LUKSUSY STOŁECZNYCH MILIONERÓW

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

„Stołeczna” dotarła do informacji z zeznań podatkowych, które właśnie skończyły przetwarzać urzędy skarbowe. To dane za poprzedni rok. Wynika z nich, że w całej Polsce 20 tys. osób zadeklarowało, że ich dochody przekroczyły 1 mln zł. Jedna szósta polskich milionerów – blisko 3,6 tys. – to mieszkańcy Warszawy.

– Najwyższą kwotę dochodu na Mazowszu wykazał mieszkaniec Warszawy. W swoim formularzu PIT 38 zadeklarował roczny dochód wwysokości 200 mln 152 tys. zł – informuje Wiesława Dróżdż z biura prasowego Izby Administracji Skarbowej wWarszawie.

Gdzie dokładnie mieszkają warszawscy milionerzy? Najwięcej – 670 osób – przyznało się do dochodów przekraczających 1 mln zł wUrzędzie Skarbowym Warszawa-Ursynów, który obejmuje teren tej dzielnicy, a także Wilanowa imokotowskiej Sadyby. Na drugim miejscu – 663 osoby – jest Urząd Skarbowy Mokotowa. Trzecie miejsce zajęła skarbówka śródmiejska, której urzędnicy doliczyli się 435 milionerów.

– Wraz z bogaceniem się Polaków rośnie z roku na rok popyt na drogie apartamenty – odnotowała firma Reas zajmująca się analizami rynku mieszkaniowego. Właśnie opublikowała raport, z którego wynika, że wtrzech pierwszych kwartałach tego roku w Polsce sprzedano 470 mieszkań kosztujących więcej niż 17 tys. zł za m kw. To wyższa liczba niż w całym 2016 r. Np. były kapitan reprezentacji Polski piłkarz Jakub Błaszczykowski w lipcu kupił apartament o powierzchni 135m kw. na 21. piętrze wieżowca Cosmopolitan u zbiegu Twardej i ul. Emilii Plater. Ceny nie ujawniono.

Dwie trzecie wszystkich apartamentów wPolsce znajduje się wWarszawie. Analitycy wyróżniają kilka szczebli luksusu. Najbliżej poziomu wyobrażalnego dla przeciętnego człowieka są apartamentowce ze średnimi cenami pomiędzy 17 a 22 tys. zł za m kw. Najpopularniejsza inwestycja z tego segmentu wWarszawie to zespół budynków Mennica Residence między ulicami Waliców, Grzybowską aŻelazną. Budowa drugiej części tego osiedla zaczęła się w sierpniu od rozbiórki biurowca Aurum zlat 90. Choć do dziś zziemi nie wyjrzał nawet jeden fragment konstrukcji apartamentowca, inwestor zaraportował, że podpisał już ponad 200 umów z klientami na mieszkania wprzyszłym budynku.

Wyższa półka to inwestycje z mieszkaniami w cenach od 22 do 27 tys. zł za m kw. Tyle trzeba zapłacić np. za lokum w przerobionej na apartamentowiec kamienicy przy Hożej 42. Powstanie tam 15 luksusowych mieszkań. – Większość mieszkań sprzedana, reszta zarezerwowana. Budowa prawie gotowa – chwali się Michał Borowski, były naczelny architekt Warszawy, obecnie prezes spółki, która remontuje kamienicę.

Najwyższy szczebel luksusu to mieszkania kosztujące średnio więcej niż 27 tys. zł za m kw. WWarszawie Reas do tego segmentu zalicza wieżowce Cosmopolitan i Złotą 44, apartamenty wbudynku The Tides uwylotu ul. Ludnej zwidokiem na Wisłę iStadion Narodowy oraz kamienice przy Hożej 50 i Foksal 13/15. Inwestor tej ostatniej, firma Ghelamco, chwalił się niedawno aranżacjami apartamentów zaprojektowanymi przez znanego architekta wnętrz Erica Kustera, który sięgnął po materiały wykończeniowe takie jak marmur, egzotyczne drewno i aksamit.

Ponad 3,5 tysiąca warszawiaków zarobiło ponad milion złotych. Aż jedna szósta mieszka na Ursynowie i wWilanowie. Wmiarę, jak przybywa zamożnych osób, coraz lepiej sprzedają się luksusowe mieszkania.

Jakub Błaszczykowski w apartamencie, który kupił w lipcu na 21. piętrze wieżowca Cosmopolitan. Średnia cena 1 m kw. przekracza tu 27 tys. zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.