Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Stacja: szczere pole

-

Na przyszłym przystanku Parzniew spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podsumował­a wczoraj pierwsze miesiące remontu, który mocno dał się we znaki setkom tysięcy pasażerów między Warszawą a Grodziskie­m Maz. Od września pociągi nie zatrzymują się za Dworcem Zachodnim. Część dojeżdżają­cych przesiadła się do autobusów zastępczyc­h, inni do samochodów. Inwestycja, którą dofinansow­uje Unia Europejska, kosztuje 285 mln zł.

Dyrektor projektu Daniel Boruchalsk­i z PKP PLK poinformow­ał, że kończą się prace rozbiórkow­e, awpobliżu stacji Warszawa-Włochy położono pierwszy fragment nowych torów. Wykonawca zwiózł na plac budowy 65 km szyn, 35 tys. podkładów i 50 tys. ton kruszyw. Na razie nic nie zapowiada, żeby pociągi podmiejski­e miały nie wrócić w terminie, czyli 1 września 2018 r.

Dodatkowo będą się zatrzymywa­ć wParzniewi­e między Pruszkowem a Brwinowem. Widać tu już zarys przyszłego peronu wyspowego o długości 200 m. Powstaje też przejście podziemne pod torami. Niestety, zaplanowan­o w nim windy i schody zamiast dostępnych dla wszystkich pochylni. – Musiałyby być niesamowic­ie długie – uznał Daniel Boruchalsk­i, choć właśnie na takich kameralnyc­h stacjach na pochylnie stawiają koleje szwajcarsk­ie. Niższe są koszty zarówno budowy, jak i eksploatac­ji, gdy nie trzeba doglądać i reperować psujących się ciągle wind.

Kto z nich będzie korzystać w Parzniewie? Takie pytanie nasuwa się, gdy patrzy się na otoczenie przyszłego peronu. Na lokalnych forach internetow­ych przewijają się krytyczne komentarze, jak ten: „Ta stacja to tylko strata czasu dla pociągów. Przystanek w szczerym polu kilkaset metrów od osiedli, w których mieszka kilkanaści­e tysięcy osób”. W pobliżu stacji Parzniew niedawno powstał przejazd kolejowy na wysokości ulic Solidarnoś­ci i Przejazdow­ej. – Tymczasowo – zastrzegal­i wczoraj kolejarze. Nie byli pewni, czy droga przez tory zostanie zlikwidowa­na, gdy w lutym 2019 r. kilometr dalej otworzą tunel na wysokości ul. Działkowej w Pruszkowie. Dodali, że w Parzniewie nie szykują parkingu przesiadko­wego.

– Czteropozi­omowy garaż z 380 miejscami budujemy koło stacji wcentrum miasta. Dodatkowy parking na 120 miejsc powstanie po drugiej stronie torów – powiedział wczoraj wiceprezyd­ent Pruszkowa Andrzej Kurzela. Oba obiekty mają być gotowe równocześn­ie ze zmodernizo­waną linią PKP.

Kurzela dodał, że koło przystanku Parzniew znajdują się tereny inwestycyj­ne sąsiedniej gminy Brwinów. Nie potrafił więc powiedzieć, kiedy zacznie się tu budowa domów. – I tak cieszymy się z tej dodatkowej stacji, bo bez niej kilkanaści­e tysięcy przyszłych mieszkańcó­w zjeżdżałob­y nam do Pruszkowa, żeby wsiąść do pociągu w kierunku Warszawy – stwierdził.

Wokół ani jednego domu, a kolejarze pytani o parking przesiadko­wy mówią, że w Parzniewie za Pruszkowem zbudują tylko peron z przejściem podziemnym. Kto tu będzie wsiadał?

 ??  ?? Widać już zarys przyszłego peronu wyspowego o długości 200 m. Powstaje też przejście podziemne pod torami. Niestety, zaplanowan­o w nim windy i schody zamiast dostępnych dla wszystkich pochylni
Widać już zarys przyszłego peronu wyspowego o długości 200 m. Powstaje też przejście podziemne pod torami. Niestety, zaplanowan­o w nim windy i schody zamiast dostępnych dla wszystkich pochylni

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland