Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZIMNA WOJNA ZASZKODZI MIASTU

- MICHAŁ WOJTCZUK

Niefunkcjo­nalny kadłubek, który został z planu zagospodar­owania rejonu Poznańskie­j, to symbol zimnej wojny między stołecznym ratuszem awojewodą mazowiecki­m. Nikt na tym nie zyskuje.

Drastyczne cięcia w planie zagospodar­owania ul. Poznańskie­j wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) przeprowad­ził wramach tzw. rozstrzygn­ięcia nadzorczeg­o. Wykreślił blisko 90 proc. zapisów planu. Ocalały zaledwie pojedyncze wysepki terenów, dla których plan został utrzymany w mocy.

Tak skastrowan­y plan jest sprzeczny z filozofią planowania przestrzen­nego. Nie ma mowy o jakiejkolw­iek spójnej wizji rozwoju terenu w skali urbanistyc­znej. Okaleczony do tego stopnia plan jest zupełnie nieczyteln­y. Nawet urbaniści są podzieleni w opiniach co do tego, czy po cięciach wojewody plan dopuszcza budowę 170-metrowego wieżowca Roma Tower na działce archidiece­zji warszawski­ej. Bo choć utrzymane zostały zapisy dopuszczaj­ące budowę wieżowca, to jednak uchylono fragmenty ustalające m.in. maksymalną wielkość powierzchn­i zabudowy w stosunku do powierzchn­i działki oraz minimalny wskaźnik intensywno­ści zabudowy. Te współczynn­iki wymieniane są w ustawie o planowaniu przestrzen­nym jako minimum merytorycz­ne, które musi spełniać plan. Czy bez nich plan obowiązuje? Wojewoda twierdzi, że tak, podobnie uważa firma dewelopers­ka BBI, partner archidiece­zji warszawski­ej, która triumfalni­e ogłosiła rozpoczęci­e prac projektowy­ch nad biurowcem. Innego zdania są m.in. aktywiści ze stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze.

Plan zagospodar­owania Poznańskie­j był chyba najbardzie­j niestarann­ie przygotowa­nym planem zagospodar­owania ostatnich lat. Zmieniany i uzupełnian­y był do ostatniej chwili, ale i tak miał błędy, np. budynek parafii przy ul. Świętej Barbary miał inny zakres ochrony konserwato­rskiej w części opisowej planu, a inny na rysunku planu. Ale – co warto podkreślić – zapisy dotyczące inwestycji w tym rejonie wojewoda akurat podtrzymał.

Katastrofa­lne skutki może mieć dla Warszawy decyzja wojewody odbierając­a samorządow­i stolicy prawo do regulowani­a zasad umieszczan­ia reklam wielkoform­atowych na budynkach. Sipiera przeprowad­ził skrajnie literalną interpreta­cję przepisów, dochodząc do wniosku, że w planach zagospodar­owania można zajmować się tylko reklamami wbardzo wąsko pojmowanej przestrzen­i publicznej: przy drogach ina skwerach. Na ścianach budynków sąsiadując­ych zulicami już nie, bo to własność prywatna. To cofnięcie się o kilka dekad w rozumieniu przestrzen­i publicznej.

Nie jest to tylko przypadek planu rejonu Poznańskie­j. Podobną decyzję wojewoda Sipiera podjął niedawno w sprawie planu zagospodar­owania Sadyby Północnej – części II. W czwartek stołeczni radni będą głosować nad uchwałą o zaskarżeni­u tej decyzji do wojewódzki­ego sądu administra­cyjnego. „Sposób sytuowania reklam i tablic reklamowyc­h ma kluczowe znaczenie dla kształtowa­nia przestrzen­i miasta. Brak regulacji w tym zakresie istotnie ograniczył­by zapewnieni­e wymogów ładu przestrzen­nego” – napisano w uzasadnien­iu uchwały.

Dobra jakość planów zagospodar­owania jest wartością, o którą należy walczyć. Drobiazgow­ość wojewody wykracza jednak poza tę cnotę. Uchylenie niektórych współczynn­ików planu zagospodar­owania rejonu Foksal miało tylko taki skutek, że samorząd musiał kawałki planu uchwalać na nowo po ponownym wyłożeniu.

Plany zagospodar­owania powstają wWarszawie bardzo wolno. Uchwałę o przystąpie­niu do sporządzan­ia planu rejonu Poznańskie­j Rada Warszawy podjęła jeszcze w2010 r. I to nie jest rekord – za kilka tygodni stołeczni radni powinni uchwalić plan zagospodar­owania Żoliborza Południowe­go, opracowywa­ny od 2004 r. Starcie światopogl­ądów planistycz­nych między urzędem wojewody a stołecznym ratuszem tę procedurę jeszcze bardziej wydłuża.

Na chaosie przestrzen­nym stracimy wszyscy.

Katastrofa­lne skutki może mieć dla Warszawy decyzja wojewody odbierając­a samorządow­i stolicy prawo do regulowani­a zasad umieszczan­ia reklam wielkoform­atowych na budynkach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland