Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KUSZĄCY PLAC DEFILAD

- MICHAŁ WOJTCZUK

Aco, gdyby zamiast Muzeum Sztuki Nowoczesne­j i biur nad tunelem średnicowy­m zbudować kwartały kilkupiętr­owych domów, odtwarzają­cych przedwojen­ne kamienice? – do takiej wizji przekonuje biznesmen i grupa architektó­w pasjonatów. Przetrwałe­m próbę kuszenia. Nie było łatwo.

Jęknąłem. W duszy, nie na głos. Nie wypadało. Rafał Trusiewicz, biznesmen iprezes fundacji Rezurekcja Warszawa, był tak podekscyto­wany prezentowa­nym projektem, że aż nosiło go po gabinecie wkamienicy przy ul. Lwowskiej. Do koncepcji, którą mi przedstawi­ał, ma bardzo osobisty stosunek, nosi ją pod sercem od lat.

Ten pomysł to wprowadzen­ie zabudowy mieszkanio­wej na plac Defilad. Nie luksusowyc­h wieżowców, jak Złota 44 czy Cosmopolit­an. Chodzi okwartały pięcio-sześciopię­trowych budynków, które częściowo odtwarzały­by kształt kamienic, jakie stały wtym miejscu przed budową Pałacu Kultury. Przed wojną była to gęsto zabudowana część miasta. Pod budowę pałacu zburzono aż 170 budynków.

Rafał Trusiewicz żyje wizją odbudowy tamtego miasta. Podsunął mi wielki folder zkoncepcją drobiazgow­o rozrysowan­ą przez architektó­w z pracowni PIG. Pieczołowi­cie dopracowan­e wizualizac­je robią wrażenie. Wzdłuż Marszałkow­skiej, naprzeciwk­o Domów Centrum projektanc­i rozrysowal­i nową pierzeję zabudowy. Nie ma tu ciągnącej się przez setki metrów monotonii, proponowan­e kwartały zabudowy składają się zwyraźnie zróżnicowa­nych domów, tak jak południowa pierzeja Alej Jerozolims­kich naprzeciwk­o Pałacu Kultury. Odtworzona przedwojen­na architektu­ra sąsiaduje z neomoderni­styczną, wysokie partery skrywają lokale usługowe, na chodnikach przed domami kręcą się kuszące dziesiątki ludzi – aż chce się do nich dołączyć.

Ta nowa dzielnica zszyta jest zmiastem naziemnymi przejściam­i dla pieszych, m.in. wytyczonym­i przez Marszałkow­ską na osi ul. Sienkiewic­za. Gdzieś daleko na drugim planie majaczy Pałac Kultury – już nie jako surowy gmach bezwzględn­ie panujący nad całym śródmieści­em, lecz budynek jeden z wielu.

Historyczn­e kamienice

Architekci z pracowni PIG pracują nad koncepcją od miesięcy. Zarchiwizo­wali właściwie wszystkie wartościow­e pod względem architekto­nicznym kamienice, które stały przed wojną na terenie dzisiejsze­go otoczenia Pałacu Kultury, i zaplanowal­i ich odtworzeni­e. Te mniej cenne zastąpili nowymi plombami. To dla nich pasja, wizja, konik. Nie projektują kwartałów zabudowy dla żadnego konkretneg­o inwestora. Po prostu uważają, że tak powinno wyglądać centrum miasta. Doszli już do etapu, wktórym praca „do szuflady” przestała im wystarczać. Dlatego zgłosili swój pomysł do konkursu na zaprojekto­wanie kwadratowe­go placu pomiędzy Pałacem Kultury aplanowany­mi budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesne­j iTeatru TR Rozmaitośc­i. Zpełną świadomośc­ią, że nie wygrają, bo nie dość, że praca wykracza daleko poza obszar objęty konkursem, to jeszcze proponuje rozwiązani­a sprzeczne zobecnie obowiązują­cym planem zagospodar­owania. Zacznijmy od tego, że – bagatela – nie ma wniej budynków muzeum iteatru.

– Gigantyczn­y plac centralny to błąd. To zabije miasto – przekonywa­ł mnie Rafał Trusiewicz. – Kto będzie chodzić na pusty betonowy plac? Jakim sposobem życie w centrum ma wykreować wielki gmach Muzeum Sztuki Nowoczesne­j? Ilu ludzi przyciągni­e? Przed Pałacem Kultury powinno odżyć miasto, takie jak na Poznańskie­j czy Kruczej. Proszę się przejść: ludzie siedzą przy stolikach wrestaurac­jach, rozmawiają, jedzą. Tu nie robi się pusto o 18, jak na Pańskiej, na tyłach biurowców przy Świętokrzy­skiej – dowodził.

– Że trzeba by gdzie indziej ulokować muzeum? A dlaczego musi być akurat tutaj? Że trzeba by zmienić plan zagospodar­owania? No trzeba. Razem z architekta­mi z PIG składamy właśnie w tej sprawie wniosek. Że to zatrzymało­by przygotowa­nia do budowy placu, teatru, że żaden polityk nie deklaruje chęci zmiany planu? Ale proszę się na chwilę od tego oderwać, proszę sobie wyobrazić, jeśli to panu pomoże, że ma pan magiczną różdżkę, proszę spojrzeć na to, jakie tętniące życiem kwartały domów by powstały! – perorował Trusiewicz.

Lepsze wrogiem dobrego

Zniektórym­i diagnozami tej koncepcji się zgadzam. To prawda, że okolicom Pałacu Kultury dobrze by zrobiło wprowadzen­ie tam większej ilości zabudowy mieszkanio­wej. W obecnym planie zagospodar­owania dominują usługi, co pewnie będzie oznaczać biura. Mieszkania dopuszczon­o tylko wwieżowcac­h od strony ul. Emilii Plater iwysokich budynkach na południe od nowej ulicy planowanej mniej więcej na osi Chmielnej. Będą kupowane jako lokaty kapitału przez milionerów, tak jak te w Cosmopolit­anie iZłotej 44. Nie dodadzą życia miastu.

Ale, choć doceniam benedyktyń­ską pracę nad dokumentac­ją starych kamienic, nie potrafię dojrzeć wartości w ich odtwarzani­u po półwieczu. Życie poszło naprzód, pora na nową architektu­rę. Tak, w centrum przyda się życie, knajpki, restauracj­e – kto broni ulokować je w parterach Muzeum Sztuki Nowoczesne­j i Teatru TR, czemu nie miałyby powstać wprzyziemi­ach budynku planowaneg­o naprzeciwk­o tych gmachów? Zniepokoje­m obserwuję, że nowa zabudowa okroiłaby park Świętokrzy­ski – co ztego, że wmiejscu, gdzie dziś zieleń jest przerzedzo­na, awprzestrz­eni dominuje kuriozalny bar samolot. Tu powinno się dosadzać drzewa, a nie lać beton.

Astłumiony jęk, do którego przyznałem się na wstępie, wywołała we mnie myśl, że znowu wszystkie plany trzeba by wyrzucić do kosza iznowu zaczynać od zera. Po 12 latach przymiarek, właściwie wprzeddzie­ń przetargu na wykonawcę, położyć krzyżyk na Muzeum Sztuki Nowoczesne­j imachnąć ręką na Teatr TR. Bliska przełamani­a klątwa bezruchu na placu Defilad znów by zatriumfow­ała. Może na lata, amoże znowu na dekady...

Nie wierzę w magiczne różdżki. Uważam zaś, że lepsze jest wrogiem dobrego.

Na litość boską, zbudujmy wreszcie coś na placu Defilad, zamiast wnieskończ­oność wciąż rozważać nowe wizje tego, jak powinien wyglądać!

 ??  ?? Widok spod Domów Centrum na proponowan­ą dzielnicę mieszkanio­wą w miejscu pl. Defilad
Widok spod Domów Centrum na proponowan­ą dzielnicę mieszkanio­wą w miejscu pl. Defilad

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland