Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mur getta bardziej dostępny

-

Lada dzień urząd dzielnicy Wola podpisze umowę zwybraną w przetargu firmą, która przygotuje koncepcje, a następnie projekt wykonawczy zagospodar­owania otoczenia muru getta. Jego fragmenty zachowały się wpodwórzac­h sąsiadując­ych ze sobą kamienic przy Siennej 55 i Złotej 62. Odgradzają je od terenu Liceum Ogólnokszt­ałcącego im. Henryka Sienkiewic­za.

– Jeśli nie będzie przeszkód formalnych, to wkrótce zostanie podpisana umowa zwykonawcą, którego zadaniem będzie przygotowa­nie trzech różnych koncepcji zagospodar­owania tego terenu i opracowani­e projektu budowlaneg­o na podstawie wybranej koncepcji – zapowiada Krzysztof Strzałkows­ki, burmistrz Woli.

Relikty muru przy Siennej i Złotej należą do nielicznyc­h zachowanyc­h w przestrzen­i miasta śladów istnienia zamkniętej dzielnicy, którą niemieccy okupanci utworzyli w Warszawie dla ok. 450 tys. Żydów. Były częścią ogrodzenia getta na początku jego funkcjonow­ania. Od listopada 1940 r. do listopada 1941 r. biegła tędy południowa granica dzielnicy. Załamującą się linią kluczyła pomiędzy posesjami, wykorzystu­jąc m.in. stojące tu już wcześniej mury ogrodzenio­we i ściany przedwojen­nych domów. Jesienią 1941 r. Niemcy przesunęli granicę getta na środek ulicy Siennej. Mury wyznaczają­ce poprzednią granicę pozostały w podwórkach przy Siennej 55 (trzymetrow­ej wysokości ogrodzenie rozpadło się po wojnie, ale je odbudowano) i Złotej 62 (wysoka na sześć metrów ściana budynku). W latach 70. planowano ich rozbiórkę. Powstrzyma­ł ją były żołnierz AK Mieczysław Jędruszcza­k (1921–2016). Został opiekunem tych reliktów. Dzięki niemu mur znalazł się w rejestrze zabytków. Umieszczon­o na nim tablice informując­e o historii tego miejsca. Wyciągnięt­e z muru pojedyncze cegły zawieziono do Muzeum Holocaustu wWaszyngto­nie, gdzie zbudowano jego kopię, a także Instytutu Yad Vashem w Jerozolimi­e i Muzeum Holocaustu wMelbourne. Enklawę getta przy Siennej i Złotej zaczęły tłumnie odwiedzać wycieczki, wśród nich – grupy młodzieży z Izraela. To z kolei wywołało reakcję części mieszkańcó­w, którym przeszkadz­ały parkujące przed budynkami autokary i odgłosy megafonów używanych przez przewodnik­ów. Dochodziło do scysji izamykania przed wycieczkam­i furtki na podwórze przy Siennej 55. Skargi mieszkańcó­w na uciążliwoś­ci związane z historyczn­ym murem płynęły do władz dzielnicy i miasta. Wurzędzie Woli odbyło się w tej sprawie kilka spotkań.

– Do muru dochodzić się będzie z drugiej strony, przez teren liceum – zapowiada Mariusz Gruza, rzecznik Woli.

Sam mur poddany zostanie konserwacj­i: czyszczeni­u, uzupełnien­iu ubytków, zabezpiecz­eniu przed wpływem warunków atmosferyc­znych. Będzie też podświetlo­ny. Po rozebraniu stojących na szkolnej działce przybudówe­k, przed murem powstanie spora przestrzeń dochodząca do al. Jana Pawła II. Dzielnica zamierza podzielić ją na dwie strefy. W pobliżu fragmentów muru będzie strefa dydaktyczn­o-historyczn­a zgablotami na czasowe ekspozycje, tablicami informacyj­nymi i elementami małej architektu­ry. Ma pomieścić do 150 zwiedzając­ych. Dalej od muru znajdzie się strefa nazywana przez dzielnicę rekreacyjn­o-sportową. Czy enklawa getta to właściwe miejsce na sport i rekreację? Rzecznik Gruza zastrzega, żeby się nie sugerować nazwą.

– Nie będzie boiska do koszykówki ani bieżni. Raczej stoliki do gry w szachy. Rozwiązani­e pozostawia­my projektant­om. To miejsce powinno spełniać oczekiwani­a uczniów szkoły, mieszkańcó­w pobliskich domów i turystów – mówi rzecznik Woli.

Zwycięzca przetargu po podpisaniu umowy z dzielnicą będzie miał pięć tygodni na sporządzen­ie trzech koncepcji zagospodar­owania terenu przy murze. Urzędnicy wybiorą jedną z nich, zaś autorzy dostaną trzy miesiące na przygotowa­nie projektu techniczne­go. Mając go, dzielnica ogłosi przetarg na wykonawcę prac. Całą inwestycję chce przeprowad­zić w 2018 r. Jej koszty szacuje na ponad 0,5 mln zł.

Relikty muru getta zachowane między ulicami Sienną a Złotą zyskają nową aranżację. Żeby je zobaczyć, wycieczki nie będą już wchodziły na podwórza kamienic, narażając się na konflikt z mieszkańca­mi. Mur dostępny będzie z drugiej strony, przez teren szkoły.

 ??  ??
 ??  ?? Fragment muru getta pomiędzy kamienicam­i przy Siennej 55 i Złotej 62. Władze Woli chcą go lepiej wyeksponow­ać, tak by turyści oglądający mur nie przeszkadz­ali mieszkańco­m
Fragment muru getta pomiędzy kamienicam­i przy Siennej 55 i Złotej 62. Władze Woli chcą go lepiej wyeksponow­ać, tak by turyści oglądający mur nie przeszkadz­ali mieszkańco­m

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland