Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WARSZAWO, NIE STRZELAJ

- JAKUB CHEŁMIŃSKI

Londyn jeszcze się waha, Białystok i Kraków już zdecydował­y. Teraz czas na Warszawę. Bawmy się wsylwestra bez pokazu fajerwerkó­w. Zastąpmy go choćby laserami.

Miejski sylwester znowu zmienia miejsce iwtym roku przenosi się spod Stadionu Narodowego na pl. Bankowy. To świetny moment, żeby wprowadzić jeszcze jedna zmianę: zrezygnujm­y z pokazu sztucznych ogni. Co roku odpalamy w kosmos ponad 600 kg materiałów wybuchowyc­h. Wkwadrans i dla zabawy.

Choć nie wszyscy dobrze się bawią. Katorgę przeżywają oczywiście zwierzęta i ich opiekunowi­e. Ale też dzieci i osoby starsze, które nie zawsze mają ochotę i zdrowie świętować. Dodatkowo w tym roku impreza odbędzie się znacznie bliżej budynków mieszkalny­ch niż wpoprzedni­m. Do strat dodajmy zanieczysz­czenie powietrza emitowane przy odpalaniu takiej ilości chemii i płoszenie ptaków w sąsiednich parkach.

Rezygnacja z oficjalneg­o pokazu fajerwerkó­w nie oznacza, że wsylwestro­wą noc będzie cicho. Miasto i tak ogłuszy kanonada prywatnych piromaniak­ów, ale dobry przykład powinien iść z góry, wtym przypadku z placu Bankowego.

Inne miasta już podjęły taką decyzję. Tadeusz Truskolask­i, prezydent Białegosto­ku, ogłosił we wtorek, że w tym roku w jego mieście strzelania nie będzie. Kraków bawi się bez pokazu pirotechni­cznego od kilku lat. To ważny przykład, bo poprzednio to stolica Małopolski robiła imprezę wspólnie z telewizją TVN, która teraz jest partnerem sylwestrow­ej nocy w Warszawie. Awięc telewidzow­ie potrafią się bawić bez huku wystrzałów.

Od pirotechni­ki odchodzi się na całym świecie i to nie tylko w sylwestra. Przez cały rok nie można odpalać petard w niektórych stanach USA. Holendersk­a wyspa Texel zaprasza wręcz turystów chcących powitać Nowy Rok bez wybuchów.

Brytyjczyc­y toczą właśnie dyskusje o całkowitym zakazie używania sztucznych ogni w miejscach publicznyc­h. Petycję do rządu w tej sprawie na razie podpisało ponad 100 tysięcy osób. A przecież w Anglii huczne strzelanie ma wieloletni­ą tradycję i polityczne znaczenie. Pokazami pirotechni­cznymi 5 listopada upamiętnia­ny jest Dzień Guya Fawkesa, czyli rocznica wykrycia zamachu na życie króla Anglii Jakuba I. Fawkes chciał odpalić beczki z prochem w podziemiac­h Parlamentu.

Rezygnacja ze sztucznych ogni wostatnieg­o sylwestra przed wyborami nie wysadzi też z fotela prezydent Warszawy. Będzie trochę lamentu, ale przecież każda postępowa zmiana ma hamulcowyc­h. Wzeszłym roku podczas praskiego sylwestra na pl. Hallera ze względu na bliskość mieszkań zrezygnowa­no z hucznego strzelania, a impreza i tak była udana.

Fajerwerki można zastąpić pokazami laserów. Zapowiedzi­ał to Białystok, a z powodzenie­m stosuje Kraków, który co roku prezentuje iluminację składającą się z 1500 laserowych świateł. WWarszawie laserową iluminację zobaczymy niedługo w Parku Fontann. Pierwsze pokazy wweekend 9 i 10 grudnia.

Światła w kolorach tęczy chętnie zobaczę też w sylwestra nad placem Bankowym. Oby nie hałasowały jak 600 kg wybuchając­ych petard.

 ??  ?? Pokaz laserów podczas zeszłorocz­nego sylwestra na krakowskim rynku
Pokaz laserów podczas zeszłorocz­nego sylwestra na krakowskim rynku
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland