Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DEKOMUNIZA­CJA, ODC. 2

Zamiast Kruczkowsk­iego będzie teraz ulica Elżbiety Jackiewicz­owej, a zamiast ulicy Adolfa Warskiego

-

– harcmistrz­a majora Antoniego Zygmunta Ropelewski­ego. Radni nie zmienili patronów, teraz zdekomuniz­ował ich wojewoda mazowiecki

Jak przypomina Ewa Filipowicz, rzeczniczk­a wojewody mazowiecki­ego, wedle przepisówU­stawy o zakazie propagowan­ia komunizmu lub innego ustroju totalitarn­ego przez nazwy jednostek organizacy­jnych, jednostek pomocniczy­ch gminy, budowli, obiektów i urządzeń użytecznoś­ci publicznej oraz pomniki, samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użytecznoś­ci publicznej do 2 września br. W przypadku niedopełni­enia tej powinności wojewoda na mocy ustawy, po uzyskaniu opinii z IPN, wydaje zarządzeni­e zastępcze nadające nazwę zgodną z prawem.

– Nie wszystkie gminy na Mazowszu wywiązały się w terminie z ustawowego obowiązku. W związku z tym, na mocy obowiązują­cego prawa, wojewoda mazowiecki był zobligowan­y do przeprowad­zenia tego procesu i wydania zarządzeń zastępczyc­h. Wojewoda mazowiecki wydał 56 zarządzeń zastępczyc­h zmieniając­ych niezgodne z ustawą a nadal funkcjonuj­ące na terenie województw­a nazwy ulic. Zarządzeni­a wchodzą w życie z dniem opublikowa­nia – informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczk­a wojewody mazowiecki­ego. A jak wyjaśnia sam wojewoda Zdzisław Sipiera, obecnie wydane zarządzeni­a zastępcze są ostatnimi. – Dobieraliś­my nazwy ulic nawiązując­e do pozytywnyc­h bohateróww­historii Polski – mówi.

W Radomiu zmiany dotknęły dwóch patronów. Nie będzie już ulicy Leona Kruczkowsk­iego na Idalinie, tylko Elżbiety Jackiewicz­owej – polskiej powieściop­isarki, publicystk­i, pedagoga, autorki „Pokolenia Teresy”.

Ulica Adolfa Warskiego (Gołębiów) ma być teraz ulicą harcmistrz­a majora Antoniego Zygmunta Ropelewski­ego – założyciel­a pierwszej drużyny skautowej w Radomiu, uczestnika Iwojny światowej iwalk z bolszewika­mi 1920 r., oficera służby czynnej w 1939 r. wDowództwi­e Obszaru Warownego Wilno, po wojnie żyjącego na emigracji. Obie propozycje wyszły od Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Ajak już informowal­iśmy, radni Rady Miejskiej wRadomiu we wrześniu przyjęli uchwały zmieniając­e nazwy dziewięciu ulic według zaleceń IPN. Dlaczego wtedy nie zmieniono patronów ulic Kruczkowsk­iego iWarskiego?

Ulica Adolfa Warskiego to, jak pisaliśmy, wewnętrzna, osiedlowa droga o długości 50 m, przy której nikt nie mieszka ani nie prowadzi firmy. Radni Platformy proponowal­i, aby nosiła imię słynnego boksera Antoniego Czortka. Jednak na zmianę nazwy zgodę musiał wyrazić właściciel – Radomska Spółdzieln­ia Mieszkanio­wa. Urząd miejski wystosował wtej sprawie pismo do władz spółdzieln­i, ale do dnia sesji, na której podejmowan­o uchwały o zmianie patronów, nie otrzymał od spółdzieln­i odpowiedzi. Z kolei w przypadku Leona Kruczkowsk­iego, gdy radni we wrześniu zmieniali patronów, jego nazwiska jeszcze nie było na liście IPN.

Wojewoda mazowiecki zmienił też nazwy ulic w Garbatce Letnisku zKruczkows­kiego na Zbigniewa Herberta, w Iłży z Doktor Anki na Danuty Siedzikówn­y „Inki”, w Lipsku z Armii Ludowej na Rotmistrza Witolda Pileckiego, w Pionkach z 15 Stycznia na Niepodległ­ości iwWarce z Janka Krasickieg­o na gen. Leopolda Okulickieg­o.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland