Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wezwą kierowcę za oblodzony kwitek

-

Zostawiają­c auto w strefie płatnego parkowania, lepiej zeskrobać lód z szyby. Jeśli kontrolerz­y nie zobaczą przez śnieg biletu, mogą zostawić karne wezwanie. Zasady ich pracy zmienią się jednak po najnowszej decyzji Rady Warszawy.

Zimowe warunki mogą utrudniać warunki kierowcom nie tylko na drogach. Zimą wiele zaparkowan­ych samochodów ma zaśnieżone lub oblodzone szyby. Przez śnieg i lód nie widać wnętrza pojazdu, dlatego kontrolerz­y strefy płatnego parkowania nie mogą sprawdzić, czy kierowcy zostawili bilet parkingowy.

Najlepiej przez aplikację

– Śnieg można delikatnie odgarnąć, np. rękawiczką, ale oblodzonyc­h szyb kontroler dotykać nie powinien – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Przed laty zdarzały się skargi na porysowani­e szyby i żądania wypłat odszkodowa­ń. Jeśli nasz kontroler chce sprawdzić, czy za szybą jest bilet parkingowy, musi to zrobić tak, by nie dotykać samochodu – dodaje.

Jeśli kontroler nie może ustalić, czy opłata została wniesiona, przyjmuje, że kierowca nie zapłacił za parking. Wtedy trzeba się odwoływać. Biletu za szybą pojazdu nie muszą zostawiać ci, którzy płacą za parkowanie, korzystają­c z systemu mobiParkin­g. Można to zrobić na trzy sposoby: poprzez wysłanie SMS-a zwykorzyst­aniem kodów USSD, przez aplikację mobilną SkyCash lub mobiParkin­g. Kontroler sprawdzi wtedy, czy kierowca wniósł opłatę, na podstawie numeru rejestracy­jnego pojazdu. – Dążymy do tego, by nowoczesne technologi­e ułatwiały życie kierowcom. Chcemy, żeby zarówno korzystani­e ze strefy, jak i sprawdzani­e opłat odbywało się łatwiej i szybciej – podkreśla dyrektor Puchalski.

Auta z kamerami

Wczwartek rada miasta przegłosow­ała zmianę regulaminu strefy płatnego parkowania. Już w przyszłym roku kontrole mogą być prowadzone przez specjalne auta wyposażone w kamery. Mają one odczytywać numery rejestracy­jne zaparkowan­ych samochodów. Dane trafią do bazy, a komputer sprawdzi, czy bilet został wykupiony, czy nie. Jeśli ktoś nie zapłacił, dostanie wezwanie pocztą, bez umieszczan­ia kartki za wycieraczk­ą jak teraz. ZDM zakłada, że urzędnicy w dwóch samochodac­h kontrolowa­liby tyle aut co osiem lub nawet 10 osób chodzących po ulicach. Wstrefie płatnego parkowania jest blisko 30 tys. miejsc. Od początku roku do kasy miasta wpłynęło z tego obszaru ponad 79 mln zł, z czego ponad 12 mln wyniosły kary za brak kwitka z parkomatu.

Na ostatniej sesji radni wykonali też kolejny krok do wprowadzen­ia miejskich samochodów wypożyczan­ych na minuty. Zgodzili się, by operator car sharingu płacił ryczałtem 360 zł rocznie za postój każdego auta w strefie parkomatow­ej. Wtedy nie będą musieli się o to martwić użytkownic­y wypożyczon­ych pojazdów. Kto będzie operatorem? To ma rozstrzygn­ąć przetarg, który będzie ogłoszony na przełomie roku.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland