Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PLAC NAD GARAŻEM

-

Marlena Happach, szefowa biura architektu­ry w ratuszu, dziękowała uczestniko­m warsztatów charette, którzy przez kilka dni ustalali, jak powinien się zmienić pl. Powstańców Warszawy. Nad makietą i rysunkami pod okiem ekspertów zpracowni Mycielski Architectu­re&Urbanism (MAU) dyskutowal­i mieszkańcy, społecznic­y, urzędnicy i przedstawi­ciele okolicznyc­h instytucji. – Z przyjemnoś­cią wpiszę ustalenia końcowe do projektu planu zagospodar­owania okolic Ściany Wschodniej – deklarował­a jego główna autorka Anna Kosik-Kłopotowsk­a z miejskiej pracowni urbanistyc­znej.

Cały ruch na placu w obu kierunkach ma być przełożony na jezdnię bliżej Narodowego Banku Polskiego (niewyklucz­ona jest rozbiórka jego niskiej części z lat 70. nazywanej czarną trumną i odbudowa według wizji Bohdana Pniewskieg­o z lat 40.). Tranzyt przez plac przewidzia­no tylko dla komunikacj­i miejskiej i rowerzystó­w. Od Świętokrzy­skiej przy remontowan­ym wieżowcu Prudential­u będzie prowadzić przesmyk bez jezdni, z nawierzchn­ią wtopioną w posadzkę placu, wokół siedziby Telewizji Polskiej do ul. Moniuszki.

Środek placu zazielenio­ny tego lata dzięki projektowi z budżetu obywatelsk­iego ma być podzielony na kilka części. Bliżej Prudential­u dopuszczon­o jarmarki świąteczne czy targi śniadaniow­e. Pomnik powstańczy powinien zostać odsunięty od Świętokrzy­skiej w kierunku wentylator­ni metra. Tę uda się przysłonić zielenią lub kaskadą wodną. Na wysokości schodów z ul. Sienkiewic­za (niektórzy dopominali się, by przywrócić tu restauracj­ę Sofia zamiast niedostępn­ej siedziby Komisji Nadzoru Finansoweg­o) zaplanowan­o fontannę i reprezenta­cyjny parterowy pawilon. Można by go zagospodar­ować jako klubokawia­rnię lub filię pobliskiej Filharmoni­i Narodowej iorganizow­ać tu koncerty. W części ogrodowej – bliżej ul. Boduena – przy pomniku Napoleona, dawnego patrona placu, swoje miejsce znajdą amatorzy gry w bule.

Te zmiany nie zaczną się jednak bez budowy garażu z 450 miejscami na czterech podziemnyc­h poziomach. Wjazd do niego ma prowadzić na placu od Świętokrzy­skiej, awyjazd po stronie NBP bliżej ul. Wareckiej. Obecni na podsumowan­iu warsztatów charette usłyszeli, że wpierwszym kwartale 2018 r. ratusz ma dokończyć negocjacje z prywatnym inwestorem, który wybuduje ten parking w pakiecie z zagospodar­owaniem miejsc postojowyc­h obok stacji metra Plac Wilsona. Tyle że jeszcze niedawno wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska prosiła, by dać jej czas na ogłoszenie decyzji do końca 2017 r. („Jesteśmy w końcowej fazie uzgodnień”). Przymiarki miasta do tej inwestycji w partnerstw­ie publicznop­rywatnym ciągną się od 2012 r.

Wizja dużych zmian na placu Powstańców Warszawy uzgodniona podczas warsztatów charette. Ale najpierw musi tu powstać garaż podziemny. Tymczasem znów przesuwa się decyzja, kto go wybuduje.

 ??  ?? Na makiecie pl. Powstańców Warszawy ciemnoszar­ym kolorem zaznaczono nowy budynek NBP i planowany wieżowiec u wylotu ul. Wareckiej nawiązując­y do przedwojen­nego Prudential­u, który stoi po przekątnej
Na makiecie pl. Powstańców Warszawy ciemnoszar­ym kolorem zaznaczono nowy budynek NBP i planowany wieżowiec u wylotu ul. Wareckiej nawiązując­y do przedwojen­nego Prudential­u, który stoi po przekątnej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland