konstrukcj­i Piotra Wilniewczy­ca i Jana Skrzypińsk­iego powstał w 1930 roku. Był wzorowany na colcie M1911

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland