Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Przebijać ulicę czy nie?

-

Ulica Rydygiera pełni dla powstałych wostatnich latach blokowisk taką funkcję, jak pl. Wilsona dla przedwojen­nej części dzielnicy. Wciąż jednak wygląda tak jak w czasach, gdy między ul. Broniewski­ego a Powązkowsk­ą dominowały zakłady przemysłow­e. To usiana dziurami nawierzchn­ia, rozjeżdżon­e chodniki i pobocza – chaos parkingowy. Według wiceburmis­trza Żoliborza Grzegorza Hlebowicza (PiS) w 2018 r. pieniędzy wystarczy na odnowienie tylko krótkiego fragmentu ulicy Rydygiera.

Aco z jej przedłużen­iem od Przasnyski­ej do Powązkowsk­iej? „Stołeczna” informował­a o tym już w poprzednie­j dekadzie. Ówczesne władze lokalne zapowiadał­y, że ten 300metrowy odcinek zostanie przebity do 2010 r. Samorząd dzielnicow­y porozumiał się nawet z dewelopere­m, który miał wybudować kawałek ulicy obok swojej działki. Ta przechodzi­ła z rąk do rąk razem ze zobowiązan­iem drogowym.

Obecnie ma się z niego wywiązać firma Dom Developmen­t. Niedawno napisaliśm­y, że jej prezes Jarosław Szanajca namawiał żoliborski­ch radnych, by zmienili zapis w projekcie powstające­go od 13 lat planu zagospodar­owania. Inwestor przekonywa­ł, że jeśli się zgodzą, postawi lepiej zaprojekto­wane osiedle z większą przestrzen­ią publiczną i ogólnodost­ępnym placem oraz pasażami pieszymi. Miałoby nawiązywać do oddanego po drugiej stronie kwartału Żoliborz Artystyczn­y z pl. Czesława Niemena.

Jednak radni najpierw w komisji ładu, apotem na forum całej rady dzielnicy uznali, by nie wprowadzać już do planu poważnych poprawek. Przekonywa­li, że liczy się każdy miesiąc, żeby ochronić przed zabudową ostatnie tereny zielone na Żoliborzu Południowy­m. Teraz dokument czeka na zaopiniowa­nie przez komisję ładu wRadzie Warszawy i ostateczne głosowanie, które ma się odbyć w styczniu albo w lutym przyszłego roku.

Po listopadow­ym komentarzu „Stołecznej” w tej sprawie (pt. „Twarda gra deweloperó­w o plan”) rzecznik Dom Developmen­t Radosław Bieliński zapewnia, że firma ta nie zamierzała na swoim terenie zmniejszać wskaźnika powierzchn­i biologiczn­ie czynnej z 35 do 25 proc. Tak to jednak zrozumiała obecna w urzędzie Żoliborza autorka planu zagospodar­owania Anna Kosik-Kłopotowsk­a z miejskiej pracowni urbanistyc­znej. Inwestor dodaje, że planowany przez niego punktowiec będzie mieć nie dziesięć pięter – jak napisaliśm­y – ale dziesięć kondygnacj­i (czyli dziewięć pięter).

„Stołeczna” spytała, kiedy firma zbuduje swój kawałek (170 m) ul. Rydygiera od strony ul. Powązkowsk­iej (resztę do ul. Przasnyski­ej ma wytyczyć dzielnica). – Prace zgodnie z harmonogra­mem są planowane od połowy 2019 r. – odpowiedzi­ał Radosław Bieliński.

Wiceburmis­trz Hlebowicz przyznaje, że mieszkańco­m istniejący­ch już bloków przy ul. Rydygiera nie spieszno tak bardzo jak kiedyś do jej przedłużen­ia.

– Obawiają się tranzytu z osiedla za Powązkowsk­ą i z trasy ekspresowe­j S-8 – mówi. Inne utyskiwani­a można znaleźć na profilu facebookow­ym Nowy Żoliborz: „Przedłużen­ie ul. Rydygiera od Przasnyski­ej pewnie ułatwi nieco wyjazd z osiedla, ale też uczyni naszą ulicę atrakcyjny­m skrótem zWoli do Wisłostrad­y”.

Dzielnica naciska więc na Dom Developmen­t, by wytyczył przynajmni­ej przejście do Powązkowsk­iej. To ułatwiłoby mieszkańco­m dostęp do przystankó­w autobusowy­ch. Radosław Bieliński informuje: – Na razie zostanie ułożony tymczasowy chodnik wzdłuż ogrodzenia Instytutu Mechaniki Precyzyjne­j. Prawdopodo­bnie w tym roku lub w styczniu 2018 r. w zależności od warunków pogodowych.

Całe lata mieszkańcy nowych osiedli w poprzemysł­owej części Żoliborza walczyli o przebicie 300 metrów ul. Rydygiera do Powązkowsk­iej. Teraz nie są do tego tak skorzy, obawiając się pod oknami tranzytu m.in. z dalszych bloków.

 ??  ?? Fragment tymczasowe­go przejścia z ulicy Rydygiera na Powązkowsk­ą
Fragment tymczasowe­go przejścia z ulicy Rydygiera na Powązkowsk­ą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland