11 Listopada. Marsze i zamknięte ulice

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Oficjalne uroczystości państwowe z okazji Święta Niepodległości rozpoczną się na placu Piłsudskiego wsamo południe i potrwają około godziny. Potem wojsko i grupy rekonstrukcyjne pomaszerują do Muzeum Wojska Polskiego.

12 zgromadzeń publicznych

Ratusz otrzymał kilkanaście zgłoszeń o zgromadzeniach publicznych zaplanowanych na sobotę, 11 listopada. Część z nich dostała zakazy, bo kolidowały zMarszem Niepodległości, które wojewoda zarejestrował jako zgromadzenie cykliczne (na kolejne cztery lata). Oprócz Marszu Niepodległości, którego organizatorzy szacują liczbę uczestników na ok. 50 tys. osób, wWarszawie 11 listopada mają się odbyć następujące zgromadzenia:

wgodz. 7-13: zgromadzenie na błoniach Stadionu Narodowego w godz. 9-20: przemarsz między KPRM wAl. Ujazdowskich, Sejmem iPałacem Prezydenckim w godz. 10-10.30: zgromadzenie przed Bramą Straceń przy Cytadeli Warszawskiej w godz. 10.4514: zgromadzenie na placu Trzech Krzyży połączone zprzemarszem trasą: Al. Ujazdowskie, Matejki, Wiejska, Piotra Małaszyńskiego, Górnośląska do ul. Wiejskiej w godz. 11-15: zgromadzenie na placu przed stacją Metro Centrum w godz. 12-22: zgromadzenie KOD-u na placu Zamkowym w godz. 13-15: zgromadzenie zgłoszone przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne, przemarsz ulicami: Bartoszycką, Narcyzową iWalcowniczą do Bystrzyckiej

w godz. 14-18: zgromadzenie Koalicji Antyfaszystowskiej, zbiórka na pl. Politechniki, przemarsz ulicami: Nowowiejska, pl. Zbawiciela, Mokotowska, pl. Trzech Krzyży iWiejska przed gmach Sejmu RP wgodz. 14-19: Marsz Niepodległości, zbiórka na rondzie Dmowskiego, przemarsz: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wybrzeże Szczecińskie iul. Siwca na błonia Stadionu w godz. 14-18: zgromadzenie wAl. Ujazdowskich 1/3 w godz. 18-20: zgromadzenie przed pomnikiem Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu.

29. Bieg Niepodległości

Kilkanaście tysięcy uczestników Biegu Niepodległości wystartuje tradycyjnie o godz. 11.11 z al. Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki i pobiegnie na południe aż do ulicy Rakowieckiej, gdzie zawróci. Meta 10-kilometrowego biegu będzie się znajdować wpobliżu miejsca startu

Historyczny piknik i tramwaj

Władze Warszawy przygotowały dla mieszkańców piknik historyczny na Trakcie Królewskim. Na dwóch stoiskach będą rozdawane kokardy narodowe z życzeniami od prezydent stolicy. Pierwsze stoisko, przy pomniku Kopernika, czynne będzie wgodzinach 10-14, drugie, na placu Zamkowym, w godz. 11-19. Również na pl. Zamkowym odbędzie się lekcja żywej historii, którą poprowadzi grupa rekonstrukcyjna.

Kolejną atrakcją będzie historyczny Tramwaj Niepodległość z przewodnikiem, jeżdżący na trasie: Czynszowa – Stalowa – 11 Listopada – Dw. Wileński – most Śląsko-Dąbrowski – Stare Miasto – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Filtrowa – pl. Narutowicza. Będzie można do niego wsiąść na każdym przystanku. Tramwaj będzie kursował wgodzinach 12-17.

Objazdy i zamknięte ulice

Pierwsze zmiany komunikacyjne już wpiątek w godz. 17-19.30. Na pl. Piłsudskiego odbędzie się Capstrzyk Niepodległości, zamknięte dla ruchu będą pl. Piłsudskiego i ulice: Tokarzewskiego-Karaszewicza, Wierzbowa, Moliera, Focha.

Wsobotę w godz. 11-14 zamknięte dla ruchu będą ulice: pl. Piłsudskiego, Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Marszałkowskiej, Wierzbową, Ossolińskich, Moliera, Focha, Fredry, Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Na czas przemarszów zamknięte będą m.in. Marszałkowska na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego; Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego i al. Poniatowskiego na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona; Świętokrzyska, Tamka i most Świętokrzyski; Wybrzeże Szczecińskie pomiędzy mostami Świętokrzyskim iPoniatowskiego; Krakowskie Przedmieście na odcinku od pl. Zamkowego do ul. Świętokrzyskiej. Na czas Biegu Niepodległości zamknięta będzie częściowo al. Jana Pawła II od ok. godz. 5 rano do ok. 16. Północna nitka mostu Łazienkowskiego zostanie wyłączona na czas przejazdu Parady Motocyklowej „Rock Niepodległości”.

Policja może zamknąć Wisłostradę iWybrzeże Szczecińskie na kilka godzin po południu.

ZTM będzie informował na bieżąco o zmianach na swojej stronie internetowej na Facebooku i Twitterze. Pierwsza linia metra będzie kursowała według sobotniego rozkładu przez cały dzień, a druga w godz. 11-20.

Z powodu uroczystości państwowych oraz sporej liczby zgromadzeń i imprez masowych mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć 11 listopada z dużymi utrudnieniami w ruchu. ZTM będzie informował o zmianach komunikacyjnych na swojej stronie internetowej oraz na profilach na Facebooku i Twitterze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.