Drogowcy wiedzą, jak połknąć żabę

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

OBWODNICA PRAGI DO WĘZŁA ŻABA

Węzeł Żaba powstał wokół linii kolejowej z czasów carskich. Jego zwyczajowa, a z czasem też oficjalna nazwa wzięła się od skomplikowanego przebiegu ulic. Podczas otwarcia nowego przejazdu pod torami PKP, łączącego ul. Starzyńskiego z rondem u zbiegu ul. św. Wincentego iOdrowąża, w 2000 r. podawano nawet żabie udka. Wcześniej istniał tu tylko wąski przesmyk z torami tramwajowymi na ul. 11 Listopada – wąskie gardło między Pragą a Targówkiem iBródnem.

Urzędnicy nie wiedzieli, jak doprowadzić do węzła Żaba kolejne ulice tak, by uniknąć tu paraliżu komunikacyjnego. Kluczem była rezygnacja z Trasy Tysiąclecia. Ta duża arteria planowana od czasów PRL miała się łączyć z ul. Starzyńskiego po południowej stronie torów PKP, a na terenie Pragi przecinać Szmulki, Kamionek i ogródki działkowe między Saską Kępą aGrochowem. Teraz ratusz szykuje jej skromniejszą wersję: od Grochowskiej, pod Dworcem Wschodnim tylko do skrzyżowania al. „Solidarności” ze Szwedzką, która nadal będzie się łączyć z węzłem Żaba, ale zniknie przejazd wiaduktem do ul. Starzyńskiego. Kierowcy dojadą więc Szwedzką tylko do skrętów w ul. 11 Listopada.

Po drugiej stronie torów PKP (na Targówku) ma prowadzić obwodnica śródmiejska. – Ruch rozdzielimy tu na dwa kierunki – zapowiada Mosak. Samochody od Radzymińskiej, po pierwsze, pojadą prosto do ronda Żaba, gdzie będą mogły skręcić w ul. św. Wincentego albo pomknąć górą wstronę ul. Odrowąża. Podobne połączenie zaplanowano wprzeciwnym kierunku dla jadących zBródna iTargówka. Po drugie, obwodnica przejdzie przez nasyp kolejowy, a dalej wiaduktami nad ul. 11 Listopada do ul. Starzyńskiego. Jezdnie będą mieć po dwa pasy ruchu.

Rozbiórki wymaga kilkanaście budynków, niektóre są w ewidencji zabytków. Ten los ominie na szczęście nastawnię kolejową z początku XX w. przy wyjeździe z tunelu ul. 11 Listopada. Równolegle do niego pod torami zaplanowano korytarz dla rowerzystów i pieszych ze Szwedzkiej do przystanku autobusowego na obwodnicy w stronę ul. Radzymińskiej. Będzie też komplet dróg rowerowych.

Utrudnienia na kolei w czasie przebijania tuneli nie muszą trwać długo – w zeszłym roku na budowie Trasy Świętokrzyskiej za Dworcem Wschodnim w ciągu dwóch tygodni wykonawca wsunął w nasyp PKP gotową konstrukcję z jezdniami. W węźle Żaba drogowcy przewidują w sumie 320 m nowych tuneli i 720 m estakad. Koszt inwestycji razem zwykupem nieruchomości wyceniono na 325 mln zł. Według dyrektor Anny Piotrowskiej termin przebudowy węzła Żaba prawdopodobnie będzie można określić po przetargu na poprzedni odcinek obwodnicy Wiatraczna–Radzymińska.

Widok na rondo Żaba

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.