Plany na 100-lecie niepodległości

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - KULTURA -

Dyktando, 30. Bieg Niepodległości, polonez na Trakcie Królewskim, aplikacja mobilna z mapą Warszawy sprzed 100 lat. Ratusz planuje przyszłoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. – Staraliśmy się konstruować program obchodów tak, by każdy warszawiak i turysta poczuł, że to wyjątkowy czas – mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wydarzenia, które przygotowuje ratusz, będą miały zarówno ogólnomiejski, jak i dzielnicowy charakter. – Chcemy, by wolność naszego kraju dotarła do każdego. Będziemy obchodzić to święto w sposób wyjątkowy, ale przede wszystkim radosny – zapowiada wiceprezydent Renata Kaznowska.

Na konferencji prasowej w ratuszu poświęconej przyszłorocznym obchodom przedstawiono logo rocznicy. To biało-czerwony napis „Warszawa” i hasło „Stolica Wolności” z datami 1918-2018.

Co wydarzy się za rok? Główne uroczystości będą odbywać się od września do późnego listopada 2018 r. Zorganizują je urząd miasta, dzielnice oraz organizacje samorządowe i instytucje kultury. – W tej chwili wagendzie mamy kilkadziesiąt wydarzeń, a jesteśmy na początku drogi – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Miasto zaprosi mieszkańców i turystów do zatańczenia poloneza na Trakcie Królewskim. Utwór zostanie wyłoniony w konkursie kompozytorskim „Wielki polonez warszawski” ogłoszonym niedawno przez orkiestrę Sinfonia Varsovia. Polonez ma nawiązywać do najlepszych tradycji tego gatunku. Najlepszego kompozytora wybierze jury pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego.

Uruchomiona zostanie także bezpłatna aplikacja mobilna oraz strona internetowa z mapą Warszawy z 1918 r. Aplikacja będzie pokazywać, co wydarzyło się w stolicy 100 lat temu – wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie Google.

Z okazji przyszłorocznego jubileuszu odbędą się również 30. Bieg Niepodległości, dyktando warszawskie, wystawy plenerowe i koncert „Niepodległa łączy pokolenia”, na którym zagrają kapele podwórkowe, orkiestry wojskowe i dęte oraz Warszawskie Combo Taneczne.

Adres oficjalnej strony stołecznych obchodów odzyskania niepodległości to n100.dsh.waw.pl.

Będzie można znaleźć tam pełny program rocznicowych wydarzeń, materiały archiwalne i relacje zwydarzeń.

Dzielnice, NGO-sy i niezależne podmioty mogą również zgłaszać przez stronę wydarzenia, które planują w ramach obchodów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.