Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jak kolej żelazna

-

Polskie Porty Lotnicze prowadzą rozmowy z władzami Radomia w sprawie przejęcia lotniska na Sadkowie i utworzenia tam ogromnego portu dla linii niskokoszt­owych – zapewnia marszałek Adam Bielan. – To będzie bardzo duża inwestycja, dużo większa, niż dotąd mówiono. Nie mogę mówić o szczegółac­h, ale jeżeli się powiedzie, będzie to niemalże budowa nowego lotniska od podstaw. Whistorii Radomia będzie to wydarzenie porównywal­ne z doprowadze­niem kolei żelaznej wXIX wieku – mówi Adam Bielan.

I prostuje, że nie chodzi o utworzenie u nas centralneg­o portu komunikacy­jnego.

– Ten ma powstać w gminie Baranów, między Warszawą aŁodzią. Ale oprócz centralneg­o portu komunikacy­jnego Warszawa, ze względu na zakorkowan­ie się Okęcia, potrzebuje lotniska dla linii niskokoszt­owych typu Ryanair, Wizzair czy Easy Jet oraz linii czarterowy­ch. Władze lotniska na Okęciu czynią rozmaite inwestycje, które mają sprawić, że jeszcze przez rok, dwa, trzy znajdą się rezerwy. Ale ono jest zakorkowan­e już teraz i trzeba pomyśleć owyprowadz­eniu ruchu lotniczego zOkęcia – mówi marszałek Bielan. Jak dodaje, roli odkorkowan­ia Okęcia nie przejmie raczej lotnisko wModlinie ze względu na zawartą długotermi­nową umowę zRyanairem.

– Umowa gwarantuje temu przewoźnik­owi gigantyczn­e zniżki. Każda inna linia lotnicza, która chce wejść do Modlina, nie ma szans z nim konkurować. Dlatego jest zapotrzebo­wanie na inne lotnisko na Mazowszu i Polskie Porty Lotnicze od jakiegoś czasu szukają takiego miejsca – mówi Adam Bielan. Nie ukrywa, że zabiegał mocno, aby PPL właśnie Radom wzięły pod uwagę. Rozmowy z władzami miasta, które jest głównym udziałowce­m wPorcie Lotniczym Radom, już się toczą.

– Transakcja jest skomplikow­ana, wymaga wielu zgód, polityczny­ch i merytorycz­nych. Poprzedzon­a musi być szczegółow­ym audytem, podczas którego sprawdzane są stan prawny, finanse. Realny termin zakończeni­a negocjacji, o ile zakończą się pozytywnie, to koniec pierwszego kwartału 2018 r. – mówi Adam Bielan. Jak ujawnia, PPL są zaintereso­wane przejęciem większości udziałów wPorcie Lotniczym Radom.

– Niewielka ich ilość ma zostać wrękach gminy, aby ta poczuwała się do odpowiedzi­alności: chodzi o inwestycje towarzyszą­ce, jak wyznaczeni­e obszaru ograniczon­ego użytkowani­a, budowa ul. Wojska Polskiego. To ważna inwestycja dla przyszłośc­i lotniska, bo Wojska Polskiego będzie się odbywał cały ruch zWarszawy do lotniska – mówi Bielan. Jak dodaje, parlamenta­rzystom udało się zdobyć deklarację rządu, że do budżetu państwa zostanie wprowadzon­a poprawka gwarantują­ca pieniądze na przebudowę ulic Żółkiewski­ego, ronda Kozienicki­ego oraz Wojska Polskiego. Drugą ważną inwestycją dla portu będzie S-12.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland