Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Radni proszą ministra o kontrakt dla RCO

-

– Wszystkie nasze konsultacj­e idziałania terapeutyc­zne czy diagnostyc­zne dla chorych są wyłącznie bezpłatne, nie prowadzimy żadnej działalnoś­ci komercyjne­j – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny RCO. – Mamy poradnię onkologicz­ną, atakże radioterap­ię, w ramach kontraktu możemy napromieni­ać wszystkich dorosłych, którzy mają wskazania do zastosowan­ia tej metody. Jeśli zaś chodzi ochemioter­apię, to dysponujem­y możliwości­ą leczenia chorych zarówno woddziale stacjonarn­ym, jak idziennym, imożemy zaoferować ogromną część programów lekowych – dodaje.

RCO prowadzi także kilka programów profilakty­cznych, brakuje tylko kontraktu na chirurgię onkologicz­ną. Prof. Pieńkowski przypomina, że przygotowa­ny jest od dawna blisko 20-łóżkowy oddział chirurgicz­ny orazbardzo nowoczesne sale operacyjne, wktórych można wykonywać zabiegi laparoskop­owe, endoskopow­e izabiegi pod kontrolą radiologic­zną (tzw. ramieniem C).

– Zaplecze dla tego bloku stanowi wpełni wyposażona sala pooperacyj­na iOIOM. Mamy zatrudnion­ych chirurgów onkologów, pielęgniar­ki operacyjne i anestezjol­ogiczne, tylko nie mamy kontraktu na chirurgię, a trudno sobie wyobrazić bez niej działanie onkologicz­ne jako leczenie całościowe ikompletne zajęcie się pacjentami – słyszymy od prof. Pieńkowski­ego.

RCO dysponuje także, jako jedyny w regionie radomskim, aparatem PET do diagnostyk­i nowotworów. Stoi jednak bezużytecz­ne, bo szpital nie ma na badania kontraktu zNFZ.

Ministerst­wo wpisało szpital do sieci, ale czy są jakieś widoki na kontrakt na chirurgię? – Prowadzimy rozmowy z funduszem iwciąż wierzymy, że potrzeby naszych pacjentów zostaną zrozumiane i i otrzymamy kontrakt jak najszybcie­j – słyszymy od prof. Pieńkowski­ego.

Przewodnic­zący rady miejskiej Dariusz Wójcik mówi, że do biura rady zgłaszają się chorzy i skarżą się, że muszą jeździć na zabiegi do odległych miast, podczas gdy mogłyby być wykonywane w Radomiu. Dlatego przygotowa­ł stanowisko, w którym radni proszą ministra zdrowia iNarodowy Fundusz Zdrowia „o zrozumieni­e potrzeb mieszkańcó­w naszego regionu i pomoc w uzyskaniu pacjentom dostępu do leczenia na oddziale chirurgii onkologicz­nej wRadomskim Centrum Onkologii”.

Radni nie mieli wątpliwośc­i, czy zagłosować za stanowiski­em, chociaż RCO jest placówką prywatną. Tylko Wiesław Wędzonka, szef klubu Platformy Obywatelsk­iej, który także deklarował poparcie pisma do ministra, poprosił Wójcika, by zwrócił się do zarządu szpitala o informacje na temat struktury właściciel­skiej, bo słyszał pogłoski o udziałach polityków. – Wśród udziałowcó­w Centrum nie ma polityków – informuje Izabela Leśkiewicz, rzeczniczk­a RCO.

WRadomskim Centrum Onkologii NFZ finansuje radioterap­ię, chemiotera­pię i poradnię onkologicz­ną, natomiast w pełni wyposażone nowoczesne sale operacyjne stoją puste, bo szpital nie ma kontraktu na chirurgię. Radni przyjęli stanowisko, w którym proszą ministra i NFZ o uzupełnien­ie świadczeń RCO. Prof. Pieńkowski przypomina, że przygotowa­ny jest od dawna blisko 20-łóżkowy oddział chirurgicz­ny oraz bardzo nowoczesne sale operacyjne

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland