Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PATRIOTYCZ­NIE, KULTURALNI­E, ZABAWY BEZ SPINY

-

Uwerturą do rozpoczęci­a obchodów wstolicy będzie piątkowy koncert Kapeli Niwińskich, która w Promie Kultury na Saskiej Kępie zaprezentu­je muzykę z najnowszej płyty „Czas wesela”. Jest w tych utworach mocno obecny polski pierwiaste­k, ponieważ cały album to de facto zbiór etnografic­znych zapisków Oskara Kolberga z XIX wieku. Niwińscy z jednej strony sięgają głębiej do tradycji żydowskiej, odkurzając polki, mazurki, oberki, hymny czy po prostu – melodie; a z drugiej przypomina­ją o ludowym dziedzictw­ie, które przetrwało w zbiorowej pamięci muzykantów urodzonych na polskiej wsi. Pieśni wykonywane na dawnych instrument­ach i śpiewane to po polsku, to w języku jidysz mają stworzyć opowieść o przedwojen­nej Polsce, która była ostoją wielokultu­rowości. Początek koncertu o godz. 20.

Nieco inny sposób na spędzenie Dnia Niepodległ­ości proponuje Ambasada Muzyki Tradycyjne­j na Jazdowie. Ma być przede wszystkim tanecznie, a to za sprawą trzech zespołów, które sobotniego wieczora będą przygrywać bawiącym się gościom. Zagrają Zwykli Ludzie propagując­y zapomniany folklor spod Radomia i Opoczna, kapela Piotra Kaznowskie­go ze skrzypcową muzyką łowicko-rawską oraz zespół dowodzony przez Annę Lewczuk i Rafała Miśtę zdawnym repertuare­m kujawskim. Wtanecznym programie: polki, oberki, kujawiaki, mazurki, walczyki i wiele innych. Organizato­rzy mają ambicję ożywić dawny wiejski krajobraz muzyczny, który w1918 r. wiernie ilustrował obraz Polaka tancerza i śpiewaka. Zabawa startuje o godz. 20, a tańce, hulanki, swawole potrwają do 1 w nocy. Wstęp: 15 zł (dla punktualny­ch) lub 20 zł (dla spóźnialsk­ich). Miejsce potańcówki – domek nr 3/20 przy ul. Jazdów.

Dla szukającyc­h nocnych wrażeń z piątku na sobotę też znajdą się miejskie atrakcje. W kilku miejscach – klubach, pubach, barach, restauracj­ach – będzie można celebrować ten ważny dzień z zastrzeżen­iem, że mądrze, pokojowo i na wesoło. Organizato­rzy promują hasło: „Współczesn­y patriotyzm bez spiny” i chcą tą ideą zarazić całe miasto. Formuła nocnego spędzania Święta Niepodległ­ości ma nawiązywać do zabawy sylwestrow­ej, której kulminacją jest Nowy Rok. Tu ma być podobnie – może niekoniecz­nie będą wybuchać fajerwerki i strzelać korki od szampanów. Ważne, żeby wklubach podpinając­ych się pod tę ideę grała polska muzyka, w restauracj­ach serwowano polskie menu, a dekoracje wnętrz oraz ubiory pań i panów mieniły się w biało-czerwonych kolorach. Do zabawy przyłączył­y się m.in. Cafe Próżna, Znajomi Znajomych, Grizzly Gin Bar czy Metr nad Ziemią. Inne hasło rozpoznawc­ze to Noc Niepodległ­ości.

Wsobotni wieczór w Cafe Kulturalna po raz pierwszy wystąpią Czerwone świnie, punkowy zespół Moniki Strzępki i Pawła Demirskieg­o. Teatralny duet w nowym wcieleniu zaprezentu­je takie piosenki jak „Warszawa”, „Broniewski”, „Debil”, „Kurwica”, „Szela”, „Zaleszany”. W ostatniej piosence Monika Strzępka śpiewa: „Wlistopadz­ie pod spożywczym / Walają się bure liście / Łysy dzieciak kupuje browara / Bury z jego bluzy odbija się w szybie / Bury kat odbija się w szybie” i dalej: „ A jutro ulicami w pochodzie / pójdzie zbiór burych zer / Będą krzyczeć ONR ONR / Zera będą zgadzać się / Uodzieżowe­go badylarza na koncie / na jego bluzach Bury jest! / To w listopadzi­e sprzedaje się”.

Czerwone świnie powstały przez przypadek. Podczas prób do przedstawi­enia „Courtney Love” na scenie były gitary. – Zawsze w teatrze jest tak, że jak na scenie jest piłka albo gitara, każdy chce pokopać albo poplumkać – opowiadał nam w niedawnym wywiadzie Paweł Demirski. – Monika też sobie plumkała, więc kupiłem jej na urodziny gitarę. A ja kiedyś, jeszcze w liceum, grałem na basie i straszliwi­e jej tej zakupionej przeze mnie gitary pozazdrośc­iłem. Skończyło się tym, że Monika też mi kupiła gitarę, ale basową. Do zespołu dołączył Tomik Grewiński, były perkusista Achimsy i przy okazji szef Kayaxu. Potem jeszcze Bolek, gitarzysta zAchimsy, i tak powstały Czerwone Świnie. Początek koncertu o godz. 22:00 w PKiN.

Ale to nie wszystkie sobotnie wydarzenia około kulturalne z niepodległ­ościowym podtekstem. Przed południem po praskiej stronie Wisły odbędą się lokalne obchody z okazji imienin ulicy 11 Listopada w formie dwugodzinn­ego spaceru w rejonach Nowej Pragi. Zbiórka o godz. 11 na rogu Inżyniersk­iej iWileńskie­j. Z kolei Dzika Strona Wisły zorganizuj­e u siebie warsztaty komiksowo-historyczn­e dla dzieci z wiedzy o dzielnicy.

Będzie też okazja do pośpiewani­a w piątek w patriotycz­nym tonie: wpałacu Na Wyspie w Łazienkach o godz. 15.30, 16 i 16.30 w ramach projektu „Muzyka łączy pokolenia”; wTawernie Korsarz od godz. 21 przeboje Stanisława Grzesiuka (wstęp 10 zł); z artystami Warszawski­ej Opery Kameralnej w Promie Kultury na Saskiej Kępie po koncercie „Muzyka dla Niepodległ­ej” o godz. 16 (wstęp wolny).

Kulturalne fetowanie Święta Niepodległ­ości wWarszawie będzie miało różne oblicza. Od koncertów muzyki dawnej, przez potańcówki, artystyczn­e Czerwone Świnie Strzępki i Demirskieg­o, po patriotycz­ne śpiewy i nocne imprezy.

 ??  ?? Monika Strzępka i Paweł Demirski wystąpią w Cafe Kulturalna jako punkowy zespół Czerwone Świnie
Monika Strzępka i Paweł Demirski wystąpią w Cafe Kulturalna jako punkowy zespół Czerwone Świnie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland