Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DOBRA JAZDA NA NARTACH CZEKA NAS

-

Nie mamy co prawda tak wysokich gór i tak długich tras, ale jest sporo ładnych stoków – coraz lepiej przygotowa­nych do jazdy na nartach i niekoniecz­nie łatwych techniczni­e. Nic więc dziwnego, że narciarstw­o stało się jedną z najdynamic­zniej rozwijając­ych się form rekreacyjn­ego uprawiania sportu. W zeszłym roku już niemal co piąty Polak deklarował, że umie jeździć na nartach lub desce snowboardo­wej! Jeszcze 10 lat temu tylko 2 proc. z nas jeździło na nartach iwwiększoś­ci byli to mężczyźni. Teraz na stokach można spotkać coraz więcej pań i dzieci, modne stały się rodzinne wypady „na deski”.

Ito właśnie na rodziny stawiają polskie ośrodki. Aby jednak przyciągną­ć tę kategorię klientów, trzeba zapewnić im cały wachlarz dodatkowyc­h atrakcji – od licznych wyciągów, wypożyczal­ni sprzętu i szkółek narciarski­ch dla dorosłych i dzieci, po bogatą ofertę noclegową i gastronomi­czną. Coraz ważniejsza staje się też organizacj­a czasu po nartach, czemu służyć mają m.in. aquaparki, śnieżne skutery czy tradycyjne kuligi. Rośnie przy tym konkurencj­a pomiędzy górskimi ośrodkami. Oto krótki przegląd miejsc na południu Polski, w których ostatnio zmiany następują najszybcie­j.

Jeszcze dwie dekady temu narciarską infrastruk­turę w naszych górach dzieliły od ośrodków alpejskich lata świetlne. Ale od tamtego czasu naprawdę sporo się zmieniło na lepsze, a gospodarze stoków mówią, że nie powiedziel­i jeszcze ostatniego słowa!

Białka Tatrzańska

Z małej wioski w ciągu 10 lat awansowała do grona najpopular­niejszych ośrodków. Przyjeżdża­ją tu zwłaszcza – ze względu na niewymagaj­ące stoki – rzesze osób traktujący­ch jazdę na nartach ściśle rekreacyjn­ie. Wspierają ich nowoczesne wyciągi (łącznie mogą przewieźć 22 tys. osób w ciągu godziny) oraz bardzo wydajne polskie systemy naśnieżani­a zapewniają­ce dobre warunki jazdy nawet przy dość wysokich dodatnich temperatur­ach. Działają tu trzy stacje: Kaniówka, Bania iKotelnica połączone wspólnym skipasem, pozwalając­ym korzystać z 20 km tras wytyczonyc­h na 42 hektarach oświetlone­go terenu, dzięki czemu szusować można do późnej nocny. Skipass można kupić (także online) zarówno jako bilet dzienny, jak i godzinowy – do wyboru jest 13 opcji.

Białka oferuje też mnóstwo dodatkowyc­h atrakcji: kąpiele w gorących źródłach z widokiem na ośnieżone tatrzański­e szczyty, doskonałą regionalną kuchnię, snow park i lodowisko. Trudno też narzekać na bogatą i zróżnicowa­ną pod względem cenowym bazę noclegową. Znajdziemy więc tu zwykłe pokoje gościnne zwyżywieni­em, ale też pensjonaty obardzo wysokim standardzi­e, z własnymi gabinetami odnowy biologiczn­ej czy nawet kręgielnia­mi. Najbardzie­j wymagający goście cenią sobie pobyt w czterogwia­zdkowym hotelu Bania Thermal & Ski, leżącym ustóp największe­go kompleksu narciarski­ego i połączonym z basenami termalnymi. Smakosze mogą wybierać między regionalny­mi gospodami a restauracj­ami z kuchnią z niemal z całego świata, a spragnieni tańca między góralską muzyką a rytmami dyskotekow­ymi.

Na całym Podhalu

Swoją ofertę narciarską ujednolica­ją także inne podtatrzań­skie miejscowoś­ci. Siedem stacji utworzyło wspólny karnet Tatry Ski obejmujący białczańsk­ie wyciągi na Kotelnicy, Bani iKaniówce oraz w Litwince, Kozińcu, Jurgowie i słowackiej Bachledove­j. Wsumie to 54 nowoczesne wyciągi i66 dobrze przygotowa­nych tras narciarski­ch oróżnym stopniu trudności.

Osobny skipass przygotowa­ły Polskie Koleje Linowe oraz właściciel­e stacji narciarski­ch działający­ch w paśmie Gubałówki iwWitowie. Te ostatnie przyciągaj­ą narciarzy, którzy wostatnich latach wybierali Białkę Tatrzańską. Góral Skipass obejmuje ośrodki: Harenda, Suche, Szymoszkow­a iWitów, w sumie 9 km tras, wtym dwie z homologacj­ą FIS. I tu zwracają uwagę nowoczesne systemy naśnieżani­a. Na przykład najmłodsza podhalańsk­a stacja Sucheski, położna na północnym stoku Gubałówki, nie dość, że nie jest narażona na psikusy pogody, to pozwala na szusowanie nawet do późnej wiosny.

Oddzielną ofertą Polskich Kolei Linowych jest z kolei bezpłatna karta – PKLpass, z której korzystać można na Kasprowym Wierchu, Jaworzynie Krynickiej, Gubałówce, Palenicy, górze Żar i Górze Parkowej. Każdy z ośrodków ma nieco inny charakter. PKLpass otrzyma każdy, kto kupi skipass wkasie (po zjeździe można ją zachować na następny raz), w biletomaci­e lub wsklepie internetow­ym (www.pkl.pl). W ofercie PKL znajdują się jedne w kraju trasy o charakterz­e alpejskim na Kasprowym Wierchu, gdzie sezon trwa do połowy maja i gdzie jeździ się wyłącznie po naturalnym śniegu. Niestety na zmodernizo­wanie najstarsze­go wPolsce (a może w całej Europie) wyciągu krzesełkow­ego wKotle Goryczkowy­m można liczyć dopiero w przyszłośc­i.

Bukowina Tatrzańska i Małe Ciche

Nowoczesna Stacja Narciarska Rusiń-Ski zlokalizow­ana jest na zboczu Wierchu Rusińkiego. Większość tras jest zaliczana do łatwych, sprzyjając­ych narciarstw­u rodzinnemu. Wkompleksi­e znajdują się także trudniejsz­e odcinki pozwalając­e na szybszą jazdę. Dla chętnych do jazdy na tyczkach i startu w narciarski­ch lub snowboardo­wych slalomach udostępnio­na jest trasa sportowa, tuż obok pozostałyc­h stoków. Tym, co wyróżnia tę stację pośród innych podhalańsk­ich ośrodków, jest północne usytuowani­e stoku, co gwarantuje łatwe utrzymanie śniegu aż do wiosny i dobre warunki jazdy przez cały dzień. Działa tu jedyna w Polsce kolej Bartholet-Porsche (1150 m długości), wyposażona w specjalne osłony przeciwwia­trowe i siedziska przypomina­jące fotele słynnych sportowych samochodów. Podczas jazdy kanapa odchyla się o 45 stopni, aby narciarze mogli cieszyć oczy pięknymi widokami...

ośrodka w Bukowinie Tatrzański­ej trzykrotni­e docenili narciarze, wybierając ją na Najlepszą Stację Narciarską Małopolski.

Jeszcze nie tak dawno Małe Ciche było spokojną, wciśniętą w wąską dolinę wioską, sporadyczn­ie odwiedzaną przez turystów. W ostatnich latach jednak stała się jednym z prężniej rozwijając­ych się ośrodków narciarski­ch, potrafiący­m jednak zachować wiejski charakter osady. Nie znajdziemy tu potężnych pensjonató­w, większość noclegów oferują agro-

 ??  ?? Zima w Szczyrku. Od tego sezonu miejscowoś­ć powraca do ścisłej czołówki polskich ośrodków narciarski­ch
Zima w Szczyrku. Od tego sezonu miejscowoś­ć powraca do ścisłej czołówki polskich ośrodków narciarski­ch

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland