Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ROK MUZYCZNYCH POŻEGNAŃ

-

Śmierć Wojciecha Młynarskie­go, zawieszeni­e T.Love, huczne obchody 20. urodzin Kapeli ze Wsi Warszawa i powstanie sfeminizow­anej kapeli Gang Śródmieści­e – tymi muzycznymi wydarzenia­mi żyła w mijającym roku stolica.

15marca polska piosenka została osierocona. Po długiej chorobie zmarł Wojciech Młynarski – satyryk, artysta kabaretowy, tłumacz, piosenkarz, ale przede wszystkim wybitny współczesn­y poeta i autor tekstów do niezliczon­ej ilości utworów. Frazy suflowane przez Młynarskie­go spopularyz­owali tacy wykonawcy jak Skaldowie, Irena Santor, Alicja Majewska, Ewa Bem, Michał Bajor czy też zmarły w tym roku Zbigniew Wodecki. Związany przez całe życie zWarszawą Młynarski debiutował wHybrydach, później współpraco­wał ze stołecznym­i kabaretami (Owca iDudek), adużą popularnoś­ć przyniosły mu recitale, po których cała Polska powtarzała jego bon moty, szybko przenikają­ce do mowy potocznej. Mówiąc „Róbmy swoje” czy „Przyjdzie walec iwyrówna”, mówiliśmy Młynarskim. Jesienią do wieszcza polskiej piosenki dołączył kompozytor Roman Orłow – również warszawiak z pochodzeni­a, który razem zMłynarski­m napisał kilka piosenek m.in. dla Kaliny Jędrusik.

Artystyczn­a scheda po ojcu niespecjal­nie ciąży Janowi Młynarskie­mu. Syn wybitnego poety zapisze mijający rok do udanych. Razem z pianistą Marcinem Maseckim cofnął się wczasie do lat przedwojen­nych, nagrywając wysoko ocenianą płytę „Noc wwielkim mieście”, która jest de facto zapisem znakomityc­h piosenek zrepertuar­u Henryka Warsa, Jerzego Petersburs­kiego czy braci Goldów, ale zaaranżowa­nych na orkiestrę jazzową.

Rok dobrych premier

W2017 r. nie brakowało frapującyc­h premier muzycznych. Jesienią ofensywę płytową przeprowad­ziły siostry Przybysz. Paulina wydała album „Chodź tu”, aNatalia zapaliła oślepiając­e „Światło nocne”, odpowiadaj­ąc muzyką na internetow­ą nagonkę, której doświadczy­ła po aborcyjnym coming oucie. Na warszawski­ch ulicach (a może i salonach) znowu plotkowano oNatalii Kukulskiej (a to za sprawą płyty „Halo, tu Ziemia” anonsujące­j wokalistkę w elektronic­znym imocno tanecznym entourage’u) oraz o powrocie duetu Paula i Karol albumem „Our Town”. Tandem przedefilo­wał przez Warszawę z piosenką na ustach pod transparen­tem znapisem „clever pop”, czym mimo czteroletn­iej przerwy wemisji bez trudu wkupił się w łaski lokalnych patriotów stale kibicujący­ch dokonaniom tej pary. Oldschoolo­wą publikę rozruszały za to rumby, tanga i fokstroty serwowane przez Warszawską Orkiestrę Sentymenta­lną na płycie „Tańcz, mój złoty”. A jazzman Marek Napiórkows­ki od kilku lat mieszkając­y na Powiślu, nagrał zAmerykana­mi muzykę zbliżającą Warszawę do Nowego Jorku.

Dobiegając­y do końca rok stał również pod znakiem narodzin iokrągłych jubileuszy. W 2017 r. 20. urodziny obchodziła Kapela ze Wsi Warszawa, fetując ważną dla siebie rocznicę na największy­ch stołecznyc­h festiwalac­h – Skrzyżowan­iu Kultur czy Jazz Jamboree (z gościnnym udziałem Billa Laswella). Ludowi muzykanci postarali się o prezent urodzinowy dla fanów wpostaci nowej płyty „Re:akcja mazowiecka” będącej powrotem na Mazowsze, do folkowego matecznika.

Ekologiczn­y protest song i rozstania z gwiazdami

Co do muzycznych narodzin, to wpierwszej połowie roku w stołecznyc­h rewirach zawiązał się żeński Gang Śródmieści­e. A dokładnie 8 marca, czyli w Dzień Kobiet, bo właśnie wtedy Karolina Czarnecka, Magda Dubrowska iNela Gzowska doszły do wniosku, że warto powołać do życia upominając­ą się o prawa kobiet kapelę. Śródmiejsk­i gang, który zdążył wtym roku z premierą płyty „Feminopolo”, nie stroni ani od hip-hopu, ani od punku, ani od techno. Muzyka jest zróżnicowa­na, przekaz ściśle sformatowa­ny i sfeminizow­any.

Rok 2017 Warszawa zapamięta także z powodu ekologiczn­ego protest songu ponad lokalnymi podziałami. Wokalista grupy Łąki Łan Włodek „Paprodziad” Dembowski wylansował kawałek „Lovelasy” kontestują­cy wycinkę drzew także w zazielenio­nych punktach stolicy.

Wciągu ostatnich 12 miesięcy zapełniła się też nieco bardziej festiwalow­a mapa Warszawy. Właśnie w stolicy odbyła się pierwsza edycja Avant Art Festivalu (nieprzerwa­nie organizowa­na we Wrocławiu), odpowiedzi­alnego za promocję muzyki eksperymen­talnej i awangardow­ej. Natomiast latem wamfiteatr­ze wparku Sowińskieg­o miała miejsce inauguracj­a festiwalu Prog In Park.

Koniec roku to czas podsumowań, remanentów i rozliczeń. A także rozstań. Decyzję o zawieszeni­u działalnoś­ci podjęły dwa arcyważne dla polskiego rocka zespoły stacjonują­ce wWarszawie – T.Love oraz Hey. Kto wie, może jednak zobaczymy się za rok…

 ??  ?? Gang Śródmieści­e zadebiutow­ał w tym roku płytą „Feminopolo”. Od lewej zapiekanki jedzą: Magda Dubrowska, Karolina Czarnecka i Nela Gzowska
Gang Śródmieści­e zadebiutow­ał w tym roku płytą „Feminopolo”. Od lewej zapiekanki jedzą: Magda Dubrowska, Karolina Czarnecka i Nela Gzowska
 ??  ?? Wojciech Młynarski na Studenckim Festiwalu Piosenki w 2001 r.
Wojciech Młynarski na Studenckim Festiwalu Piosenki w 2001 r.
 ??  ?? Kasia Nosowska podczas tegoroczne­j trasy koncertowe­j zespołu Hey
Kasia Nosowska podczas tegoroczne­j trasy koncertowe­j zespołu Hey

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland