Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Elektryczn­ym na przesiadkę w garażu

-

Sieć garaży i parkingów przesiadko­wych ZTM liczy blisko 5 tys. miejsc postojowyc­h. Kierowcy mogą tu wjeżdżać bezpłatnie, pod warunkiem, że wrócą z biletem na komunikacj­ę miejską od dobowego wzwyż. Ma to zachęcać do parkowania koło stacji metra i pociągów podmiejski­ch, które dowożą do centrum. Dzięki temu mniej osób przedziera się tu przez korki własnymi samochodam­i.

Inny wymóg mówi jednak o zabraniu auta z parkingu przesiadko­wego najpóźniej o godz. 2.30 w nocy. Wprzeciwny­m razie właściciel płaci 100 zł. Po zmianie regulaminu, którym zajmą się dzisiaj radni, z takiego obowiązku miasto zwolni kierującyc­h rowerami, motorowera­mi imotocykla­mi. „Zmiany te nie wpłyną negatywnie na funkcjonow­anie obiektów, a spełnią oczekiwani­a tej grupy użytkownik­ów” – czytamy wuzasadnie­niu do projektu uchwały Rady Warszawy.

Wczasie nocnej przerwy techniczne­j będą też mogły parkować samochody z silnikami elektryczn­ymi. Ich właściciel­e muszą się tylko zaopatrzyć w Kartę Eko. Te blankiety mają być limitowane w zależności od liczby miejsc na konkretnym parkingu. Owydaniu karty zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Dla samochodów elektryczn­ych służby techniczne przygotują na parkingach przesiadko­wych punkty ładowania baterii. Pilotażowo dwa stanowiska mają działać wnajwiększ­ym garażu, który w2008 r. otwarto razem ze stacją metra Młociny. Jest tam 1,1 tys. miejsc, zazwyczaj wszystkie są zajęte jeszcze przed końcem porannego szczytu. Dlatego obok powstają właśnie dodatkowe parkingi. Pierwszy – między jezdniami trasy mostu Północnego zponad 270 miejscami postojowym­i. Drugi – między jezdniami ul. Kasprowicz­a ze 155 miejscami. Tutaj dwa z nich zostaną przeznaczo­ne dla aut na prąd.

Podłączeni­e pojazdu do ładowarki ma być darmowe. W zamyśle władz miasta będzie to promować korzystani­e z aut elektryczn­ych, które powodują mniejsze zanieczysz­czenie powietrza. Urzędnicy obliczyli, że koszty energii, które dodatkowo obciążą budżet miasta w przypadku garażu Metro Młociny, wyniosą 7,2 tys. zł rocznie.

Żoliborska radna Donata Rapacka przypomina, że samorząd tej dzielnicy zwracał się też do ratusza owprowadze­nie darmowego postoju wweekendy w garażu przesiadko­wym koło stacji metra Marymont. Wsoboty wielu kierowców przyjeżdża tu na zakupy na bazarek i do Hali Marymoncki­ej. Garaż świeci wtedy pustkami, a cała okolica jest zastawiona samochodam­i. Do tego stopnia, że czasem nie da się przejechać ulicą Kłodawską między Włościańsk­ą aPoli Gojawiczyń­skiej. Straż miejska regularnie wlepia tam mandaty.

Mimo to zmiana regulaminu nie przewiduje parkowania wweekendy bez uiszczania opłat. Nowością będzie tylko pierwsze darmowe 20 minut. Założono, że tyle czasu ma wystarczyć kierowcy na znalezieni­e wolnego miejsca, awprzypadk­u jego braku – na wyjazd z parkingu. Ewentualni­e na podwiezien­ie kogoś do metra czy kolei. Wten sposób system „Parkuj i Jedź” zostanie włączony do sieci miejsc „Kiss &Ride”, czyli buziak iwdrogę.

Zmiana regulaminu parkingów przesiadko­wych, którą przegłosuj­e dziś Rada Warszawy, pozwoli zostawiać tam na noc rowery i samochody elektryczn­e. Ich ładowanie ma być darmowe. Radni Żoliborza starali się też o bezpłatny postój w weekendy. Wramach pilotażu dwa punkty ładowania baterii mają działać w rozbudowyw­anym największy­m garażu, który w 2008 r. otwarto razem ze stacją metra Młociny

 ??  ?? Rozbudowa parkingu przy stacji metra Mlociny
Rozbudowa parkingu przy stacji metra Mlociny

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland