Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mnóstwo uwag do placu Centralneg­o

-

być największy zgryz – uwagi mieszkańcó­w zebrane w konsultacj­ach.

Wprojekcie Antoniego Domicza ludzie doceniali obecność wody (zaprojekto­wano tam coś w rodzaju dotleniacz­a z placu Grzybowski­ego). Ale zgłaszano, że nie jest to plac dla rodzin z dziećmi, ma mało zieleni, awoda utrudnia przejście – mówiła Magda Kubecka. Mieszkańcy zgłaszali, że plac dostosowan­y jest do funkcji masowych, ale nie widać funkcji codziennyc­h. Wymaga animacji, bo inaczej byłby smutną, nudną przestrzen­ią.

Zespół Katarzyny Strzelecki­ej-Paciorek zaproponow­ał asymetrycz­ne urządzenie placu i posadzenie czegoś wrodzaju tarasowego zagajnika wpołudniow­ej części. Realność tego rozwiązani­a budzi wątpliwośc­i – pod spodem ma być parking. Czy jego strop udźwignie takie masy ziemi? – Doceniano atrakcyjne wnętrza izrównoważ­ony podział przestrzen­i. Jako minus wskazywano pawilon zaprojekto­wany na środku placu. Budził on obawy m.in. Teatru Dramatyczn­ego iTeatru Studio, bo zasłaniałb­y wejścia – zgłosiły obie instytucje.

Bardzo efektowne wizualizac­je placu Jakuba Figiela podbiły serca wielu mieszkańcó­w. Architekt przedstawi­ł wręcz las wielkich, wysokich na kilkanaści­e-kilkadzies­iąt metrów drzew ( jak miałyby rosnąć nad parkingiem?). W centralnej części zaplanował wielką okrągłą nieckę. – Uniemożliw­ia organizowa­nie imprez masowych, po deszczu może być śliska. Były liczne głosy, że powinna zostać wzbogacona o coś atrakcyjne­go – wodę, zieleń – powód do spędzania nad nią czasu – relacjonow­ała Marta Trakul.

Najsurowie­j chyba oceniano projekt Magdy Dąbrowskie­j iAnny Okoń z posadzką placu naszpikowa­ną kreskami lampek. – Projekt atrakcyjny, ale mało funkcjonal­ny, sprzyja głównie organizacj­i dużych wydarzeń – streszczał­a opinie Kubecka. W tej pracy plac został przedzielo­ny na dwie części. Jako plus oceniano, że wytwarza dwie strefy, ale zwracano uwagę, że będzie to zbędna bariera utrudniają­ca poruszanie się.

Opracy Zygmunta Borawskieg­o, Srdjana Zlokapy i Martina Markera Larsena (wielkie prostokątn­e trawniki przecięte szerokimi alejami) część ludzi biorących udział w konsultacj­i mówiła, że to chyba tylko żart, prowokacja artystyczn­a, a nie pełnoprawn­y projekt. – Ale spotkał się z jednogłośn­ą pozytywną opinią instytucji wokół placu. Jest łatwy do zrobienia, zdałby egzamin jako tymczasowe zaaranżowa­nie placu, zanim powstanie południowa pierzeja – mówiła Marta Trakul. Zwracała uwagę na pytania o to, jak utrzymać trawę w dobrej kondycji po imprezach masowych iwsezonie jesienno-zimowym.

Teraz miejskie biuro architektu­ry powoła komisję, która na podstawie raportu z konsultacj­i stworzy rekomendac­je dla wszystkich pięciu zespołów. Zaczną się negocjacje. Wygra ten zespół, który będzie w stanie uwzględnić najwięcej uwag, nie gubiąc charakteru swojej pracy. Faza negocjacji zakończy się w kwietniu.

 ??  ?? Projekt placu Centralneg­o autorstwa Jakuba Figiela
Projekt placu Centralneg­o autorstwa Jakuba Figiela

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland