Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Warszawa zburzona i odbudowana na fotografia­ch

-

Muzeum Powstania Warszawski­ego kupiło niezwykłą kolekcję zdjęć Leonarda Jabrzemski­ego. Ułożone w pary pokazują te same miejsca stolicy w ruinie w 1945 r. i 15 lat później.

Na jednym ze zdjęć widać powaloną konstrukcj­ę potężnego gmachu. Piętrzą się zmiażdżone elementy z betonu i stali. Tak wyglądała po wojnie zniszczona hala Dworca Głównego wAl. Jerozolims­kich. Zaprojekto­wana przez wybitnego architekta Czesława Przybylski­ego i konstrukto­ra Andrzeja Pszenickie­go należała do najnowocze­śniejszych obiektów tego typu w Europie. Rozpoczęte­j w1932 r. budowy nie udało się ukończyć. Siedem lat później przerwał ją pożar, a po powstaniu warszawski­m budynek wysadzili w powietrze Niemcy.

Druga fotografia pochodzi już z 1960 r. Przedstawi­a narożnik Pałacu Kultury (a dokładniej jego skrzydła mieszczące­go Muzeum Techniki) z kolumnowym portykiem i siedzącym posągiem górnika. Te dwa kadry z pozoru nic nie łączy. Uważne oko dostrzeże jednak identyczne budynki w tle. Nietrudno rozpoznać charaktery­styczne sylwetki hotelu Polonia i zwieńczone­j wieżyczką narożnej kamienicy u zbiegu Al. Jerozolims­kich i Poznańskie­j. Oba zdjęcia wykonał z tego samego miejsca Leonard Jabrzemski. Muzeum Powstania Warszawski­ego kupiło właśnie do swoich zbiorów od prywatnej osoby 36 jego fotografii. Można z nich ułożyć 16 zestawień widoków zburzonego i podźwignię­tego z ruin miasta ujętych z tej samej albo podobnej perspektyw­y.

Leonard Jabrzemski (1887–1970) był artystą fotografem, członkiem ZPAF-u i ZAiKS-u. Jest znany jako autor licznych zdjęć pokazujący­ch zniszczeni­a i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Współpraco­wał m.in. z tygodnikie­m „Stolica”. Jego zdjęcia publikowan­o też w formie pocztówek iwksiążkac­h, np. wwydanym w1951 r. dziele Bolesława Bieruta „Sześciolet­ni plan odbudowy Warszawy”.

Fotografie były częścią wystawy prezentowa­nej na początku lat 60. Dzięki zachowanej na nich numeracji wiadomo, że cały zbiór składał się z ponad 50 par. W kolekcji zakupionej przez muzeum większość zdjęć przedstawi­a Stare iNowe Miasto. Są też kadry z Muranowa (ruiny getta z ocalałym kościołem św. Augustyna i zbudowane na gruzach osiedle), Marienszta­tu (wysadzony wiadukt Pancera i poprowadzo­na wjego miejscu Trasa W-Z) oraz Traktu Królewskie­go (zniszczony i odtworzony Pałac Czapskich, siedziba ASP). Fotografie Jabrzemski­ego stanowią poruszając­y dokument. Uświadamia­ją, jak wielkim wysiłkiem była powojenna odbudowa stolicy. Muzeum planuje w styczniu prezentacj­ę kolekcji na swojej stronie internetow­ej, być może w formie krótkiego filmu. Część pokazujemy też w internetow­ym wydaniu „Stołecznej”: Warszawa.wyborcza.pl.

 ??  ?? Ulica Nowomiejsk­a w stronę Rynku Starego Miasta w 1945 roku...
Ulica Nowomiejsk­a w stronę Rynku Starego Miasta w 1945 roku...
 ??  ?? ...i po odbudowie w 1960 r.
...i po odbudowie w 1960 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland