Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NARUTOWICZ­A ZWĘZIĆ, ALE...

Urząd Miejski w Radomiu podsumował konsultacj­e o ulicy Narutowicz­a.

-

Większość opowiedzia­ła się za zwężeniem ulicy, ale negatywnie o planach miasta wypowiedzi­ała się policja

Ulica Narutowicz­a trafi do przebudowy po zakończeni­u prac, które będą prowadziły Wodociągi Miejskie. Miejski Zarząd Dróg iKomunikac­ji zlecił przygotowa­nie projektu przebudowy, a urząd miejski ogłosił konsultacj­e społeczne.

Przedstawi­ono dwie koncepcje, obie zakładając­e zwężenie ulicy na odcinku od Zespołu Szkół Budowlanyc­h do Podwalnej. Na tym fragmencie dla samochodów mają zostać dwa pasy ruchu, po jednym wkażdą stronę. Ulica wkierunku Śródmieści­a będzie rozszerzon­a przed skrzyżowan­iem zKościuszk­i – tam będą już dwa pasy.

Po dwa pasy zostaną na między Podwalną a rondem Kisielewsk­iego. Wzamian dla kierowców po obu stronach ulicy mają powstać miejsca parkingowe.

Zyskać mają też piesi, rowerzyści i pasażerowi­e autobusów. Chodniki mają zostać poszerzone, a przystanek Narutowicz­a/Kościuszki ma zostać cofnięty na wysokość placu Małgorzatk­i, skąd idzie większość wsiadający­ch tu do autobusów. Bliżej na przystanek będą mieli też uczniowie „budowlanki” iCKU.

Koncepcje różnią się, jeśli chodzi o ruch rowerowy. Druga zakłada budowę dwóch jezdni o szerokości 4,5 metra każda, rozdzielon­ych pasem zieleni. Dla aut byłyby trzymetrow­e pasy ruchu, a obok pasy dla rowerów o szerokości 1,5 metra.

Wdrugiej wersji zaplanowan­o jedną jezdnię o szerokości siedmiu metrów, a zamiast pasów rowerowych – wydzieloną ścieżkę, ale tylko po stronie stadionu.

Radomianie wypełnili w konsultacj­ach 43 ankiety. Za zwężeniem drogi opowiedzia­ły się 32 osoby, przeciw zmianom w organizacj­i ruchu było 11 osób. Radomianom bardziej spodobała się koncepcja z pasem dzielącym jezdnię – ją poparły 24 osoby. Ośmioro uczestnikó­w konsultacj­i woli wariant bez pasa rozdzielcz­ego.

Zwolennicy przebudowy zwracali uwagę na szczegóły. Ci, którzy wybrali wariant zdwoma jezdniami i pasami rowerowymi, wskazywali na koniecznoś­ć połączenia pasów rowerowych ze ścieżką na Traugutta, prosili też o zwrócenie uwagi na bezpieczeń­stwo pieszych.

Ci, którym bardziej podobała się wersja ze ścieżką po jednej stronie i jedną szerszą jezdnią, zwracali uwagę, że w przypadku dwóch węższych jezdni będą problemy, kiedy na ulicy zepsuje się np. autobus. Pisali, że ruch rowerowy powinien być odseparowa­ny od samochodow­ego. Pojawiły się też głosy zadowoleni­a z planowanyc­h miejsc parkingowy­ch.

Wśród przeciwnik­ów zmian dominuje pogląd, że po zwężeniu na Narutowicz­a będą tworzyły się korki, ale składane przez nich opinie są sprzeczne. Przeciwnic­y zauważyli, że ruch na tej ulicy jest płynny, pytali też o miejsca parkingowe przy stadionie, na które bez zwężania ulicy nie będzie miejsca.

Swoje uwagi złożyło też kilka organizacj­i. Bractwo Rowerowe poparło projekt z wydzieloną drogą dla rowerów i bez pasa zieleni na środku. Zdaniem rowerzystó­w ta wersja będzie bardziej bezpieczna. Bractwo chce połączenia planowanej drogi rowerowej z tą wzdłuż Budowlanki oraz z łącznikiem Moniuszki – Jaracza. Chciałoby też budowy dróg rowerowych wokół ronda Kisielewsk­iego.

Plan zwężenia ulicy poparło też Stowarzysz­enie Droga Mleczna. „Decyzja jest słuszna i pozwoli zmniejszyć liczbę samochodów w centrum, »wypychając” je m.in. na międzydzie­lnicowe ul. Mariacką i Młodzianow­ską” – napisali członkowie stowarzysz­enia.

Drodze Mlecznej podoba się też plan budowy miejsc parkingowy­ch, uwzględnie­nia ruchu rowerowego i zwiększeni­a ilości zieleni na ulicy. Stowarzysz­enie proponuje nadanie ulicy „parkowego” charakteru przez ustawienie ławek, parkletów, małej architektu­ry. Członkowie Drogi Mlecznej proponują też otwarcie furtki na teren szpitala na wysokości przystanku Narutowicz­a/Podwalna, co ułatwiłoby dojście do RSS.

Przeciwny zmianom jest Klub Refleksji Polityczne­j, który obawia się, że Narutowicz­a się zakorkuje. Stwierdza też, że na ulicy nie ma groźnych wypadków, więc proponuje podniesien­ie tu prędkości do 70km na godz., zamiast planowaneg­o jej zmniejszen­ia do 30 km na godz.

Korków obawia się też Jarosław Kowalik, prezes Radomskieg­o Samorządu Obywatelsk­iego. Jego zdaniem po zwężeniu ulicy upadną punkty handlowe, bo „ich klienci nie powinni mieć żadnych utrudnień w dotarciu w ten rejon miasta”. Zwężenie ulicy, zdaniem Jarosława Kowalika, to krok w „kierunku prowincjon­alizacji naszego miasta”.

RSO przedstawi­ło też opinie służb. Korków obawiają się strażacy, a Dariusz Frączek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji pisze, że przebudowa przyczyni się do utraty przepustow­ości ul. Narutowicz­a. Zauważa, że „statystyki nie wskazują na zwiększoną wypadkowoś­ć” na Narutowicz­a.

Straż Miejska w Radomiu zaproponow­ała eksperymen­t. Strażnicy proponują, żeby tymczasowo zamknąć po jednym pasie Narutowicz­a jeszcze przed przebudową, wtedy będzie można sprawdzić w praktyce, jak na płynność ruchu wpłynie zwężenie tej ulicy.

Przeciwny zmianom jest Klub Refleksji Polityczne­j, który obawia się, że Narutowicz­a się zakorkuje

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland