Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MAMY 35 TYS. ZŁ. DZIĘKUJEMY!

O hojność prosimy także dziś

-

Już pierwszego dnia udało się zebrać więcej niż w ub.r. przez całą kwestę.

To już 18. odsłona akcji Stowarzysz­enia „Starówka Płocka” i „Gazety Wyborczej” – „Ratujmy »Płockie Powązki«”. W tym roku zbieramy pieniądze na odnowienie dwóch grobów – prawnika iwspółzało­życiela PSSów Mariana Zglinickie­go i fotografa Piotra Pawłowskie­go.

Na przestrzen­i 17 lat sporo się zmieniło. Przede wszystkim coraz więcej odwiedzają­cych płockie cmentarze doskonale rozpoznaje akcję. Zauważa to Krzysztof Lisocki, który mimo że ma dopiero 25 lat, to na koncie ma już 15 edycji kwesty. To jego ojciec – nauczyciel z„Ekonomika” Wojciech Lisocki (zmarł w 2010 r.) zaszczepił wnim potrzebę udziału w tym przedsięwz­ięciu. Sam na rzecz tej zbiórki działał od pierwszej edycji.

Dziś Krzysztof Lisocki mieszka i pracuje wWarszawie. Jednak zawsze 1 listopada przyjeżdża do Płocka. Tu ma groby bliskich, ale też – jak mówi – nie wyobraża sobie, by tego dnia nie kwestować.

– To już rodzinna tradycja, będąca elementem lokalnego patriotyzm­u. WDzień Zaduszny kwestować będzie mój brat – mówił wczoraj Krzysztof Lisocki. – Przez te lata akcja się zmieniała. Świadomość odwiedzają­cych cmentarze jest coraz większa. Sami mówią mi, jakie groby zostały już odnowione. Te rozmowy są bardzo miłe.

Wtym roku kwestował przedstawi­ciel czwartego już pokolenia rodziny Milke, która wspiera kwestę od jej samego początku. Tadeusz Milke – wnuk Wacława – założyciel­a Zespołu Pieśni iTańca „Dzieci Płocka” zabrał ze sobą 8-letniego syna Benedykta. – Ludzie są bardzo pozytywnie nastawieni. Znają akcję isami zpieniędzm­i wręce wypatrują zbierający­ch – mówił Tadeusz Milke, aBenedykt dodawał, że kwestowani­e bardzo mu się podobało.

Rodzinnie kwestował też płocki przewodnik zDuces Mazovie Michał Stańczak – razem z córką Marysią. Dziewczyna tańczy w Harcerskim Zespole Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, jako kwestarka paradowała wstroju ludowym. – I konkurencj­ę mi robiła – uśmiechał się Michał Stańczak. – Kwestujemy na cmentarzu przy Norbertańs­kiej. To właśnie tu jest pochowany druh Wacław Milke.

– Ludzie, którzy podchodzil­i, by wrzucić coś do puszki, pytali, skąd ten strój, w jakim zespole tańczę. Niektórzy chwalili się, że kiedyś sami należeli do „Dzieci Płocka” albo teraz tańczą w nich ich potomkowie – dodawała Marysia Stańczak. Jej tata jako przewodnik zwracał uwagę, że dzięki akcji nie tylko odnawiane są groby, ale też przywracan­a jest pamięć o znanych płocczanac­h.

– Kiedy dowiaduję się, na jakie groby są zbierane pieniądze, to wtedy myślę, że rzeczywiśc­ie to ważne postaci dla naszego miasta. Tymczasem zostały zapomniane – dzielił się swoim spostrzeże­niem pan Michał. – Dobrze, że w ten sposób możemy o nich przypomnie­ć innym.

Pierwszego dnia największą sumę przyniósł prezydent Andrzej Nowakowski. Tym razem było to ponad 3 tys. 600 zł. Ale jak zapowiedzi­ał prezydent, to jeszcze nie koniec. 2 listopada wraca na cmentarz komunalny, by kwestować dalej.

Dziękujemy: władzom PWSZ ikierownik­owi Domu Studenckie­go tej uczelni Tomaszowi Kordze – za to, że przez dwa dni możemy mieć tam sztab akcji drukarni Agpress Komunikacj­i Miejskiej Urzędowi Miasta iPłockiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki

Kurii Diecezjaln­ej Płockiej Andrzejowi Krzywdzińs­kiemu, właściciel­owi firmy Macro harcerzom ZHR z1. Maszewskie­j Drużyny Harcerzy Białe Wilki, 4. Próbnej Płockiej Drużyny Harcerek Anawim i 7. Płockiej Drużyny Harcerek Wijos, 6. Płockiej Drużyny Harcerzy „Dębowe Bractwo”, 3. Płockiej Drużyny Hercerek „Jabłoń”, 2. Płockiej Drużyny Harcerek Bojaxhiu młodzieży z VII LO w Zespole Szkół nr 5 i nauczyciel­owi historii Piotrowi Serwatkiew­iczowi wolontariu­szom i kwestarzom.

 ??  ?? Wsztabie akcji – Michał i Marysia Stańczakow­ie oraz prezes Starówki Płockiej Jerzy Skarżyński
Wsztabie akcji – Michał i Marysia Stańczakow­ie oraz prezes Starówki Płockiej Jerzy Skarżyński
 ??  ?? Z kwestarską puszką – Marcin Jelec z ZHR z synem Alanem
Z kwestarską puszką – Marcin Jelec z ZHR z synem Alanem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland