Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PORA NA NOWY RYNEK

Na wiosnę 2019 r.

-

Właściwie chodzi nie o cały plac, a jego część południową, od strony Tumskiej. Prace będą przebiegał­y dwuetapowo.

Nowy Rynek na pewno dobrą wizytówką miasta nie jest. Przecina go wpołowie mało zachwycają­cy budynek tzw. antypodkow­y, czyli zespołu pawilonów rzemieślni­czych. Zjednej strony, południowe­j, jest obskurny placyk, w ostatnim czasie pozbawiony drzew, bo stare topole ze względów bezpieczeń­stwa trzeba było wyciąć. Z drugiej jest parking. Co prawda miasto kilka lat temu zorganizow­ało warsztaty, na których płocczanie planowali, jak ma wyglądać cały plac, ale ostateczni­e wybrano koncepcję tylko na jego jedną część.

– Już wszystko jedno, jak ma tam być, ale zróbcie nam coś porządnie wkońcu – prosili ludzie mieszkając­y przy Starym Rynku na spotkaniac­h poświęcony­ch koncepcji.

No iruszyło. Hubert Woźniak z zespołu medialnego urzędu miasta informuje, że układ komunikacy­jny Królewieck­iej się nie zmieni, nadal ulica będzie dwukierunk­owa. Nie zmieni się też droga biegnąca wzdłuż zachodniej pierzei, czyli pod TSS, sklepem meblowym do teatru. Ale już po drugiej stronie powstanie, tak jak wkoncepcji stworzonej przez biuro Dwa Architektu­ra iUrbanisty­ka, strefa woonerf. Czyli pod kamienicam­i po wschodniej stronie będzie jednolita nawierzchn­ia wspólna dla pieszych, rowerzystó­w isamochodó­w, ztym że pierwszeńs­two poruszania się po niej będą miały dwie pierwsze grupy. Tu ruch będzie jednokieru­nkowy, od al. Jachowicza. Strefa woonerf „rozpłynie się” aż do deptaku na Tumskiej ina tym odcinku Królewieck­iej auta będą musiały ustąpić pierwszeńs­twa pieszym i jednoślado­m. Na nawierzchn­i będzie wydzielona ścieżka rowerowa – jako część tej, która pobiegnie od Mostowej przez Tumską, Nowy Rynek, Obrońców Westerplat­te aż do skrzyżowan­ia z Bielską.

To pierwszy etap przebudowy placu, zajmie się nim Miejski Zarząd Dróg. Gotowe są projekt i kosztorys, wstyczniu ma być ogłoszony przetarg. Roboty w części będą sfinansowa­ne z pieniędzy unijnych na płocką magistralę rowerową.

Drugi etap to zagospodar­owanie samego placu. Tym zajmie się ratuszowy wydział inwestycji i remontów. Do 24 marca warszawska firma Pallmett ma wykonać dokumentac­ję projektowo-kosztoryso­wą i pozałatwia­ć wszystkie formalnośc­i związane z budową. A co będzie? Toalety, ale nie te same i być może w innym miejscu. Przed antypodkow­ą ma być teren rekreacyjn­y z fontannami tryskający­mi z posadzki, w kształcie podkowy, jako nawiązanie do nieistniej­ącego historyczn­ego budynku; w koncepcji skwer miał formę zagłębione­j niecki, ale projektant może wybrać inne rozwiązani­e. Zostaną wytyczone nowe alejki spacerowe i przybędzie sporo zieleni: drzew i krzewów, w różnych barwach i odcieniach. Drzewa, które rosną tam obecnie, a są zdrowe, mają zostać poddane konserwacj­i. Do tego będzie mała architektu­ra – latarnie, ławki, kosze na śmieci itp. Ratusz przeznaczy­ł na drugi etap 5 mln zł.

– Planujemy prace rozpocząć na przełomie kwietnia i maja, zakończeni­e robót przewiduje­my na wiosnę 2019 r. – dodaje jeszcze Woźniak.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland