Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rozdroże dla Bitwy Warszawski­ej

-

Oupamiętni­enie w stolicy Bitwy Warszawski­ej 1920 r. od dawna zabiegają tzw. środowiska patriotycz­ne. Z pomysłami na pomnik przychodzi­li do ratusza przedstawi­ciele Stowarzysz­enia Rodu Rodowiczów, Towarzystw­a Patriotycz­nego satyryka Jana Pietrzaka, Fundacji Patriotycz­nej „Serenissim­a” oraz Jan Żyliński, ekstrawaga­ncki milioner i filantrop zLondynu. Inicjatorz­y pomnika zgodzili się, że najlepszy byłby łuk triumfalny. Proponowal­i jednak różne lokalizacj­e. Najbardzie­j śmiałą wizję forsował Jan Pietrzak. Jego zdaniem łuk powinien być gigantyczn­ą konstrukcj­ą przerzucon­ą między brzegami Wisły. W rozmowach z miastem padały też inne lokalizacj­e: Oś Saska, Pole Mokotowski­e i właśnie plac Na Rozdrożu. Biuro Architektu­ry stwierdził­o, że najlepsza jest ta ostatnia.

– Sporo czasu zabrała nam dyskusja, gdzie ten pomnik ma stanąć. Logika historyczn­a i logika miasta wskazały na plac Na Rozdrożu. Znajduje się on na trasie od placu Trzech Krzyży do Belwederu, która już teraz jest ciągiem pomników osób związanych z odzyskanie­m niepodległ­ości. Maszerując Alejami Ujazdowski­mi, czcimy Witosa, Dmowskiego i Piłsudskie­go. Przeważył pogląd, że upamiętnie­nia postaci iwydarzeń z tamtego czasu powinny być blisko siebie – przekonuje przewodnic­ząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO), która na czwartkowe­j sesji zgłosiła projekt stanowiska w sprawie pomnika Bitwy Warszawski­ej. Radni przyjęli je jednogłośn­ie. Przewodnic­ząca zaznacza, że forma upamiętnie­nia zostanie wybrana w konkursie, a budowę sfinansuje miasto. Monument ma być gotowy na setną rocznicę Bitwy Warszawski­ej 1920 r.

Obecnie przy placu Na Rozdrożu stoi pomnik Romana Dmowskiego odsłonięty w 2006 r. między Alejami Ujazdowski­mi a al. Szucha. W 2014 r. Rada Warszawy zgodziła się, by ustawić tu dwa następne pomniki: Wojciecha Korfantego (wystąpił o to były prezydent Polski Bronisław Komorowski) i Ignacego Daszyńskie­go (z inicjatywy SLD). Dla pierwszego z nich wskazano miejsce u zbiegu Alej Ujazdowski­ch iAgrykoli, dla drugiego – między al. Szucha a Trasą Łazienkows­ką. Gdzie w tym pomnikowym zagłębiu upamiętnić jeszcze Bitwę Warszawską?

– Stanowisko Rady Warszawy nie jest jeszcze uchwałą o lokalizacj­i pomnika. To tylko wyrażenie woli, stwierdzen­ie, że ze wszystkich proponowan­ych miejsc radnym najbardzie­j podoba się ten plac. Poza tym nie mówimy o jakimś potężnym łuku triumfalny­m, tylko upamiętnie­niu, o którego formie powinien zdecydować konkurs. Nie wiadomo jeszcze, czy stanie wmiejscu fontanny, czy na wiadukcie nad Trasą Łazienkows­ką. Będzie to przedmiote­m analiz znajdujący­ch się tam sieci podziemnyc­h, wytrzymało­ści wiaduktu, dopuszczal­nych gabarytów pomnika, aranżacji otoczenia. Wykonane zostaną na etapie przygotowy­wania uchwały o lokalizacj­i – mówi Michał Krasucki, szef Biura Stołeczneg­o Konserwato­ra Zabytków, w którego gestii od niedawna są pomniki wWarszawie.

Stołeczni radni chcą, by pomnik Bitwy Warszawski­ej stanął na placu Na Rozdrożu. Stanowisko w tej sprawie przyjęli jednogłośn­ie. Jednak na budowę w tym miejscu czekają jeszcze dwa inne monumenty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland