Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

STADION DO REMONTU, ALE NIE SZYBKO

-

Ostadionie Marymontu, który chcą uratować lokalni aktywiści, pisaliśmy ostatni raz w połowie listopada. Stowarzysz­enie Miasto Jest Nasze stworzyło autorski projekt rewitaliza­cji obiektu, który od lat jest zapuszczon­y iwymaga gruntowneg­o remontu. Społecznic­y postulują m.in. pozyskanie przez miasto pieniędzy na rewitaliza­cję i adaptację trybun oraz zadaszenie budynku, w którym mieszczą się szatnie. – To niesamowic­ie barwne miejsce, z którym mieszkańcy mają związanych dużo wspomnień. Trenowało tam mnóstwo sportowych sław, wszystkie sekcje, które tam działają, mają ogromne dokonania. Zależy nam na tym, żeby ocalić ten obiekt – mówi Anna Kotowicz ze stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze.

We wtorek MJN przekazał projekt radnym na posiedzeni­u komisji sportu, dołączając do niego petycję podpisaną przed ponad 1300 osób. Aktywiści w ostatniej chwili otrzymali też wsparcie od Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN-u, który debiutował na tym stadionie w juniorskie­j reprezenta­cji Polski. „To niezwykły iważny, chociaż dziś zapomniany stadion (...). Był to pierwszy klub prowadzony samodzieln­ie przez Kazimierza Górskiego, na Marymoncie zaczynali bracia Żewłakowow­ie, trenowała tu reprezenta­cja, karierę w młodzieżow­ej reprezenta­cji zaczynał Zinedine Zidane (...). Ocalmy stadion Marymontu, bo na to zasługuje” – napisał Boniek.

Według Pawła Lecha, przewodnic­zącego Komisji Sportu, Rekreacji iTurystyki, dobrze, że sprawa została tak nagłośnion­a, ale decyzję musi podjąć zarządca terenu, czyli władze Żoliborza. Podczas posiedzeni­a komisji przedstawi­ciel dzielnicy zobowiązał się do przygotowa­nia projektu prac. – Władze dzielnicy i dyrektor OSiR-u przy Potockiej przygotują do końca stycznia przyszłego roku dokument z analizą i harmonogra­mem prac. Potem projekt będzie poddany konsultacj­om. Ale to, że skonsultuj­emy z użytkownik­ami przeznacze­nie terenu dawnego RKS-u, nie oznacza, że znajdą się środki na realizację – tłumaczy wiceburmis­trz Żoliborza. Podczas rozmów wkomisji nie padły konkretne kwoty, jakie są potrzebne na przeprowad­zenie gruntowneg­o remontu.

– Wprzyszłym roku Żoliborz przeznaczy 2,120 mln zł na modernizac­ję obiektów sportowych w dzielnicy, głównie OSiR-u przy Potockiej. Na remont obiektu Marymontu trzeba byłoby wydać o wiele więcej. Dopóki nie ma pieniędzy, nie zrobimy kroku do przodu, a znając realia budżetowe, mogą się one znaleźć najwcześni­ej w pierwszej połowie lat 20. – dodaje wiceburmis­trz.

– Nie nastawiamy się na to, że od razu znajdzie się kilka milionów na modernizac­ję. Chcemy, żeby w harmonogra­mie prac był zapis, że dzielnica znajdzie pieniądze najpierw na konsultacj­e społeczne, które powinny odbyć się wiosną lub latem, a potem na rozpisanie konkursu architekto­nicznego – mówi Kotowicz.

Władze dzielnicy miały już plan rewitaliza­cji obiektu Marymontu, który zakładał demontaż niezadaszo­nych trybun, zachowanie krytej trybuny i budowę nowej płyty głównej boiska. Jak twierdzi wiceburmis­trz, ujęcie części obiektu w gminnej ewidencji zabytków w 2016 roku, zresztą na wniosek MJN-u, przekreśli­ł ten plan i trzeba go na nowo opracować.

RKS Marymont to jeden z najstarszy­ch klubów wWarszawie. Wpublikacj­ach pojawia się rok 1911, ale formalnie istnieje od 1924 r. Stadion z trybunami powstał w 1952 r. według projektu architekta Stanisława Barylskieg­o i był przykładem pięknego powojenneg­o modernizmu.

– Znając realia, pieniądze mogą się znaleźć najwcześni­ej w pierwszej połowie lat 20. – mówi o planach modernizac­ji stadionu RKS-u Marymont Grzegorz Hlebowicz, wiceburmis­trz Żoliborza.

 ??  ?? Stadion RKS-u Marymont, widok na część z zadaszoną trybuną
Stadion RKS-u Marymont, widok na część z zadaszoną trybuną

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland