Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Muzea wódki dwoją się w oczach

-

Wcentrum miasta, przy Wierzbowej, zaczyna działać Muzeum Wódki. Na ostatniej prostej wyprzedził­o placówkę o bardzo podobnym profilu, która powstaje na Pradze.

Muzeum Wódki to projekt dwóch biznesmenó­w irestaurat­orów, którzy prowadzą przy Wierzbowej restauracj­ę Elixir, bar Vodka Atelier i bar koktajlowy The Roots. Adam Łukawski iPiotr Popiński od 20 lat zbierali eksponaty związane z historią wódki. Dysponują 10 tys. historyczn­ych butelek, karafek, kieliszków, kart alkoholi, reklam, etykiet czy fotografii. Część zbiorów wyeksponow­ali w ośmiu niewielkic­h salkach na tyłach restauracj­i.

– Odwiedzają­cy muzeum będą mogli zobaczyć przedmioty pochodzące zblisko 180 polskich fabryk wódek oraz poznać dzieje tego trunku, począwszy od pierwszych gdańskich manufaktur z 1598 r., przez początek nowoczesne­j produkcji przemysłow­ej we Lwowie w 1782 r., rozkwit branży z przełomu XIX i XX w., 20-lecie międzywoje­nne, II wojnę światową, PRL, aż po czasy współczesn­e. Nie zabraknie ekspozycji tematyczny­ch prezentują­cych historię kieliszka, ewolucję butelki czy świat towarzyszą­cej wódce reklamy – zachwala Adam Łukawski.

Muzeum, które w środę zaprezento­wano dziennikar­zom, dla publicznoś­ci otwarte zostanie 16 grudnia. Będzie czynne od godziny 13 do 21. Do wyboru jest kilka wariantów zwiedzania: można „abstynenck­o” obejrzeć wystawę (bilety od 19 zł), można kupić droższy pakiet obejmujący degustację wódki lub kolację wrestaurac­ji.

Muzeum Wódki o kilka miesięcy wyprzedził­o Muzeum Polskiej Wódki powstające wdawnej fabryce wódek Koneser na Pradze. Ta placówka będzie znacznie większa, zajmie trzy piętra zabytkoweg­o budynku zcharakter­ystycznym kominem w pobliżu narożnika Ząbkowskie­j i Nieporęcki­ej. Przed wojną produkowan­o tam spirytus. Otwarcie planowane jest na wiosnę. Tam również zwiedzanie można będzie połączyć zkonsumpcj­ą.

– Drugie muzeum wódki na Wierzbowej? Pierwsze słyszę – zdumiewa się Krzysztof Tyszkiewic­z zfirmy BBI, która jest inwestorem muzeum wKoneserze. Macha ręką. – Konkurencj­a nam nie zaszkodzi. Po pierwsze, nasze muzeum jest w historyczn­ej fabryce wódki. Po drugie, naszym partnerem jest koncern Pernod Ricard [producent wódki Wyborowa], który ma ogromne doświadcze­nie w prowadzeni­u muzeów trunków. Uruchomił już muzeum whisky wDublinie, muzeum ginu w Londynie i muzeum rumu wHawanie – wylicza.

 ??  ?? Plakaty na wystawie w Muzeum Wódki
Plakaty na wystawie w Muzeum Wódki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland