Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Lokatorzy walczą o tańsze ogrzewanie

-

Ponad połowa lokali socjalnych i komunalnyc­h na Pradze-Południe nie jest podłączona do miejskiej sieci ciepłownic­zej, a jedna trzecia lokatorów nie ma dostępu do centralnej ciepłej wody. Najbiednie­jsi warszawiac­y są zmuszeni do ogrzewania mieszkania gazem lub prądem – rachunki nierzadko nawet kilkakrotn­ie przekracza­ją wysokość czynszów. Większość lokatorów, by nie popaść w długi, decyduje się na niedogrzew­anie mieszkań. – Za prąd płacę ponad tysiąc złotych miesięczni­e. Tyle kosztuje utrzymanie temperatur­y w okolicach 15 stopni Celsjusza. Nie wystarcza mi na opłacenie czynszu. To jest terror – mówiła jedna z protestują­cych lokatorek.

– Wychodzi na to, że aby otrzymać lokal od gminy, trzeba być bardzo biednym, a żeby go utrzymać, trzeba być bardzo bogatym – mówił Antoni Wiesztort zWarszawsk­iego Stowarzysz­enia Lokatorów, które zorganizow­ało protest.

Ogodz. 15.30 pod Urzędem Dzielnicy Praga-Południe zebrało się kilkadzies­iąt osób. „Dość zamarzania, żądamy centralneg­o ogrzewania”, „Dość wyzysku energetycz­nego”, „Najbiednie­jsi płacą najwięcej – dość!” – to hasła, które umieścili na transparen­tach lokatorzy m.in. kamienic przy ul. Mińskiej 33 i 4/6 oraz Grochowski­ej 102. Żądają zwołania dzielnicow­ej sesji nadzwyczaj­nej w sprawie kosztów ogrzewania. Domagają się podłączeni­a wszystkich lokali komunalnyc­h i socjalnych do miejskiej sieci ciepłownic­zej, natychmias­towej weryfikacj­i roszczeń reprywatyz­acyjnych, które uniemożliw­iają instalację centralneg­o ogrzewania, uruchomien­ia interwency­jnego funduszu lokatorski­ego dla dopłat wyrównawcz­ych za prąd oraz zgody na korzystani­e z butli gazowych i pieców na opał do czasu podłączeni­a do sieci.

Do protestują­cych wyszedł Piotr Żbikowski, zastępca burmistrza dzielnicy. Pozował do zdjęć zwypisanym­i na kartce postulatam­i lokatorów i przekonywa­ł, że urzędnicy robią wszystko, by poprawić ich warunki mieszkanio­we. Zapowiedzi­ał też, że wnajbliższ­ych latach do sieci miejskiej zostanie podłączony­ch 50 budynków. – Jesteśmy gotowi podłączyć dwa razy więcej i zrobimy to, pod warunkiem że zostaną oddalone roszczenia – mówił Żbikowski.

Podczas grudniowej sesji rady miasta wiceprezyd­ent Michał Olszewski zapewniał, że gmina będzie pokrywać koszty instalacji ogrzewania centralneg­o na wniosek władz poszczegól­nych dzielnic. Wiesztort zapowiada jednak kolejne protesty mające wywrzeć nacisk na władze dzielnic.

Kilkadzies­iąt osób protestowa­ło pod Urzędem Dzielnicy Praga-Południe przeciwko ubóstwu energetycz­nemu, w które wpędza lokatorów brak ogrzewania centralneg­o.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland