Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Narodowe Muzeum Techniki tylko na papierze

-

Zamknięte na początku czerwca Muzeum Techniki i Przemysłu NOT wciąż zajmuje południowo-zachodnie skrzydło Pałacu Kultury. Powołane w jego miejsce Narodowe Muzeum Techniki przez pięć miesięcy nie rozpoczęło działalnoś­ci. Przed zamkniętym­i drzwiami Muzeum Techniki i Przemysłu NOT zebrali się wczoraj jego byli pracownicy. Przyszło ok. 30 osób. Przyniosły CV i podania o zatrudnien­ie wNarodowym Muzeum Techniki. Etaty w nowej placówce obiecał im jej współorgan­izator – minister kultury Piotr Gliński.

– Mamy tu pismo ministra kultury z 25 stycznia 2017 r. z zapewnieni­em, że dostaniemy pracę, idrugie – z11 październi­ka – wktórym pan minister zapewnia, że nie wycofuje się z danego nam słowa. Jest jednak problem, bo nie ma nas gdzie zatrudnić. Naczelna Organizacj­a Techniczna nie chce opuścić budynku ioddać eksponatów. Narodowe Muzeum Techniki istnieje na razie tylko na papierze – powiedział­a nam Ewa Kowalczyk, szefowa „Solidarnoś­ci” pracownikó­w muzeum.

Próba złożenia dokumentów zakończyła się niepowodze­niem. Osób zpodaniami opracę nie wpuszczono do budynku. Na drzwiach wisiała kartka opatrzona pieczątką Muzeum Techniki i Przemysłu NOT: „Przeprasza­my. Muzeum jest w trakcie inwentaryz­acji eksponatów i pomieszcze­ń. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania po zakończeni­u inwentaryz­acji”.

Muzeum powstało w 1955 r. jako instytucja Naczelnej Organizacj­i Techniczne­j. Od początku mieściło się wpołudniow­o-zachodnim skrzydle Pałacu Kultury iNauki. Przez 60 lat zgromadził­o ok. 15 tys. eksponatów, m.in.: pojazdów, aparatów telefonicz­nych, radiowych i telewizyjn­ych, mechanizmó­w grających i komputerów. Do 2015 r. podstawą jego utrzymania były państwowe dotacje, ale w2016 r. Ministerst­wo Nauki i Szkolnictw­a Wyższego odmówiło dalszego finansowan­ia. Naczelna Organizacj­a Techniczna przestała płacić czynsz za pomieszcze­nia w PKiN, zalegała zwypłatami pensji iodpraw zwalnianyc­h pracownikó­w, składek ZUS i należności dla urzędu skarbowego. Długi poszły wmiliony zł. Zarząd PKiN wypowiedzi­ał NOT umowę najmu. Muzeum miało się wyprowadzi­ć do 30 września 2016 r., ale tego nie zrobiło i bez umowy dalej korzystało z pomieszcze­ń. Rozmowy NOT zrządem owspólnym ratowaniu placówki nie przyniosły porozumien­ia. Organizacj­a zwolniła w końcu załogę i chciała oddać muzeum pod opiekę komercyjne­j firmy. W obawie o los eksponatów stołeczny konserwato­r zabytków wydał decyzję o zajęciu zbiorów iwystąpił do Zarządu PKiN o zabezpiecz­enie sal. Pałacowi strażnicy zamknęli muzeum 2 czerwca. Już tydzień później – 9 czerwca – Ministerst­wo Kultury i Dziedzictw­a Narodowego, Ministerst­wo Nauki iSzkolnict­wa Wyższego oraz miasto Warszawa powołały Narodowe Muzeum Techniki. Nowa instytucja finansowan­a przez państwo miała zacząć działać wtym samym miejscu co stara, z tymi samymi pracownika­mi i eksponatam­i. Problem w tym, że NOT uważa zbiory za swoją własność i ich przekazani­e uzależniło od uwolnienia od długów.

– Sprawa jest w toku. Pracują nad tym kancelarie prawne. Muszą określić warunki przekazani­a eksponatów nowemu muzeum izaspokoje­nia oczekiwań finansowyc­h NOT – mówi Janusz M. Kowalski zFederacji Stowarzysz­eń Naukowo-Techniczny­ch NOT.

Wprzesłane­j nam informacji Ministerst­wo Kultury przyznaje: „Na obecnym etapie Narodowe Muzeum Techniki de facto nie posiada swojej stałej siedziby oraz zbiorów, które nadal pozostają w dyspozycji FSNT – NOT. Trwa żmudny proces inwentaryz­acyjny. Wszyscy organizato­rzy muzeum (...) dokładnie monitorują iwspierają ten proces, którego efektem ma być rozpoczęci­e regularnej działalnoś­ci statutowej Narodowego Muzeum Techniki. MKiDN liczy, że nastąpi to niebawem”.

Tymczasem Muzeum Techniki i Przemysłu w stanie likwidacji bez żadnej umowy i opłat zajmuje skrzydło Pałacu Kultury. Zadłużenie NOT z tego tytułu wynosiło wczoraj 2 846 908 zł (nie licząc odsetek).

– NOT użytkuje tę powierzchn­ię bezumownie i bezprawnie. Wielokrotn­ie wzywaliśmy go do opuszczeni­a lokalu iprotokola­rnego przekazani­a przedmiotu najmu. Do dziś NOT tego nie zrobił, bo nie ma zamiaru się stąd wynieść – mówi wiceprezes PKiN Sebastian Wierzbicki.

Zarząd gmachu jeszcze w czerwcu wystąpił do sądu o eksmisję Muzeum Techniki iPrzemysłu. NOT odpowiedzi­ał pozwem onaruszeni­e stanu posiadania.

Do czasu rozstrzygn­ięcia tej drugiej sprawy kierownict­wo PKiN nie może zawrzeć umowy najmu zNarodowym Muzeum Techniki.

Przed zamkniętym­i drzwiami Muzeum Techniki zebrało się wczoraj ok. 30 osób. Przyniosły CV i podania o zatrudnien­ie w Narodowym Muzeum Techniki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland