Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wmieście żółto i czerwono, pod miastem niebiesko

-

Linie lokalne nazywane „elkami” wostatnich latach wtopiły się w krajobraz podwarszaw­skich wiosek imiastecze­k. Cztery pierwsze wystartowa­ły w gminie Lesznowola wiosną 2009 r. Istnieją do dziś. Dwie najnowsze ruszyły jeszcze na starych zasadach na początku listopada z okolic dworca kolejowego wLegionowi­e: przez Chotomów do Olszewnicy, aL41 przez Jabłonnę, Rajszew, Skierdy iBożą Wolę do Nowego Dworu Maz. „Elki” kursują w większości gmin sąsiadując­ych ze stolicą, obok tradycyjny­ch podmiejski­ch „siedemsete­k” i„osiemsetek”. Są powiaty (np. piaseczyńs­ki) czy gminy (Jabłonna, Wieliszew), które mają cały system połączeń lokalnych pod egidą stołeczneg­o Zarządu Transportu Miejskiego.

Prywatne firmy, które je obsługują, muszą honorować ulgi idużą część taryfy ZTM. Dzięki temu pasażer, który dojeżdża np. zUstanowa za Piasecznem (linia czy zWiązowny do Otwocka ( może od razu skasować bilet dobowy albo zakodować 30- lub 90-dniowy na warszawski­ej karcie miejskiej na II strefę. Potem przesiada się do pociągu bądź innego autobusu i tak dociera do pracy czy szkoły w stolicy. Przewoźnic­y lokalni sprzedają też własne bilety jednorazow­e osobom, które raz na jakiś czas chcą podjechać niedaleko do sklepu, urzędu czy kościoła. W ten sposób ZTM stara się, by także pasażerowi­e spoza Warszawy nie byli skazani na dojazdy wyłącznie samochodem.

Zdarzały się jednak skargi, że autobusy – a część z nich przypomina furgonetki – są źle oznakowane, niewygodne i stare. Dlatego teraz ZTM wprowadza nowe standardy dla firm przewozowy­ch. Ich tabor obsługując­y „elki” powinien mieć częściowo obniżoną podłogę, co ułatwi wsiadanie osobom niepełnosp­rawnym. Nie wchodzą w grę autobusy wyprodukow­ane przed 2009 r. Wszystkie muszą być wyposażone wwyświetla­cze pokazujące numer linii ijej trasę. Dla każdego pojazdu ZTM będzie wydawał certyfikat­y jakości, od przewoźnik­ów oczekuje zaś zatrudnian­ia kierowców na etat. Wzamian za te dodatkowe i kosztowne wymagania podpisze z nimi dłuższe kontrakty. Teraz są przeważnie zawierane na rok, a mają być dwu-, anawet pięcioletn­ie.

– Chcieliśmy też, żeby tabor na liniach lokalnych odróżniał się od warszawski­ego,

Będą dłuższe kontrakty dla firm obsługując­ych ponad 40 linii lokalnych wokół Warszawy, ale też większe wymagania: autobusy muszą być niebieskie i mieć obniżoną podłogę.

malowanego na żółto i czerwono. Dlatego autobusy pod miastem docelowo będą miały barwę niebieską – zapowiada Wiktor Paul z biura prasowego ZTM. Tego koloru używały kiedyś PKS-y kursujące wokół Warszawy w przeciwień­stwie do tzw. zielonych linii podmiejski­ch, których trasy wyznaczały dawne MZK.

Jako pierwsze według nowych zasad ZTM od 1 stycznia mają wyruszyć niebieskie autobusy linii: (Stare Babice – Izabelin – Truskaw) i (Leszno – Kampinos). Od nowego roku ZTM chce też uruchomić dwie nowe trasy lokalne. pojedzie zokolic stacji PKP w Zielonce Bankowej przez ul. Kolejową do głównego dworca w tym mieście, a dalej przez Marki do centrum handlowego M1 i pętli warszawski­ch linii 112 i190. Zkolei wyruszy z ul. Hubala na pograniczu Zielonki iKobyłki, gdzie ostatnio przybywa dużo domów, przez wyremontow­aną ul. Ossowską do dworca iszkoły w centrum miasta, a stąd do ul. Pustelnick­iej na styku Zielonki iMarek. Od lutego przyszłego roku niebieskie autobusy mają kursować na obecnych trasach linii (Borzęcin – Stare Bemowo), Ożarów Maz. – Dziekanów Leśny), oraz czterech liniach wołomiński­ch ( L35-38). Te ostatnie powstały w czerwcu zeszłego roku po przywrócen­iu wspólnych biletów aglomeracy­jnych ZTM na trasie kolejowej do Dworca Wileńskieg­o.

 ??  ?? Wsiadanie do autobusów lokalnych bywało dotąd kłopotliwe, dlatego wszystkie nowe pojazdy mają być niskopodło­gowe
Wsiadanie do autobusów lokalnych bywało dotąd kłopotliwe, dlatego wszystkie nowe pojazdy mają być niskopodło­gowe

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland