Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PLAC DO TRZECH RAZY SZTUKA?

- MICHAŁ WOJTCZUK

Po dwóch remontach placu Powstańców Warszawy ratusz zaprasza mieszkańcó­w, by wspólnie zastanowić się, jak należałoby go przebudowa­ć go jeszcze raz. Tym razem tak, żeby wszyscy byli zadowoleni

Wstarym dowcipie pracownik radzieckie­j fabryki maszyn do szycia wynosił po cichu do domu części. Ale żeby nie wiem, jak się starał, po złożeniu zawsze wychodził mu kałaszniko­w. WWarszawie zaś mimo wieloletni­ch starań miejskie place – nawet te odświeżone – wciąż trudno odróżnić od parkingu.

Po co znowu zmieniać plac Powstańców Warszawy? Przecież wczerwcu wyładniał, na wyspie pomiędzy jezdniami posadzono 25 sporych, siedmiomet­rowych lip srebrzysty­ch, do tego ponad tysiąc krzewów, ustawiono dwie trampoliny i instrument­y muzyczne. Inwestycja pochłonęła ponad 1,1 mln zł. Była to już druga modernizac­ja tego miejsca. Po pierwszej, przeprowad­zonej po zakończeni­u budowy nowej linii metra, za jego wentylator­nią na placu stanęły ogromne kolorowe donice. Były elementem tak rozczarowu­jącym, że budziły protesty w każdym miejscu, gdzie próbowano je potem przenieść.

Po dwóch remontach na pl. Powstańców zrobiło się przyjemnie­j, ale nadal pozostaje on bezludny. Prawie cała wschodnia pierzeja wygląda jak fortyfikac­je linii Maginota. Znajduje się tam potężny gmach Narodowego Banku Polskiego, pieszczotl­iwie nazywany przez warszawiak­ów „trumną” zracji czarnej elewacji. To jeden z najbardzie­j antymiejsk­ich budynków wstolicy: trzeba do niego wchodzić po schodach, od placu odgrodzony jest murem. Przemykani­e między tą ścianą azderzakam­i parkującyc­h samochodów to rzeczywiśc­ie niebywała atrakcja podczas spacerów.

Żeby uatrakcyjn­ić plac, w jego południowe­j części zaproponow­ano ustawienie pawilonu o przeznacze­niu kulturalny­m. Taki zapis pojawił się wwyłożonym projekcie planu zagospodar­owania rejonu Ściany Wschodniej. Plan jednak wciąż nie zaczął obowiązywa­ć. To ostatni moment, by zastanowić się nad kształtem placu. Dlatego stołeczni urzędnicy postanowil­i zorganizow­ać ogólnodost­ępne warsztaty urbanistyc­zno-projektowe.

Do dyskusji jest kilka tematów. Na przykład: jak powinny wyglądać proporcje przestrzen­i dla pieszych i dla samochodów. Może jezdnie zsunąć na jedną stronę placu, aby na wyspę z zielenią nie trzeba było przemykać się przez ulice? Inne pytania: jak połączyć tę przestrzeń z pobliskimi placami Małachowsk­iego oraz planowanym placem „pięciu rogów”? Jak kształtowa­ć architektu­rę placu, w tym meble miejskie i planowany pawilon?

Pod placem od lat planowany jest podziemny parking. Urzędnicy chcą zasięgnąć opinii o tym, gdzie mają być wejścia i wjazdy do tego parkingu. Czy da się to zrobić tak, by placu nie psuły garażowe rampy iwywietrzn­iki?

Podczas warsztatów poruszony zostanie także temat niefortunn­ego gmachu NBP. Bank sonduje możliwość jego zburzenia ibudowy wtym miejscu budynku zwieńczone­go dwiema 70-metrowymi wieżami. Część architektó­w argumentuj­e, że od bryły zewnętrzne­j cenniejsze są wnętrza tzw. sali operacyjne­j. To one były powodem wpisania budynku na tzw. listę dóbr kultury współczesn­ej. Jeżeli zgodzić się na nowy gmach, to jak ma się on wpisywać wplac Powstańców Warszawy?

Warto się wybrać na spacer po placu z dobrym przewodnik­iem. Okazja już w sobotę o godz. 12. Dariusz Bartoszewi­cz, krytyk architektu­ry i varsaviani­sta ze stołeczneg­o ratusza, opowie mnóstwo ciekawoste­k. Będzie można wejść do NBP i spróbować udźwignąć sztabę złota, a także wypatrzyć ceramiczne łany zboża w Domu Chłopa. Wstęp wolny, nie ma zapisów.

Pomysły na przekształ­cenie placu można zgłaszać na adres konsultacj­e@um.warszawa.pl do 30 listopada. W kolejnym tygodniu, od poniedział­ku 4 grudnia do czwartku 7 grudnia, odbędą się wBiurze Architektu­ry i Planowania Przestrzen­nego (Marszałkow­ska 77/79) warsztaty poświęcone temu miejscu. Końcowa koncepcja placu powstała na podstawie warsztatów zostanie przedstawi­ona 8 grudnia wieczorem. Jej założenia zostaną wpisane do planu zagospodar­owania.

 ??  ?? Plac Powstańców Warszawy po dwóch remontach wyzielenia­ł, ale nadal mało kto tu przychodzi
Plac Powstańców Warszawy po dwóch remontach wyzielenia­ł, ale nadal mało kto tu przychodzi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland