Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DZIELNICA ULŻY UCZNIOM

-

WSzkole Podstawowe­j nr 318 przy ul. Teligi młodsi uczniowie w niektóre dni tygodnia zaczynają lekcje przed godz. 13. Ostatni dzwonek, po którym mogą wracać do domu, wybrzmiewa dopiero po godz. 17. W szkole nr 100 przy Tanecznej też trzeba organizowa­ć naukę na zmiany, bo inaczej nie da się pomieścić wszystkich uczniów w salach. W planach lekcji są więc rubryki z numerami dziewiątym i dziesiątym. Obydwie placówki dociążyła reforma edukacji, która zlikwidowa­ła gimnazja – od września podstawówk­i mają już nie sześć roczników uczniów, jak wcześniej, ale siedem. Ten dodatkowy to siódme klasy. Po wakacjach dojdą jeszcze klasy ósme.

– Przy ul. Teligi sytuacja była tak trudna, że zaproponow­aliśmy rodzicom obecnych siódmoklas­istów, by na rok przenieść ich do gimnazjum przy ul. Szolc-Rogoziński­ego – mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa (PO). – Zdecydowal­i jednak, że przeczekaj­ą do czasu, aż szkoła zostanie rozbudowan­a. Wkrótce będą mogli korzystać z nowych sal.

Na terenie SP nr 318 powstał dodatkowy budynek. Awnim oprócz siedmiu sal lekcyjnych jadalnia, duża świetlica, mała sala gimnastycz­na z szatnią, sanitariat­ami i pomieszcze­niami pomocniczy­mi. Prace budowlane już się skończyły, ale na razie nie można skorzystać z nowych klas, ponieważ budynek musi przejść serię odbiorów techniczny­ch. Koszt prac wyniósł ok. 8 mln zł.

Ursynów może się też pochwalić jeszcze jedną oświatową inwestycją. To pierwszy etap rozbudowy podstawówk­i przy ul. Tanecznej w tzw. zielonej części dzielnicy na zachód od ul. Puławskiej. Ta „tysiąclatk­a” liczy blisko 700 uczniów. Stara część została odnowiona, przebudowa­no parter, doszedł też całkiem nowy segment.

– Byłem tam wczoraj, jest naprawdę pięknie – cieszy się burmistrz Kempa. – Lekcje wnowych salach zaczną się po feriach.

Auczniowie będą mogli wejść do szkoły tylko ze specjalnym­i kartami dostępu. Dzielnica wydała na prace ponad 7,6 mln zł. Powstało siedem nowych sal lekcyjnych, dwie świetlice, sala do gimnastyki korekcyjne­j, sanitariat­y oraz pomieszcze­nia do rekreacji i administra­cyjne. Wyposażeni­e, które samorząd kupił do nowej części podstawówk­i, trzeba było przetransp­ortować w czterech tirach.

Stara część budynku przeszła m.in. naprawę ścian i podłóg, wymianę okien, malowanie iwymianę instalacji elektryczn­ej. Na tym nie koniec. W urzędzie właśnie otwarto koperty z ofertami, które wpłynęły wprzetargu na drugi etap rozbudowy szkoły. W planach jest rozbiórka sali gimnastycz­nej i zastąpieni­e jej nową, większą inowocześn­iejszą halą. Będzie miejsce do ćwiczeń i zaplecze z szatniami.

Udało się rozbudować dwie najbardzie­j zatłoczone szkoły na Ursynowie. W nowym roku skończą się tam lekcje na dwie zmiany.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland