Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Japoński atom w Świerku?

-

Japońska Agencja Energii Atomowej oraz firmy takie jak Toshiba, Mitsubishi i Hitachi planują budowę reaktora jądrowego nowej generacji, który miałby trafić do instytutu w Świerku pod Warszawą.

Według agencji Nikkei Japońska Agencja Energii Atomowej prowadzi zaawansowa­ne badania nad reaktorami nowej generacji chłodzonym­i gazem (HGTR), które chciałaby sprzedać m.in. Polsce.

Jeśli tak by się stało, zapewne trafiłyby one do Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku pod Warszawą.

– To nie jest coś, o czym byśmy na tę chwilę wiedzieli. W naszej ocenie są to spekulacje strony japońskiej, które według naszej wiedzy nie mają potwierdze­nia – mówi Marek Pawłowski, rzecznik NCBJ wŚwierku. Przyznaje Reaktor Maria działa w Świerku od lat 70.

jednak, że decyzje podejmowan­e są na szczeblu ministeria­lnym.

Według japońskiej agencji chodzi o reaktory HGTR, które wykorzystu­ją hel, a nie wodę, jako czynnik chłodzący. Dzięki tej technologi­i możliwe jest wyeliminow­anie ryzyka wyparowani­a

chłodziwa, wwyniku którego może dojść do poważnej w skutkach awarii.

Rząd Japonii w realizację zamówień na takie reaktory miał zaangażowa­ć firmy takie jak Toshiba, Mitsubishi i Hitachi. Zespół ten miałby dołączyć do polskich partnerów w2018 r. i do 2025 r. ukończyć eksperymen­talny reaktor właśnie w podwarszaw­skim NCBJ.

Centrum Badań w Świerku (kiedyś wsi, dziś dzielnicy Otwocka) powstało w 2011 r. z połączenia dwóch instytutów: Problemów Jądrowych i Energii Atomowej. Zajmuje się badaniami i rozwojem technologi­i jądrowych. Produkuje także radiofarma­ceutyki, które stosuje się m.in. wleczeniu nowotworów.

– W Świerku zbudowano kilka reaktorów, ale nie są one w żaden sposób eksploatow­ane, ajeden znich, Ewa, jest wyłączony. Do badań używamy tylko jednego: reaktora badawczego Maria – tłumaczy Pawłowski.

Jak pisaliśmy w „Stołecznej”, reaktor Ewa przyjechał pod Warszawę ze Związku Radzieckie­go w 1958 r. Imię dostał od pierwszych liter słów: eksperymen­talny, wodny, atomowy. Natomiast budowę reaktora Maria rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomion­o go w grudniu 1974 r. – Maria służy do prowadzeni­a badań iprodukcji radioizoto­pów, które są wykorzysty­wane w medycynie nuklearnej i pomagają ratować ludzkie życie – tłumaczył Grzegorz Krzysztosz­ek, dyrektor Departamen­tu Eksploatac­ji Obiektów Jądrowych.

W2015 r. reaktor Maria otrzymał pozwolenie na kolejne 10 lat eksploatac­ji.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland