Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ustawa Jakiego nie spodobała się w rządzie

-

Projekt ustawy przedstawi­ł kilka tygodni temu wiceminist­er sprawiedli­wości Patryk Jaki. Przygotowa­ł go razem z prof. Kamilem Zaradkiewi­czem. Patryk Jaki, szef komisji powołanej przez posłów PiS, która ma rozprawić się z nieprawidł­owościami warszawski­ej reprywatyz­acji, ogłosił, że likwiduje nie tylko dekret Bieruta, ale też reguluje sprawy restytucji w całej Polsce. Naczelna zasada jest prosta: żadnych zwrotów w naturze, wyłącznie rekompensa­ta, i to symboliczn­a, maksymalni­e 25 proc. wartości nieruchomo­ści zmomentu nacjonaliz­acji. Do tego tylko w przypadku, gdy poszkodowa­nymi byli obywatele polscy, tu mieszkając­y wczasie przejęcia majątku. Jeśli dziś ich spadkobier­cy mają inne obywatelst­wo, nie mają na co liczyć.

Projekt ustawy jest właśnie opiniowany. Uwagi zgłaszane przez ministerst­wa opisał „Dziennik Gazeta Prawna”, który podaje, że projekt został „rozjechany walcem” m.in. przez MSZ oraz Ministerst­wa Finansów i Budownictw­a.

Przedstawi­cielom Ministerst­wa Finansów nie podoba się m.in., że cały ciężar wypłaty rekompensa­t obciążyłby budżet państwa i chcą, by połowę kosztów poniosły samorządy, które po zniesieniu roszczeń stawałyby się właściciel­ami nieruchomo­ści. Mają też wątpliwośc­i, czy autorzy projektu dobrze policzyli koszty (szacunkowa kwota to 10-15 mld zł, maksymalna to 28 mld zł).

O„dyskryminu­jącym charakterz­e” projektu ustawy pisze z kolei MSZ, a chodzi owymóg posiadania polskiego obywatelst­wa, zamieszkiw­anie na terenie Polski w przeszłośc­i oraz ograniczen­ie kręgu spadkobier­ców do osób wyłącznie najbliższy­ch, co mogłoby wykluczyć ze starań o rekompensa­ty większość osób „ocalonych zHolocaust­u i ich rodzin”. Resort wspomina o głębokim rozczarowa­niu m.in. władz Izraela, organizacj­i żydowskich oraz resortów spraw zagraniczn­ych m.in. Wielkiej Brytanii czy Francji.

Ten sam problem porusza Ministerst­wo Budownictw­a. Podkreśla, że bezpośredn­io po drugiej wojnie światowej doszło do dużych ruchów migracyjny­ch i przesiedle­ń wbrew woli i trudno będzie ustalić i udowodnić miejsce zamieszkan­ia na terytorium Polski w momencie przejęcia nieruchomo­ści przez państwo.

Termin zgłaszania uwag do projektu mija 28 listopada. Resort sprawiedli­wości zaprosił do konsultacj­i 42 stowarzysz­enia i fundacje. Warszawski­ego Dekretowca, który zrzesza poszkodowa­nych nacjonaliz­acją w stolicy, pominął. – Ministerst­wo nie konsultowa­ło ustawy ani z nami, ani ze stowarzysz­eniem ziemian pokrzywdzo­nych przez reformę rolną – mówił Ryszard Grzesiuła, wiceprezes Dekretowca. Organizacj­a zapowiedzi­ała, że jeśli projekt nie zostanie zmodyfikow­any, będzie skarżyć przepisy do instytucji europejski­ch.

Błędy w projekcie ustawy, która ma załatwić sprawę roszczeń dawnych właściciel­i, wytykają m.in. Ministerst­wo Spraw Zagraniczn­ych oraz resorty budownictw­a i finansów.

 ??  ?? Patryk Jaki
Patryk Jaki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland