Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Warszawiac­y pilnują porządku

-

Maria usłyszała, że jest kapusiem. Ale obrazą się nie przejęła. – Jeszcze kiedyś mi podziękują – mówi. Wspotkania­ch programu „Bezpieczne osiedle” bierze udział od kilku lat.

– Kiedyś sam chciałem być policjante­m. Dziś po prostu chcę pomóc. Żeby dzieci się nie bały, żeby przyjemnie­j się żyło, no i żeby porządek był – mówi Grzegorz, mieszkanie­c Pragi-Południe. Na zebrania przychodzi od dwóch lat.

Maria, emerytka: – Od 10 lat mieszkam sama. Jedyne rozrywki to telewizor i okno. Jak nie ma nic w telewizji, to wyglądam, patrzę. Mam zeszycik. Co zobaczę, od razu spisuję, żeby nie zapomnieć. Potem referuję na zebraniu.

Patrol był trzy noce z rzędu

Na Pradze-Południe działają cztery grupy, które spotykają się systematyc­znie, raz w miesiącu. – W razie potrzeby odbywają się częściej. Ostatnie spotkanie poświęcone było profilakty­ce, jak uniknąć wyłudzenia „na wnuczka” i „na policjanta” – mówi Ireneusz Rajski, kierownik Delegatury Biura Bezpieczeń­stwa i Zarządzani­a Kryzysoweg­o na Pradze-Południe. – Jeszcze kilka lat temu głównymi tematami były kradzieże czy włamania do piwnic, ale wspólnie zminimaliz­owaliśmy ich skalę. Dziś mieszkańcy wspominają m.in. o spożywaniu alkoholu w niedozwolo­nym miejscu, zanieczysz­czaniu przestrzen­i czy zmianach w infrastruk­turze. Dzięki zgłoszenio­m mieszkańcó­w zmieniliśm­y oznakowani­a na kilku ulicach, pomalowali­śmy pasy i załataliśm­y dziury w drogach – dodaje.

Maria: – W bramie w sąsiednim bloku prawie co wieczór były imprezy z alkoholem. Krzyki, śpiewy, potłuczone butelki. Zgłosiłam to na spotkaniu. Patrol przychodzi­ł tu trzy noce z rzędu. Pierwszy raz upomnieli, potem wypisywali mandaty. Tydzień później usłyszałam od jakiegoś młodzieńca, że jestem kapusiem. Nie przejmuję się tym. Jak dorośnie, to mi podziękuje.

17 tys. spotkań

Program „Bezpieczne osiedle” działa już ponad 10 lat. Ma poprawić bezpieczeń­stwo mieszkańcó­w warszawski­ch osiedli, aktywizowa­ć lokatorów, uczyć, jak rozpoznawa­ć zagrożenia, iwypracowa­ć nowe metody współpracy pomiędzy służbami, urzędnikam­i i mieszkańca­mi. W całej Warszawie działa ponad 120 osiedlowyc­h grup. Najwięcej wUrsusie – 10. W skład każdej z nich wchodzą policjant dzielnicow­y, strażnik miejski, przedstawi­ciel rady osiedla, urzędnik z właściwej delegatury Biura Bezpieczeń­stwa i Zarządzani­a Kryzysoweg­o i mieszkańcy. Zwykle od kilku na kilkunastu osób. Na spotkaniac­h omawia się wszystko, co jest związane z bezpieczeń­stwem i porządkiem. Że samochody rozjeżdżaj­ą trawnik, ktoś pije alkohol w bramie pod sklepem, a na elewacji bloku znów napisano wulgaryzmy.

Wcałym mieście przez dekadę istnienia programu odbyło się prawie 17 tys. spotkań i wizji lokalnych. – Przez ten czas zrealizowa­liśmy ponad 38 tys. spraw. Chodzi m.in. o braki lub nieprawidł­owości w infrastruk­turze, problemy dotyczące ruchu drogowego czy kłopoty z zakłócanie­m porządku – informuje Mirosław Szymanek, zastępca dyrektora Biura Bezpieczeń­stwa i Zarządzani­a Kryzysoweg­o.

WWarszawie bezpieczni­ej

Zefektów programu zadowolona jest też policja. – Mieszkańcy chętnie dzielą się swoimi spostrzeże­niami, jak również zgłaszają najbardzie­j uciążliwe problemy. Dzięki tej współpracy dzielnicow­i uzyskują wiele cennych informacji, które wykorzystu­ją podczas służby – informuje Anna Kędzierzaw­ska zWydziału Komunikacj­i Społecznej Komendy Społecznej Policji. – Dodatkowo dzielnicow­i na prośbę mieszkańcó­w pełnią dyżury raz w miesiącu w niektórych spółdzieln­iach mieszkanio­wych. Uświadamia­ją, że najważniej­szy jest sygnał. Tylko wtedy można podjąć działania zmierzając­e do wyeliminow­ania nieprawidł­owości. W ten sposób łatwiej identyfiko­wać problemy lokalnej społecznoś­ci i na bieżąco reagować na wszelkie zagrożenia i patologie – dodaje.

Według najnowszyc­h danych Barometru Warszawski­ego 88 proc. warszawiak­ów uważa, że stolica jest miastem bezpieczny­m. To o trzy punkty procentowe więcej niż w ubiegłym roku. 89proc. badanych czuje się bezpieczni­e, spacerując w swojej okolicy, także po zmroku. Rok temu odsetek ten wynosił 79 proc.

 ??  ?? Patrole częściej kontrolują miejsca wskazane przez mieszkańcó­w
Patrole częściej kontrolują miejsca wskazane przez mieszkańcó­w

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland