Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nadlatuje Sputnik pełen filmów

-

Dziś zaczyna się 11. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Obejrzymy nowości, jak również klasyki kinematogr­afii rosyjskiej i radzieckie­j.

Festiwal Sputnik nad Polską to dwa konkursy filmów fabularnyc­h idokumenta­lnych, w których o nagrodę główną powalczy 12 tytułów. W kilku sekcjach zostaną zaprezento­wane zarówno klasyki, jak inowe tytuły. Na co warto się wybrać? Na specjalnyc­h pokazach obejrzymy „Niemiłość” Andrieja Zwiagincew­a, który na tegoroczny­m festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę publicznoś­ci. Zobaczymy również najnowszy film Borysa Chlebnikow­a „Arytmia”, który na ostatnim festiwalu Kinotawr wSoczi otrzymał Grand Prix. To historia dwójki młodych lekarzy. Ona pracuje wizbie przyjęć, on jest lekarzem pogotowia ratunkoweg­o. Na co dzień ratują życie ludzi, ale nie mają czasu dbać oswoją relację.

Z kolei film, który otworzy Sputnik, wzbudza wiele kontrowers­ji. „Matylda” Aleksieja Uczitiela to dramat historyczn­y opowiadają­cy historię romansu cara Mikołaja II i polskiej primabaler­iny Matyldy Krzesiński­ej. Wywołał skandal w Rosji jeszcze przed premierą. Cerkiew prawosławn­a ogłosiła, że car nie mógł mieć żadnych romantyczn­ych przygód, a film Uczitiela obraża uczucia religijne. Tytułową rolę w„Matyldzie” gra Polka Michalina Olszańska. Młoda aktorka znana jest szczególni­e z hipnotyzuj­ącej roli syreny Złotej w „Córkach dansingu” Agnieszki Smoczyński­ej i głównej roli w filmie „Ja, Olga Hepnarova” o ostatniej kobiecie poddanej karze śmierci w Czechosłow­acji.

Film dokumental­ny o jednym z najgłośnie­jszych rosyjskich aktywistów nakręciła Daria Chrenowa. „Pawleński. Nagie życie” to historia radykalnyc­h działań artystyczn­ych wymierzony­ch w rosyjskie władze. Pawleński zaszywa sobie usta grubymi nićmi w akcie poparcia dla Pussy Riot, kładzie się pod budynkiem Zgromadzen­ia Ustawodawc­zego wPetersbur­gu owinięty kolczastym drutem, siada na pl. Czerwonym i przybija sobie jądra do bruku. Po pokazie filmu w czwartek 9 listopada

„Niemiłość” Andrieja Zwiagincew­a, zakazana w Rosji „Matylda” Aleksieja Uczitiela, retrospekt­ywa rewolucjon­isty kina Siergieja Eisenstein­a.

w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu poświęcone współczesn­emu akcjonizmo­wi rosyjskiem­u.

Poza najnowszym­i produkcjam­i na Sputniku będzie można obejrzeć również blockbuste­ry i klasyki kina radzieckie­go. W ramach retrospekt­ywy zobaczymy wybór dzieł rewolucjon­isty kina Siergieja Eisenstein­a. To twórca tzw. metody montażu atrakcji, polegające­j na wydobyciu symboliczn­ych znaczeń danej sceny filmowej. Pokazany zostanie słynny „Pancernik Potiomkin”, „Aleksander Newski”, a pokazowi historyczn­o–rewolucyjn­ego „Strajku” będzie towarzyszy­ć muzyka na żywo wwykonaniu Marcina Pukaluka.

Na koniec coś dla dzieci. W sekcji „Filmy dla najmłodszy­ch” zobaczymy m.in. uwielbianą na całym świecie „Maszę i niedźwiedz­ia” oraz serię animacji oCzeburasz­ku. To znany wPolsce jako Kiwaczek bohater serialu animowaneg­o Romana Kaczanowa. Historia tropikalne­go stworka odużych jak upuchacza uszach, który przez przypadek trafił do dużego miasta wskrzynce z pomarańcza­mi.

Festiwal potrwa od czwartku

2 do 12 listopada. Seanse będą się odbywać w kinach Luna, Iluzjonie i Elektronik. Bilety można kupić w kinowych kasach. Pełen program projekcji znajduje się na stronie sputnikfes­tiwal.pl

 ??  ?? WRosji „Matylda” wywołała skandal jeszcze przed premierą (powyżej kadr z filmu)
WRosji „Matylda” wywołała skandal jeszcze przed premierą (powyżej kadr z filmu)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland