Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowe życie pawilonu Emilii

-

Wponiedzia­łek w ratuszu przedstawi­ono stan przygotowa­ń do odbudowy pawilonu. Od jego rozbiórki w dawnym miejscu – przy ul. Emilii Plater – mija już dziewięć miesięcy. Słychać głosy, że miasto odstąpiło od zapowiadan­ego przywrócen­ia Emilii w nowej lokalizacj­i – przy Pałacu Kultury, na skraju parku Świętokrzy­skiego. Zaprzeczył temu na Facebooku pomysłodaw­ca tego przedsięwz­ięcia Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołeczneg­o Konserwato­ra Zabytków. Jego słowa potwierdzi­ła poniedział­kowa konferencj­a.

– Zakładamy, że posadowien­ie tutaj pawilonu Emilii pozwoli zbudować z tej strony Pałacu Kultury bardzo ważną przestrzeń o charakterz­e wystawienn­iczo-rekreacyjn­ym – mówił Michał Olszewski, wiceprezyd­ent Warszawy.

Pawilon Domu Meblowego „Emilia” z 1970 r. to dzieło architektó­w Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera iHanny Lewickiej oraz konstrukto­ra Tadeusza Spanilego. Stworzyli obiekt o lekkim żelbetowym szkielecie, całkowicie przeszklon­ych elewacjach i pofałdowan­ym dachu, zaliczany do najciekaws­zych przykładów architektu­ry późnego modernizmu wWarszawie. W 2012 r. Emilię kupiła firma Griffin z zamiarem jej zburzenia i zastąpieni­a 160-metrowym wieżowcem. Pawilon nie był pod ochroną. Już w2015 r. firma miała prawomocne pozwolenie na rozbiórkę. Emilia zdążyła jeszcze sprawdzić się w roli siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesne­j. Z krajobrazu Śródmieści­a zniknęła wmarcu 2017 r., po pięciu miesiącach rozbiórki. Nie została jednak zburzona, ale rozłożona na kawałki. To efekt inicjatywy Michała Krasuckieg­o, który zaproponow­ał zachowanie części elementów tego obiektu i wykorzysta­nie ich do jego odbudowy. Zgodnie zumową zawartą przez miasto i dewelopera Emilia ma stanąć na osi Pałacu Kultury, w lokalizacj­i przewidzia­nej w planie miejscowym dla ogrodu zimowego. Koszt operacji szacowany na prawie 25 mln zł obie strony pokryją po połowie.

– Emilia w nowym miejscu, pomimo szeregu wątpliwośc­i natury konserwato­rskiej i architekto­nicznej, jakie mieliśmy, zyska całkowicie nowe znaczenie, nowy kontekst i dodatkowo wzmocni funkcjonow­anie parku – stwierdził Krasucki.

Na konferencj­i przedstawi­ono ukończony właśnie projekt koncepcyjn­y tego obiektu, przygotowa­ny przez zespół architektó­w pod kierunkiem Wojciecha Koteckiego, oraz program funkcjonal­ny. Dawny dom meblowy stanie się wielofunkc­yjną oranżerią pełną roślin. Parter będzie otwartą przestrzen­ią z kawiarnią i roślinami w donicach, które w ciepłe miesiące mają być wynoszone na zewnętrzny taras. Piętro zajmie tajemniczy ogród z cichymi zaułkami do spotkań i rekreacji. Sercem Emilii będzie trzykondyg­nacyjne atrium – miejsce debat iwernisaży. Na poziomie -1 otoczą je pomieszcze­nia ekspozycyj­ne, warsztatow­e i sala audytoryjn­a na 100 osób. Do współpracy w zagospodar­owaniu wnętrza zaproszono Ogród Botaniczny UW i fundację Skwer Sportów Miejskich.

Wharmonogr­amie na 2018 r. jest wykonanie projektu techniczne­go pawilonu, wybranie wykonawcy i rozpoczęci­e prac, które mają się zakończyć w 2019 r. Zdemontowa­ne elementy dawnej Emilii – dach, schody, balustrady, posadzki i okładziny elewacji – czekają zabezpiecz­one w magazynach dewelopera na wykorzysta­nie w odtwarzany­m obiekcie.

Władze Warszawy nie zrezygnowa­ły z przeniesie­nia przed Pałac Kultury rozebraneg­o przez dewelopera pawilonu Emilii. Pierwszą łopatę na placu budowy chcą wbić w przyszłym roku. Dawny dom meblowy w nowym miejscu stanie się oranżerią służącą rekreacji, organizowa­niu spotkań i wystaw.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland