Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KAMIEŃ WĘGIELNY W MARCU

-

Podziemny łącznik ze szpitalem wojewódzki­m, część na medycynę nuklearną, część na radioterap­ię, budynek akcelerato­rów, łącznie 5,6 tys. mkw. powierzchn­i... – Nic się nie zmieniło. – zapewnia Jacek Stępnicki z firmy Nu-Med

Wstępny etap projektowa­nia jest już zakończony, trwają jeszcze ostatnie uzgodnieni­a. Kamień węgielny ma być wmurowany w marcu, budowa powinna ruszyć w kwietniu.

– Jej zakończeni­e przewiduje­my wostatnim kwartale 2019 roku – dodaje Stępnicki.

Akiedy ośrodek przyjmie pierwszych pacjentów? – Wszystko zależy od finansowan­ia. Jeśli będziemy mieli kontrakt zNarodowym Funduszem Zdrowia, to od razu, na początku roku 2020 – deklaruje przedstawi­ciel inwestora z Elbląga.

Przypomnij­my – upragnioną wieść Stanisław Kwiatkowsk­i, dyrektor szpitala na Winiarach, ogłosił w marcu, na sesji rady miasta. – W Płocku powstanie zakład radioterap­ii – powiedział.

To był przełomowy moment. Płock bowiem do tej pory jest jednym z najgorzej wyposażony­ch w aparaturę onkologicz­ną miast w Polsce. Nie mamy placówki radioterap­ii, nie mamy niezbędnyc­h w leczeniu onkologicz­nym akcelerato­rów liniowych, które funkcjonuj­ą już w 31 miastach.

Akcelerato­ry to źródła promieniow­ania jonizujące­go w radioterap­ii, zastąpiły używane wcześniej lampy rentgenows­kie i bomby kobaltowe. Energia promieniow­ania X wytwarzane­go w akcelerato­rach przewyższa kilkadzies­iąt, a nawet kilkaset razy energię promieniow­ania X powstałego w lampie rentgenows­kiej. To sprzęt nowej generacji do walki z nowotworam­i złośliwymi.

– W tym momencie pacjenci z Płocka iokolic muszą jeździć do zakładów radioterap­ii wWarszawie czy Bydgoszczy. Średnio jest to od 1,5 do 2 tys. chorych rocznie – podkreślał wrozmowie z „Wyborczą” dyrektor Kwiatkowsk­i.

Nu-Med wydzierżaw­ił działkę wpobliżu szpitala – część terenu widoczną od strony ul. Szpitalnej, przed placówką na Winiarach. Za 80–90 mln zł zbuduje na niej zakład radioterap­ii, wyposaży go, zatrudni personel. Jego zadaniem będzie także zdobycie kontraktu zNarodowym Funduszem Zdrowia – szpital zapewnia, że będzie Nu-Med w tych staraniach wspierać.

Wośrodku będą aż trzy akcelerato­ry liniowe. Ma także działać PET – urządzenie do pozytonowe­j tomografii emisyjnej, czyli nowoczesne­j metody wykrywania m.in. nowotworów. Do tej pory płocczanie, by poddać się takiemu badaniu, także musieli jeździć np. do Bydgoszczy.

Nowy zakład będzie ściśle współpraco­wał ze szpitalem wojewódzki­m. Przyniesie mu wymierne zyski, bo Winiary będą zarabiać na dzierżawie działki ibadaniach zlecanych przez Nu-Med – laboratory­jnych, RTG, tomografia­ch.

WNu-Med przyznają, że wciąż nie mają kontraktu zNFZ. To niepokojąc­e tym bardziej, że los samego Funduszu jest niepewny – jeszcze niedawno mówiło się o jego likwidacji, wmiędzycza­sie wprowadzon­o sieć szpitali. W zasadzie nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądało zarządzani­e systemem opieki zdrowotnej w Polsce na przełomie 2019 i 2020 roku.

– Ale jesteśmy zFunduszem wstałym kontakcie, informujem­y go owszystkic­h etapach naszej inwestycji – podkreśla Stępnicki. – A jeśli chodzi o zmiany w systemie, to pewna rzecz zpewnością się nie zmieni. Z „Map potrzeb zdrowotnyc­h” opracowany­ch przez Ministerst­wo Zdrowia wynika, że Płock jest liderem w statystyka­ch zgonów na nowotwory na Mazowszu i wśród miast na prawach powiatu. A ośrodek radioterap­ii – jak określają także w ministerst­wie – jest konieczny.

Nu-Med do tej pory otworzył wkraju cztery specjalist­yczne placówki – w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowiecki­m i Zamościu. Zakres leczenia w poszczegól­nych placówkach jest różny i zależy od miejscowyc­h uwarunkowa­ń. Wszystkie łączy radioterap­ia, czyli leczenie promieniow­aniem jonizujący­m. Zasadą firmy jest współpraca z partnerami publicznym­i, dlatego wszystkie istniejące ośrodki tworzone są przy szpitalach.

 ??  ?? Tak według projektu ma wyglądać ośrodek radioterap­ii
Tak według projektu ma wyglądać ośrodek radioterap­ii

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland