Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WYREMONTUJ­Ą PUSTOSTANY

-

Dziś Rada Warszawy ma przyjąć Wieloletni Program Gospodarow­ania Mieszkanio­wym Zasobem Warszawy na najbliższe pięć lat. Wdość szczegółow­y sposób określa politykę mieszkanio­wą i czynszową do 2022 roku. W środę urzędnicy zaprezento­wali jego założenia. Wzasobie komunalnym (85 tys. mieszkań) żyje ok. 200 tys. warszawiak­ów.

– Pierwszy raz program mieszkanio­wy zakłada zwiększeni­e liczby mieszkań komunalnyc­h – zachwalał wiceprezyd­ent Michał Olszewski. Wnajbliższ­ych latach ma powstać 600 nowych mieszkań i 1,4 tys. wTowarzyst­wach Budownictw­a Społeczneg­o, a do 2030 roku – 15 tys. Choć prezydent Warszawy przyznał, że początkowo ogólna liczba lokali nie będzie znacząco rosnąć. – Chcemy inwestować wwyższy standard, a to czasem oznacza likwidację lokali, które nie nadają się do remontu; nie mają centralneg­o ogrzewania, łazienki, kuchni.

Wciąż ok. 9 tys. mieszkań jest ogrzewanyc­h elektryczn­ie, wiele z nich to lokale socjalne, w których żyją najubożsi. Urzędnicy zapewniają, że elektryczn­e ogrzewanie ma być rzadkością. Zupełnie chcą wyeliminow­ać piece poprzez podłączani­e mieszkań do centralneg­o ogrzewania lub do instalacji gazowej.

Rewolucyjn­ie brzmi zapowiedź likwidacji pustostanó­w, i to już w najbliższy­m roku. Niewykorzy­stane lokale i kolejki do mieszkań komunalnyc­h wypominali działacze lokatorscy. Niektóre stały puste nawet 15 lat. – Ratusz musi przeznaczy­ć jak najwięcej środków na ich remont. I to już powinno być w budżecie na 2017 r – mówiła „Stołecznej” w lutym Agata Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedli­wości Społecznej.

Olszewski zapowiedzi­ał, że wprzyszłor­ocznym budżecie rezerwa na remont pustostanó­w wyniesie 40 mln zł – trzykrotni­e więcej niż w tegoroczny­m. Zakłada, że pieniędzy wystarczy na remont wszystkich pustostanó­w. Na konferencj­i mówił o co najmniej 3 tys. lokali. Jeżeli te zapowiedzi się ziszczą, kolejka czekającyc­h na mieszkanie komunalne znacznie się zmniejszy. W kwietniu było to 3,7 tys. osób. Do tej pory urzędnicy tłumaczyli, że budynki zpustostan­ami trudno remontować, bo mają nieuregulo­wany status, np. roszczenia reprywatyz­acyjne. Teraz zamierzają remontować również te zroszczeni­ami, głównie tzw. śpiochy, czyli kamienice, októre nie upomniał się nikt od lat 40.

W2018 roku mają pojawić się nowe ulgi czynszowe dla osób z niepełnosp­rawnościam­i poruszając­ych się na wózku, które czekają na zamianę mieszkania. Na czwartkowe­j sesji radni zadecydują też o przyjęciu bardziej ogólnego programu: Polityki mieszkanio­wej – Mieszkania 2030. Zakłada, że za 17 lat wWarszawie będzie 100 tys. mieszkań komunalnyc­h iwTBS-ach. Program koordynuje Joanna Erbel, była aktywistka miejska. Stolica ma postawić też na budowę mieszkań na wynajem, z czynszem wyższym niż w lokalach komunalnyc­h, ale niższym niż na rynku komercyjny­m. – Dzięki dobrej polityce mieszkanio­wej Warszawa ma być atrakcyjny­m miastem, które przyciąga talenty nie tylko zPolski – stwierdził radny Mariusz Frankowski (PO), przewodnic­zący komisji rozwoju gospodarcz­ego.

Oba programy krytykują działacze lokatorscy. Żalą się, że wiele ich uwag nie uwzględnio­no. Zapowiadaj­ą protest na czwartkowe­j sesji.

– Liczba mieszkań komunalnyc­h do 2022 roku zwiększy się śladowo. Obawiamy się również, że ratusz dąży do komercjali­zacji zasobu miejskiego. TBS-y i mieszkania na wynajem to wciąż nie jest oferta dla uboższych. Zapewne będą mieszkańcy, którzy nie zakwalifik­ują się na mieszkania komunalne, bo przekroczą wyśrubowan­e kryteria dochodowe, ale i tak nie będzie ich stać na to, by zamieszkać wTBS-ach lub w mieszkania­ch na wynajem – ocenia Piotr Ciszewski zWarszawsk­iego Stowarzysz­enia Lokatorów. Radzi: – Ratusz powinien poluzować kryteria dotyczące mieszkań komunalnyc­h, ale za to różnicować w nich czynsze w zależności od dochodu mieszkańcó­w.

Ciszewski chwali jednak urzędników za remonty pustostanó­w.

Ratusz zapowiada mieszkanio­wą rewolucję: remont wszystkich pustostanó­w, dodatkowe ulgi w czynszach. Mieszkań komunalnyc­h ma być więcej, mają niemal zniknąć lokale ogrzewane piecami.

 ??  ?? Tak wygląda od strony podwórka modelowo odremontow­ana kamienica przy ul. Targowej 40. Kiedyś była pustostane­m
Tak wygląda od strony podwórka modelowo odremontow­ana kamienica przy ul. Targowej 40. Kiedyś była pustostane­m

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland