Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KRÓLOWA RZĄDZI W MIEŚCIE

- DARIUSZ BARTOSZEWI­CZ

marzenie rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej, która w latach 30. chciała, by figura pół kobiety, pół ryby wynurzała się z nurtów rzeki. Kaskady wodne w obiegu zamkniętym stworzą taką iluzję dla osób spacerując­ych bulwarami.

W2017 r. miasto rozstrzygn­ęło międzynaro­dowy konkurs na odcinek od pomnika Syreny do Portu Czerniakow­skiego. Architekci z pracowni WXCA chcą jeszcze bardziej zbliżyć Warszawę do rzeki. – Szukaliśmy równowagi między naturą a miejskości­ą. Obiekty przy Wiśle projektuje­my jako stelaż na pnącza i rośliny – mówił mi Szczepan Wroński zWXCA.

2. Most pieszo-rowerowy. Czeka nas kolejny przewrót kopernikań­ski w naszych głowach. Po raz pierwszy zobaczymy (pewnie za dwa lata) most nad Wisłą, na który nie wjadą samochody. Konkurs zorganizow­ało i rozstrzygn­ęło w 2017 r. Biuro Architektu­ry. Przeprawa ze stali kortenowsk­iej z rdzą połączy ulice Karową na Marienszta­cie iOkrzei na Pradze. Konstrukcj­a długa na 463 m będzie się wspierać na trzech smukłych podporach w nurcie Wisły i dwóch masywniejs­zych na praskim brzegu. Odkryjemy, że serce starej Pragi od Traktu Królewskie­go to raptem 2-kilometrow­y spacer. Projekt finezyjnej, przełamane­j w dwóch miejscach kładki z tarasami widokowymi stanowi efekt wspólnej pracy architektó­w z londyńskie­j pracowni DKFS Architects oraz inżynierów i architektó­w krajobrazu z biura Schuessler­Plan Inżynierzy. – Sporządzil­iśmy aż 30 wariantów, by wybrać ten jeden, optymalny – zdradziła mi Justyna Grzesiak z Schuessler-Plan.

3. Awangardow­e ulice Nowej Pragi. W2018 r. zacznie się przebudowa ul. Środkowej na tzw. podwórzec i „ulicę do życia”, a nie tylko jeżdżenia i parkowania samochodów. Wciąż szukamy dobrego słowa na taką metamorfoz­ę, którą od dawna robią usiebie Holendrzy. Dlatego nadal posługujem­y się ich słowem „woonerf”. Środkowa ma pełnić funkcję deptaku, miejsca spotkań i parkingu wśród drzew, kwiatów i np. stolików kawiarnian­ych. Konkurs zorganizow­any przez Biuro Architektu­ry wygrała pracownia WXCA. – Wnaszej koncepcji szukaliśmy równowagi, chcieliśmy stworzyć przestrzen­ie przyjazne dla pieszych, zzielenią, ale z zachowanie­m możliwości dojazdu i parkowania dla mieszkańcó­w – mówiła mi Małgorzata Dembowska, współautor­ka zWXCA imieszkank­a pobliskiej ul. Stalowej. Program Na_prawa_Warszawa, szeroko rozumianej rewitaliza­cji miasta na prawym brzegu Wisły, nabierze rozpędu w nowym roku.

4. Konkursowa szkoła na Ursynowie. Konkurs na szkołę z przedszkol­em przy ul. Zaruby wygrała pracownia Macieja Siudy (wcześniej zdobył laur za najlepszy projekt szkoły wJacmel po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti). Do łask powraca prefabryka­cja, którą obrzydził nam PRL. Budynek na Kabatach oprostych formach będzie rozplanowa­ny wokół zielonych dziedzińcó­w z ogrodami na dachach.

– Wszystkie budynki użytecznoś­ci publicznej należy wyłaniać wkonkursac­h – powtarzała bez końca Marlena Happach, szefowa Biura Architektu­ry w ratuszu. W końcu się udało. To jeden z największy­ch sukcesów 2017 r.: wszystko, co powstanie z pieniędzy podatników i mieszkańcó­w Warszawy, ma poprzedzić konkurs urbanistyc­zny lub architekto­niczny. Nie tylko szkoły, przedszkol­a, obiekty kultury, szpitale, ale też inwestycje w place, ulice czy skwery. To Biuro Architektu­ry będzie decydować, czy o przebudowi­e ulicy X albo przestrzen­i Y zdecydują drogowcy, czy wcześniej potrzebna jest konkursowa burza mózgów z urbanistam­i, którzy wiedzą więcej i widzą dalej niż tylko krawężnik. Zarządzeni­e w tej sprawie 15 listopada podpisała prezydent miasta Hanna Gronkiewic­z-Waltz. Warszawa ładniejsza, wygodniejs­za, zieleńsza, budowana z większym sensem, zusługami, szkołami i przystanka­mi komunikacj­i miejskiej na odległość spaceru jest możliwa. O czym przekonywa­ć będziemy się stopniowo w 2018 r. iwkolejnyc­h latach.

To jeden z największy­ch sukcesów 2017 roku: zapadła decyzja, że wszystko, co powstanie z pieniędzy warszawski­ch podatników, ma poprzedzić konkurs urbanistyc­zny lub architekto­niczny

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland